Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță

La 7 ani de la izbucnirea scandalului «Mită pentru BAC 2012», judecătorii din Slobozia au decis să anuleze diplomele de Bacalaureat pe care absolvenții le-au obținut după ce au dat șpagă profesorilor. Solicitarea privind desființarea documentelor a fost făcută de procurorii DNA în timpul urmăririi penale, însă ea s-a judecat separat într-un proces civil. Sentința dată la Tribunalul Ialomița nu este însă definitivă...

103 diplome anulate de magistrați
În sentința de condamnare definitivă a profesorilor care au luat mită de la elevi pentru a-i trece Bacalaureatul, Curtea de Apel București a obligat Inspectoratul Școlar Județean Ialomița să sesizeze instanța de Contencios Administrativ și să solicite anularea diplomelor pe care absolvenții de liceu le-au primit în 2012. Procesul a început anul trecut și, după mai multe amânări succesive, judecătorii Tribunalului Ialomița au decis să anuleze documentele pe care elevii le-au primit la absolvire. În total, potrivit sentinței dată la  Slobozia, 103 diplome de Bacalaureat au fost anulate.
Citiți mai multe despre acest subiect în ediția de miercuri, 26 iunie 2019, a ziarului Independent

21 Iunie 2019, 15:05 (7554 vizualizări - 34 comentarii)

Citiți și:
Curtea de Apel București NU a anulat diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi
Tribunalul Ialomița a dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat
EXCLUSIV: Tribunalul Ialomița a anulat 100 de diplome de Bacalaureat!
Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița
Inspectoratul Școlar Județean Ialomița refuză anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Comentariile cititorilor:


Aspirina:
(22 Iunie 2019, 20:10)
Mai corcodeilor cu multa prostie. In toate scolile spre exemplu de 1 Martie, de ziua profesorului, invatatorului de sfarsit de an se gaseste cate un miez de parinte care face o colecta de bani obligat, benevol. Cu banii din colecta mai nou se cumpara inele, lantisoare de aur or alte chestii. Asa pentru cultura voastra, cum se numeste asta ? Acum 7, 8, 10 ani tot asa era la bac, de regula o faceau elevi mai putin pregatiti sau un parinte ma motat. Bani se imparteau dupa intre inspector, director, membri comisiei care inchideu ochii la fituici, copiute. Dar si asa aia care erau slab pregati, uni luau nota de trecere, alti bau si pe toamna. Acum ca cineva a avut interes sau vrei dusmanie cu cineva, sa intamplat si a iesit cu belea. Acum va intreb eu ? Cum stiti voi, el procurorul care a copiat si care nu a copiat ? Poate unii copii chiar au luat pe bune, ce faceti le anuleaza bacul si actul subsecvent acestuia, diploma de absolvent facultate, master ? Cum faceti asta bai desteptilor de procurori ? Uni put a prostie ! Sunt ciordeli in ialomita facute prin comune chiar cu ajutorul cravatelor albe si a carparilor de la campina, aia nu va intereseaza . Feceti-va masoni ca majoritatea primarilor si atunci toti aveti imunitate in fata cateilor
Din Amara:
(22 Iunie 2019, 14:36)
Ani de zile, cu mult înainte de 2012, se dădea mită la bac, nu ca bani de protocol sau nu numai. Au scăpat mulți profesori șpăgari, acum pensionari sau morți. Alții mai predau cu ,dă-mi și mie ore’! Au fost prinși cei mai fraieri. Câți foști absolvenți de facultăți cu doctorate au dat mită la bac, să fiți voi sănătoși! Nu le-a anulat nimeni cartoanele false și ei fură în continuare.
Silviu:
(22 Iunie 2019, 13:01)
Ce-ați fi vrut? Să facă pușcărie numai profesorii care au cerut și primit șpagă anual la bac?! Cei care dădeau n-aveau nicio vină? Să se mai facă ordine in țara asta!
Paul:
(22 Iunie 2019, 12:26)
Sincer, marea curiozitate pentru chibiți este ce se va întâmpla cu admiterea in facultăți de acum 6 ani. Au primit și câteva salarii după masterate. Ce încurcătură! E un șoc pentru cei în cauză, dar nici nu era de închis ochii...
Târziu, dar corect!:
(22 Iunie 2019, 10:04)
Unii absolvenți chiar erau pregătiți și nu au dat șpagă. Au luat note mari pe puterile lor intelectuale, nu pe greutatea plicului cu euro dat unui grup infracțional organizat de ani de zile,
Gheorghe Doja:
(22 Iunie 2019, 10:00)
Articolul n are nicio vină! Nu el a anula diplome false. Dacă absolvenții erau ,tobă’ de carte, de ce au mai dat șpagă? Justiția a fost justițiară, greșeala totuși, prea târziu verdictul, și nici acela final!!!! Mita la bac se dă și la meditații, cumva....
7 ani:
(22 Iunie 2019, 08:06)
Cat de tembel procuror judecator sa fii ca sa anulezi toate diplomele pentru toti absolventii. Pai stai ma nenica judecator procuror ca poate unii erau toba de carte dar au fost siliti de imprejurari sa dea mita cheta cum vreti sai ziceti. Oh ce vas lega de tren . Ai dreacu hotul striga si condamna hotul
Calau voi fii:
(22 Iunie 2019, 07:56)
Huooo procurorilor si judecatorilor jugodii ordinare din ialomita ! Huooo majoritatea voastra meritati sa crapati cu streangul atarnat de gat ! Auoleoo daca ar mai reveni legionari cu garda de fier sau metodele comunistilor din anii ‘47 - 64 ! Justitia ialomita dupa lovitura de stat din ‘89 a nenorocit zeci de mii de familii, de viieti prin deciziile date de acesti procurori judecatori. Va vine randul acus ascus rapitorilor de copii distrugatorilor de vieti
NelaGMFWKL:
(22 Iunie 2019, 04:53)
LOCUL 1 pentru prostie judecatorilor ialomiteni ! Mita la bac a fost si va ramane sport national. Mita la bac a fost imbracata sub diferite forme care se practica si pe vremea cand judecatorii astia imaculati ca uleiul folosit la motoarele diesel, dadeau la randul lor bacalaureatul. Mita asta de care tot o inmuiiati mereu era 99% obligatorie. Este practicata si azi cand cate un parinte, elev vine si cere bani obligat fortat pentru protocol si alte vrajeli. Tu judecator ialomitean nu ai dat spaga la bac, ma nenorocitule ? Meritati toti bagati in haznaua cu rahat si lasati acolo sa muriti satui. Voi nu ati spaga !? Scarbosenie de articol
Cristi:
(22 Iunie 2019, 00:15)
Ia costat procesul asta mai mult decât mita pentru note mari! Plus consumul nervos. Mare încurcătura cu ce au făcut mai departe cu aceste diplome anulate!
Repetent:
(21 Iunie 2019, 17:01)
Oameni buni, e dreptate, dar ce fac cu facultățile? Se anulează? Premieră națională, e și Ialomița prima la ceva!
Ion:
(21 Iunie 2019, 16:35)
Nu vă bucurați de răul altora, că vin Martorii cu argumente tari!
Giani:
(21 Iunie 2019, 16:34)
Bă, nene! Uitasem de scandalul cu pușcăriașii! Greu se mai mișcă! Apelul de duce la București, Bucureștiul îl dă la origine, originea mai doarme vreo câțiva ani. Dați băieți mită la bac, că fac pușcărie numai profii, bieții corupți!
Alexandru:
(21 Iunie 2019, 16:28)
Staaați ușor! Urmează Apelul, încă 7-8 ani! Ies la pensie foștii absolvenți hoți! Sentința nu e definitivă! Urmează sigur Apelul, tot în Slobozia. Ca melcul, bine că nu sunt ca racu!
7 ani...cam târziu!:
(21 Iunie 2019, 16:09)
Greu s-au mai hotărât justițiarii din Slobozia! E bine că au judecat drept, n-au avut încotro! Diplome de bac pe șpagă!! Cadre didactice sunt implicate în hoția asta, unele au dat, altele au luat! Școala ialomițeană!!!!