Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiecte multianuale pentru dezvoltarea Educației

La Fetești

Proiecte multianuale pentru dezvoltarea Educației

Administrația locală din Fetești va iniția în următorii 4 ani mai multe proiecte prin care dorește să dezvolte re­țeaua școlară din municipiu. Fondurile provin atât din bugetul Guvernului României, cât și din cel al Uniunii Europene. Estimativ, valoarea tuturor proiectelor depășește 14,7 milioane de lei.

Investiție în Educație
Administrația locală din Fetești a dat publicității lista pro­iectelor pe care le are în derulare și intenționează să le implemen­teze în următorii 4 ani. Cele mai multe dintre aceste proiecte mul­tianuale ale edililor vizează dezvoltarea sistemului de Educație al orașului, prin modernizarea și reabilitarea școlilor și grădinițelor. Fondurile provin atât de la Guvernul României, cât și de la cel al Uniunii Europene. «Edu­cația este foarte importantă, tocmai de aceea ne-am concentrat atenția în următoarea perioadă de timp asupra acestui domeniu. Avem în plan să modernizăm școlile și grădinițele din oraș, să le transformăm în spații atrăgătoare pentru elevi și pentru profesori. Învățământul feteștean a avut mereu rezultate foarte bune și credem că merită să se dezvolte în sedii de instituții moderne!» a declarat Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești. Cel mai mare proiect din punct de vedere al valorii pe care Primăria Fetești îl realizează cu fonduri de la Guvern este cel referitor la rea­bilitarea corpurilor A și B ale Școlii Gimnaziale «Radu Vodă». Guvernul României, prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală, va acorda 2,3 milioane de lei pentru reali­zarea investiției. Din datele oferite de administrația locală, proiectarea a fost executată, urmând ca lu­crările să înceapă în cel mai scurt timp. Alte 10 milioane de lei vor fi acordate de Uniunea Europeană pentru reabilitarea Școlii Gimna­ziale «Aurel Vlaicu» din muni­cipiu. Pe lângă modernizarea instituției de învățământ, proiectul vizează și reparația spațiilor publice din imediata apropiere a unității școlare. Conform graficului de lucrări, șantierul se va închide în 2021. Până în 2023, tot cu fonduri europene, Liceul Teoretic «Carol I» și Liceul Teh­nologic de Industrie Alimentară, vor beneficia de reabilitare pentru creșterea eficienței energetice. «Aceste imobile sunt destul de vechi și au nevoie de acest pro­iect pentru a fi eficiente din punct de vedere energetic. Sperăm ca lucrurile să meargă bine, iar pro­iectele să fie realizate conform graficelor!» a adăugat Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești.

23 Iunie 2019, 13:05 (1178 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere
Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești
Municipiul Fetești se modernizează cu bani europeni

Comentariile cititorilor:


Nelutu:
(25 Iunie 2019, 13:32)
Ciorba reincalzita.Aceleasi anunturi ca primarul Crocodilu va face ceva,pentru ca pana acum nu a facut decat ce au facut si cei care au ocupat functia inaintea sa.Pentru ca toti au avut apetit doar pentru daramarea gardului care separa cele doua sensuri de circulatie si inlocuirea lui si schimbarea trotuarelor acolo unde erau.E drept ca el nu a mai pus un gard,ci  a instalat o jungla care ingreuneaza vizibilitatea  pentru soferi si creaza pericole.In afara acestor preocupari pentru lucrurile din care pot iesi bani nu s-a petrecut nimic notabil.
Laur:
(23 Iunie 2019, 18:19)
Mai minte omul,dar domnul Gafitoiu,ii intrece pe toti!nu-i mai crede nimeni. Psd -Fetesti=primaria zero