Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Într-o perioadă de un an, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a reușit modernizarea a 12 locuri de joacă. În ceea ce privește cheltuielile, doar covoarele cauciucate au costat 260 mii de lei... «Este imposibil să reamenajezi toate cele 36 de locuri de joacă ale Sloboziei într-un an! Sperăm ca până în decembrie să mai mo­dernizăm 5-6 parcuri...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia.

Operațiunea «locuri de joacă moderne» s-a blocat
Direcția de Administrare a Dome­niului Public Slobozia a demarat anul trecut o amplă acțiune de amenajare a celor 36 locuri de joacă ale municipiului. Astfel, 3000 metri pătrați de paviment cauciucat au fost instalați până în acest moment în 12 locuri de joacă pentru copii. Valoarea investiției s-a ridicat la suma de 260 mii de lei. «Este imposibil să reamenajezi toate cele 36 de locuri de joacă ale Sloboziei într-un an! Sperăm ca până în decembrie să mai schimbăm aspectul la 5-6 parcuri...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia. Concomitent cu acest proiect, DADP Slobozia a executat lucrări de reabilitare a spațiilor verzi din oraș, iar în perioada următoare se vor realiza dezinsecția atât pe cale aeriană, cât și acțiuni terestre. «În fiecare zi apare ceva nou... De la toaleta­rea copacilor și spațiilor verzi la reabi­litarea spațiilor pietonale. Încercăm pe cât posibil să ne ocupăm de toate! Nu am sistat moder­nizarea locurilor de joacă pentru copii, dar acum ne ocupăm mai mult de dezinsecție...» afirmă Valeriu Roșca.

Un ochi plânge, altul râde
În fiecare cartier al orașului există cel puțin un loc de joacă destinat copiilor. Tobogane, leagăne, balansoare și iarbă... Așa se prezintă situația la locurile de joacă numărul 5 și 16. Ambele locuri se situează în centrul orașului, ascunse printre blocuri... În apropierea lor, două parcuri importante ale orașului, Parcul «Tineretului» și Parcul «Ialomița». Cu toate acestea, imaginea lor este una dezo­lantă. «Nu vedeți ce este aici? Cum se pot juca copiii?! Iarba trebuia să înconjoare locul de joacă, nu să îl acopere. Acum câteva săptămâni îți era ție frică, om mare, să treci pe aici... Erau șoareci și șobolani. Să ne facă și nouă cum a făcut în celelalte parcuri, cu paviment cauciucat!» susține Valerica Drăgan, locatar al blocului O2. De partea cealaltă a bulevardului se află Parcul «Ialomița». Locul este unul frecventat de copii de toate vârstele. Însă și cei mari se bucură de el. «Locul de joacă din Parcul „Ialomița“ va intra și el în reabilitare și modernizare. Îl vom extinde și vom aduce mai multe tobogane și leagăne pentru copii. Pro­iectul acesta se ridică la suma de 100 mii de euro!» a mai precizat Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

22 Iunie 2019, 09:10 (1263 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


gheorghe:
(22 Iunie 2019, 23:04)
Va rog sa aveți in vedere si parcul din spatele Liceului Pedagogic intre Blocurile V si Z, sunt pline de mizerii de câini si nu s-a facut nici o amenajare. Veniți dupa ora 6 si vedeți câți copii sunt acolo și se joacă in asemenea condiții.

Vecina:
(22 Iunie 2019, 19:25)
Foarte bine,sa se apuce de modernizarea lor.De ani intregi facem sesizari la asociatie si primarie.