Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

34 de copii au nevoie de părinți

Se întâmplă în Ialomița

34 de copii au nevoie de părinți

În județul Ialomița există 34 de copii propuși spre adopție. Unii dintre aceștia nu vor cunoaște niciodată no­țiunea de «familie». Din cauza problemelor medicale pe care le au sau a faptului că sunt de altă etnie, mulți dintre copii sunt refuzați categoric. În anul 2019, doar 8 copii au fost adoptați...

Situație alarmantă
Conform statisticilor oferite de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în județ există 34 de copii propuși spre adopție. Numărul acestora crește de la an la an. DGASPC Ialomița înregistrează lunar cereri pentru adopții. La acest moment, doar în primele luni ale anului 2019, 7 familii atestate sunt apte să adopte, iar alte 12 sunt din anii anteriori. Procedura de adopție este una de durată și presupune cereri, expertize, un curs de instruire și pregătire și o instanță care decide dacă un copil poate fi adoptabil sau dacă familia este aptă să adopte. «Trebuie să treacă aproape 2 ani de verificări și procese în instanță pentru ca un copil să fie declarat adoptabil... În momentul în care atât familia, cât și copilul sunt considerați „potriviți“ pentru procedura de adopție, aceștia sunt integrați într-un proces informatic și cel care decide compatibilitatea lor este calculatorul. De aceea durează atât de mult procedura de adopție...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Astfel, doar 8 copii ialomițeni au reușit anul acesta să aibă parte de o familie, unul dintre ei fiind adoptat în Canada. În plus, dintre cei 34 de copii propuși spre adopție, 4 dintre ei sunt încadrați în familii timp de 90 zile. În urma acestei proceduri, instanța va decide dacă familia sau persoana care adoptă este compatibilă cu tânărul adoptabil.

Ialomița are nevoie de asistenți maternali
Statisticile arată că la nivelul județului Ialomița sunt 75 de asistenți maternali. Numărul acestora este mult prea mic comparativ cu numărul copiilor. Astfel, Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița derulează, în parteneriat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, proiectul «Team-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor». În cadrul acestui proiect, DGASPC Ialomița desfășoară o campanie de recrutare și identificare a persoanelor care doresc să devină asistenți maternali.

24 Iunie 2019, 11:10 (2500 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap
În Ialomița, 44 de tineri au părăsit sistemul de protecție socială
Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Comentariile cititorilor:


suedia:
(28 Iunie 2019, 11:05)
sa ne spuna directia cum face potrivirile,cum dovedesc ca fac potriviri.multe familii sunt dispuse sa beneficieze de potrivire ..pe calculator...in toata tara.va spune un patit-nu fac nicio potrivire!! cati copii ajung in suedia dintre cei care ar fi ceruti si de familii din romania???micsorandu se nr de copii aflati in ingrijire, dispar si posturi, mai ales dintre cele de conducere.sa publice si statistica familiilor care au trecut prin furcile caudine ale adoptiei si care nu beneficiat d enicio potrivire, astfel a expirat certificatul, desi in cerere conditiile erau destul de generoase...sa va fie rusine! angajatele nu trec pe la serviciu, sefa este nevasta de sef la comert, mi-e scarba de voi si d etara care isi vinde copiii.CINE SA FACA O VERIFICARE AICI???
cetatean:
(25 Iunie 2019, 11:01)
ce interes ar avea cei care raspund de adoptii de la directia de asistenta sociala ialomita, sa dea copii spre adoptie.spaga an de an de unde ar mai lua.sa se verifice, ce castiga si ei di asta.
Horianul:
(24 Iunie 2019, 14:20)
Bună ziua,
La mine în sat este o failie care a avut în plasament o fată și ea a fost înfiată, dar din păcate nu a mai primit alt copil!
Bunica:
(24 Iunie 2019, 12:26)
Aoleo in vreti sa spuneti ca nu se gaseste un procuror murdar ca sa ia cu japca si sai trimita la export ca pe sacii de cartofi, cum a fost in Mehedinti !? Extraordinar cu cinstitii .).).).) astia din firma de curatenie