Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fără autobuze electrice pe șoselele din Slobozia

Fără autobuze electrice pe șoselele din Slobozia

Municipiul Slobozia a pierdut șansa de a oferi cetățenilor transport public ecologic. Alături de alte 4 orașe din țară, reședința județului Ialomița a fost inclusă într-un proiect inițiat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice privind utilizarea autobuzelor electrice în transportul public. Oficialii MDRAP au decis însă să abandoneze inițiativa, după ce au descalificat singura firmă care s-a prezentat la licitația publică organizată. Slobozia ar fi trebuit să beneficieze de 7 autobuze electrice.

Un proiect ratat Conform informațiilor apărute în presa centrală, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice a inițiat un proiect cu finanțare europeană prin care a dorit să achiziționeze 68 de autobuze electrice, destinate unui număr de 5 orașe din România, unul dintre acestea fiind Slobozia. Proiectul a avut o va­loare de 153 milioane de euro, iar la licitația publică lansată anul acesta în februarie s-a înscris doar un singur ofertant. Este vorba despre firma Bozankaya Otomotiv-Sileo GmbH, alcătuită dintr-un parteneriat turco-german. În municipiul Slobozia ar fi trebuit să ajungă 7 din cele 68 de autobuze. Conform proiectului, în reședința județului Ialomița ar fi trebuit amenajate și două stații de încărcare rapide și alte 7 stații pentru încărcarea lentă. Pe lângă faptul că erau prietenoase cu mediul înconjurător, autobuzele erau prevăzute cu un sistem special care oferea un acces facil în interior persoanelor cu mobilitate redusă. Durata de utilizare a autobuzelor era de 15 ani, în primii 8 vehiculele neavând nevoie de reparații. De asemenea, după 5 ani de utilizare, bateriile electrice trebuiau înlocuite. În prezent, transportul public în Slobozia se realizează de către firma Nick Touring și este dezamăgitor. Pentru călători este un adevărat calvar să circule cu autobuzele societății, din cauza condițiilor. Pe lângă lipsa aerului condi­ționat, scaunele sunt rupte, iar pasagerii sunt nevoiți să stea înghesuiți. Mai mult, autobuzele cu care NickTouring asigură transportul public în Slobozia sunt folosite și pentru rutele către stațiunea Amara sau municipiul Călărași.

20 Iunie 2019, 07:50 (3038 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Licitație trucată la Primăria Slobozia
Slobozia rămîne fără transport public
Slobozia: Transport în regim de țeapă cu NickTouring

Comentariile cititorilor:


MocioNik:
(25 Iunie 2019, 09:14)
"O mana spala pe alta si amandoua fatza" Probabil asta este motivul de nu se doreste un transport in comun in oras. Interese ascunse. Ar fi fost culmea culmilor ca tocmai consilierul local Niktour sa renunte la afacerea cu transportul local si sa sustina o firma a primariei cu autobuze electrice. Iar primarul? pai daca a defectat la pro, normal ca nu mai are sustinerea pisedeului si se face frate si cu drq (Nik) pana trece puntea. Parca ii expirase contractul lui niktour pe 13 iunie, de ce mai continua? Inchiriaza bre autobuze de la orase mai mari, de ex cluj, bucuresti, la un pret rezonabil si intre timp incepe sa cumperi cate unul nou (poate chiar electric) pana faci o flota care sa asigure o functionare optima si civilizata. Si asta e o prioritate pentru oras, nu mega sali polivalente si pista de biciclete de 5 mil euro! Pe aia fa-o cu angajatii de la dadp, cu pensula si cutia de vopsea si te costa 5 mii de euro, nu 5 milioane (furi si tu mai putin, glumesc, esti sarac si cinstit ca ilici)
e ticalosie generalizata:
(22 Iunie 2019, 19:05)
in mai toate orasele din tara asta unde psd e la putere e la fel transportul urban.  in Bucuresti daca mergi cu tramaviul lesini in el, sunt vechi si de peste 30 de ani nu au aer, sunt jegoase si distruse. se merge cu usile deschise ca altfel fierbi, toate pun in pericol viata cetetenilor, si aunci te intrebi BA MAI SCAPAM VREODATA DE COMUNISTII ASTIA ?
Mary:
(21 Iunie 2019, 11:38)
  Hoțiile din Slobozia sunt făcute cu cap!!! Mai grav este că ele sunt cunoscute și tolerate. Până când??!!
ics-ics/el:
(20 Iunie 2019, 17:39)
Firma de transport local e a unui deputat(local) el hotaraste daca vrea masini bio/electrice/maseratti
FRAIERUL CARE PLATESTE TAXE:
(20 Iunie 2019, 14:55)
INCOMPETENTA LA EA ACASA. PE TOATE PLANURILE, IN TOT CEEA CE ESTE LEGAT DE ADMINISTRATIA LOCALA SI CENTRALA. AU PRIORITATE SI SUNT DUSE LA BUN SFARSIT, PROIECTELE DIN CARE SE POT FURA BANI.
Un cetatean:
(20 Iunie 2019, 12:53)
Nu avem autobuze electrice dar in schimb avem tantari,bălării in tot orașul si la marginea lui ,gropi si caini cat cuprinde,in fiecare seara fum in oras de nu poti deschide un geam etc.daca ma gândesc bine chiar sunt necesare autobuzele electrice,pistele de biciclete in locul parcărilor care sunt neocupate ai inca o promenada de pavaje in parcul mare de la ialomita,ca doar chelului ii trebuie tichie de margaritar.aveti puterea de a relata problemele din oras dar nu ziceți nimic despre aerul care pute efectiv,mizerie despre faptul ca nimeni nu își face treaba,dar impozitul trebuie plătit sa își ia fiecare partea si in rest capu jos si joc de glezna,banii sunt pentru ajutoare,nu pentru infrastructura .
fiul (adoptat) al orasului:
(20 Iunie 2019, 10:49)
este forma de incompetenta, de la nivel central, si lipsa totala de preocupare in ce priveste rezolvarea efectiva, din punct de vedere legislativ,  a  interesului comunitatilor. se stie ca toata procedura de achizitie este de o dificultate majora, fara seaman, nu pentru ca se urmaresc anumite criterii obiective, corecte, firesti, ci pentru ca se impun masuri negandite, neconforme cu realitatile actuale, prin care tot felul de asa-zisi investitori apar sa furnizeze produse si servicii, dupa care te trezesti ca respectivii nu au bonitate, nu ofera garantii, nu au solvabilitate.
deoarece nu ti se permite  sa impui o serie de conditii, ajungi sa stai cu groapa in centrul orasului iar acum iata, sa dai peste cap toata planificarea privind transportul public. si aici nu este vorba de autobuze electrice sau neelectrice. este vorba despre produse neaparat necesare orasului, de o achizitie pentru care un minister a dat-o  in bara. rau de tot, pentru ca s-a angajat la acest demers pentru mai multe localitati.

marius:
(20 Iunie 2019, 09:49)
O adunatura de incompetenti.Din pacate, noi i-am ajutat, fie prin neprezentare la alegeri fie prin vot..Pana una-alta, ce ne trebuie noua autobuze electrice?Mai bine mai facem o parcare subterana si o pista de aterizare ca aceea de la Ionel Perlea..Mi-ze-rii!
Gigea:
(20 Iunie 2019, 08:53)
Ce pretentii avem si noi. Hai sa lasam autobuzele electrice pentru tarile sau orasele care au iesit din mocirla, noi inca ne luptam cu tantarii. Ce ziceti? Scrieti un articol si despre faptul ca am ajuns ca tarile din lumea a 3-a? Credeti ca aia de se bat de tantari prin tarile subdezvoltate viseaza la autobuze electrice? Nu e asa mare problema , tantarii nu sunt decat pe locul 1 a celor mai ucigatoare animale. Ei viseaza la autobuze electrice si statii de incarcare...