Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

Pro România vrea mai mult

Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

bonus: Nimeni nu-l vrea pe Pericli

Cocoțat pe un nesperat scor electoral de 8,94% la Alegerile Europarlamentare din Ialomița, Marian Neacșu vrea mai mult. El profită de «suficiența» lide­rilor Marian Pavel și Ștefan Mușoiu, și continuă campania de racolare a primarilor PSD. Și nu numai!

«Jeana nu e moartă/Jeana se transformă!»
Campania personală de re­crutare a ex-președintelui PSD Ialomița, Marian Neacșu, continuă. În timp ce PSD Ialomița își linge rănile și ascunde sub preș eșecul Alegerilor Europar­lamentare, noul profet al Pro România continuă campania de convertire a foștilor subalterni. Pe lista sa figurează atât primari PSD, cât și primari PNL. Sub protecția anonimatului, unul dintre aceștia ne-a declarat: «M-a sunat și înainte și după alegeri... Înainte să mă roage, după să îmi mulțumească. Dar eu n-am făcut nimic! Am auzit de alea 50 de voturi pentru fiecare, dar eu n-am dat... Acuma, ce să fac dacă oamenii au votat Pro România?!». Reamintim că, la nivelul județului Ialomița, Pro România a obținut un scor de 8,94% din voturile electoratului. Scorul a fost unul surprinzător și, susțin surse din interiorul PSD, este rezultatul unor negocieri între Marian Neacșu și o parte dintre primarii județului Ialomița. În acest moment, singurul primar care a declarat public că susține Pro România este Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei. La nivelul acestui oraș, Pro România a obținut peste 13% din voturile electora­tului.

PSD Ialomița, în cădere liberă
În timp ce Pro România își caută acoliți la nivel administrativ, noul cuplu de lideri ai filialei își consumă energia în lupte intestine. Prioritatea noului președinte, Marian Pavel, este aceea de a-și consolida poziția, atât pe plan local, cât și la Centru. Local, el luptă cu declarațiile președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, cunoscut pentru egocentrismul său politic, iar la Centru cosmetizează rezultatele Alegerilor Parlamentare susținând că procentul real obținut de PSD este de 45% «fiindcă trebuie ținut cont de cei 12-13 mii de votanți de pe listele suplimentare, fapt care nu se va repeta la alegerile locale...». În timp ce Marian Pavel declamă că va câștiga toate cele 3 runde de alegeri din următorul an (iar deputatul Ștefan Mușoiu îl aprobă, dând din cap!), realitatea din teren devine amenințătoare. În con­dițiile unor pierderi rezonabile, de numai 5 comune, PSD are toate șansele să coboare sub pra­gul de 25% atât la alegerile pre­zidențiale, cât și la localele din 2020. Marea revelație a eșichierului politic local rămâne la acest mo­ment Alianța USR-PLUS care, deși nu are structuri teritoriale și li­deri cu notorietate publică, are șansa să devină a doua forță politică a județului.

Nimeni nu-l vrea pe Pericli Un caz interesant în peisajul post-electoral rămâne cel al PMP. Surse mult mai bine informate decât noi ne-au confirmat faptul că această formațiune politică, care a obținut în Ialomița puțin sub 6% din voturile electoratului, riscă să dispară. Pentru a evita această catastrofă, președintele filialei, consilierul local al municipiului Slobozia, Nicu Pericli, a încercat să negocieze alianțe politice pe dreapta eșichierului politic. Surprinzător însă, nimeni nu este interesat de cele 5647 de voturi pe care Nicu Pericli este dispus să le ofere oricui i-ar promite un viitor în politică. Vom reveni cu amănunte!

21 Iunie 2019, 12:15 (3185 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Comentariile cititorilor:


anti politic/ anti prostie:
(25 Iunie 2019, 08:48)
Haideti sa lasam politica! Nu mai sustineti politicienii cunoscuti pentru ca si-au dat in petec toti. Unii au schimbat enshpe mii de partide pana acum, iar, daca ar fi cazul s-ar duce si la partideaua rromilor, numai sa fie la putere. Faptul ca unii au plecat din partidul stat, pentru ca nu le-a convenit tatucul si s-au dus la partidul anexa, nu inseamna ca sunt oameni noi; sunt aceeasi, ba dimpotriva, mai rai, s-au repliat si cu prima ocazie vor face si mai rau ca pana acum (au experienta). Pe pariu ca pro=psd si se vor uni intr-un viitor apropiat, depinde doar de negocieri. N-am afinitati. La fel s-a intamplat si cu marii liberali, au fost in enspemii de combinatii, pana s-au infratit cu dusmanii lor, fostii pup-in-basisti. Deci anonymus s-a referit la oameni care nu au mai facut politica pana acum, nu la dinozauri (mai tineri/mai batrani) care au sarit dintr-un partid in altul, doar ca sa fie la putere. Imi este greata de politruci si postacii care-i sustin, desi se vede cu ochiul liber ca nu au facut nimic bun. TU, care-l lauzi pe mocio, esti in stare sa enumeri macar un singur lucru bun facut de acesta in 3 ani de cand e primar? Iti spun eu: ZERO/#nimic. Transportul local, din rau in mai rau, apa potabila, aceeasi mizerie, dar mai scumpa, gropile mai mari, parcarea subterana-se degradeaza probabil de la infiltratii si inghite mai multi bani. Piata Revolutiei, un kitch, cu pomi uscati, pavele puse aiurea si lumini de balci. Parcul industrial, cam la fel de pustiu si merge pe pierdere. Spatiile verzi, distruse, neintretinute, tot mai putine. Tantari si animalele strazii -tot mai multe. Firma de salubritate- treaba de mantuiala. Demisia primare (&comp), ca nu meriti salariul ala urias; nici daca ai aduce tu lunar, de acasa 130 de milioane nu ar trebui sa te tinem in functie!
Ileana:
(24 Iunie 2019, 16:50)
Neacsule, Neacsule blestemat sa fii, asa sa-ti de dumnezeu cum ai dat tu in altii, aparand coruptii alesei locali. Asa sa te bucuri de fericire Neacsule.
Mandea:
(24 Iunie 2019, 14:17)
@relu....mocioniule ,tu esti ma?al dreacu....incepusi sa te lauzi singur pa cilea!
RELU:
(24 Iunie 2019, 12:02)
Buna ziua,
Anonymus, imi place intrventia ta. "De ce sa perpetuam in prostie, de ce sa nu alegem o schimbare?".
Trebuie sa intelegem ca acest judet a fost rosu dintotdeauna. Hai sa ducem munca pe toate planurile si sa-l indreptam spre ProRomania.Hai sa alegem oameni noi ,cu experienta in formare si nu cu interese meschine,nici macar de grup. Consider ca el,omul,este deja in sistem.Face ce crede mai bine,este un baiat chiar prea simtit. A inceput sa se rodeze . Poate veti fi carcotas , dar cred , sunt sigur ca Mocioniu si Pro Romania sunt pregatiti sa aduca schimbarea atat de necesara mai departe. Sunt pregatiti sa ingroape dinozaurii PSD dar...se ingroapa foarte greu, atat el cat si ProRomania.Nimic nu este mai necesar,decat sa iesim din culoarea rosie care ne-a invadat si ne spune sa nu facem nimic.
DESTEPTAREA:
(22 Iunie 2019, 07:28)
Dragi cetateni haideti sa ne unim sa blocam intrarea in sensul giratoriul de la Amara ca ne stricam masinile in aratura Politicienilor luati initiativa altfel nu scapam de P............
Adevarat:
(22 Iunie 2019, 00:27)
Pai daca nu votezi P.S.D, esti un cetatean interzis la orice drept legal.
Le urez P.S.D- istilor sa ramana liberi la cati am fost eu naș de botez si cununie.
Jigodiilor !
ProContra:
(21 Iunie 2019, 22:18)
E clar ca "Luceafarul" a facut vorbele cu primarii lui, altfel nu avea cum. El e tradatorul, spanzurati-l sau promovati-l!!!
anonymus:
(21 Iunie 2019, 16:34)
Alegeti oameni noi, uitati de dinozaurii astia corupti care au dus totul in ruina. Uitati-va in urma si vedeti ce s-a schimbat in bine...mai nimic, in afara de averile lor. Nu vedem nimic pozitiv, nimic care sa ne dea o speranta pentru o viata decenta. De ce sa perpetuam in prostie, de ce sa nu alegem o schimbare?