Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Controale în cabinetele medicale din Ialomița

Nu doar spitalele sunt un pe­ricol pentru pacienți, ci și cabinetele medicale individuale. Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate la iveală problemele pe care medicii de familie, stomatologi sau specialiști le țin la distanță de ochii bolnavilor atunci când aceștia le trec pragul. La finalul verifică­rilor, inspectorii DSP au aplicat și sancțiuni contravenționale.

Lipsa măsurilor de igienă, marea problemă
Anual, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița efectuează controale în incinta cabinetelor medicale individuale. De fiecare dată aceștia constată deficiențe atunci când le trec pragul. Inspectorii DSP Ialomița au supus verificării 55 de cabinete ale medicilor de familie, stomatologi și specialiști. În cele mai multe dintre acestea, lipsa măsurilor de igienă prin neutilizarea cores­punzătoare a dezinfectanților a reprezentat marea deficiență. De asemenea, au mai fost descoperite nereguli și în ceea ce privește modul deficitar în care sunt manevrate deșeurile medicale nepericuloase. Două cabinete medicale au fost amendate cu aproximativ 6000 de lei pentru nerespectarea acestor indicatori. «Ministerul Sănătății are o serie de controale tematice pe care le efec­tuează în fiecare an. Cel referitor la activitatea din cadrul cabine­telor medicale este unul dintre ele... Au fost și sancțiuni contravenționale, am dat și avertismente, în funcție de deficiențele pe care le-am desco­perit. De asemenea, vom organiza noi controale în săptămâ­nile care urmează pentru a vedea dacă entitățile pe care le-am verificat au aplicat dispozițiile pe care noi le-am trasat!» au explicat repre­zentanții Biroului de Inspecție Sanitară din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Nevoile medicilor, tratate cu indiferență
Controlul inspectorilor DSP Ialomița scoate însă la iveală o altă problemă. Medicii care își desfășoară activitatea în cabinete individuale, în special cei de familie, reclamă lipsa de interes a autorităților locale în ceea ce privește întreținerea acestor spații. Multe dintre ca­binete, mai ales în mediul rural, sunt înființate în imobile care se află în administrarea primăriilor și care au uitat să investească în reabilitarea lor. «Într-adevăr, sunt nereguli în cabinete, dar nu toate din vina celor care practică activitatea în ele... În condi­țiile în care spațiul care îți este pus la dispoziție nu este între­ți­nut de cei care îl adminis­trează și trebuie să te descurci cu ce poți apar și problemele. Asta este situația, ne descurcăm așa cum putem! Edilii care au înțeles ne ajută, însă sunt mulți cei care tratează totul cu indife­rență...» a explicat Mihail Lungu, medic de familie în două loca­lități rurale de pe raza județulului Ialomița. Potrivit datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, în județul nostru există peste 100 de cabinete medicale individuale, mai bine de jumătate înființate în mediul rural.

24 Iunie 2019, 13:40 (2608 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Liviu:
(29 Iunie 2019, 22:27)
Dați date concrete! Ce Cabinete, care doctori, in care localitate? Vă e frică de cineva?
@anisoara b:
(29 Iunie 2019, 20:51)
Ai dreptate anisoara b, cand o cauta omu ea e plecata la Tandarei. Vine 5 minute si pleaca.
Alexandru:
(29 Iunie 2019, 10:16)
Nu mai contați pe nea Poșetă! Ca multe căpușe, (lideri, de!) este ținut artificial la aparate, până la pensie. Doctorii de familie sunt liberi să facă ce vor, când vor. Noi, pacienții, dorim să fie măcar buni diagnosticieni ca să nu mai cheltuim prin alte părți....Ne mulțumim, deci, cu puțin! Unele Cabinete pot fi mutate in locuri mai igienice!!
Cetatean:
(28 Iunie 2019, 19:55)
Prezenta medicului la program este verificată de Casa de sănătate și virtute Ialomița ! Iar medicii lipsesc cu voie de la nea poșeta , care știe și tace ! Tăcerea e de aur , ce mama dracului nu
anisoara b:
(26 Iunie 2019, 17:49)
As vrea sa vina si la Ograda sa se faca verificari la dna doctor care nu sta la program, cand o cautam nu o gasim, doar asistentele sunt.
Slobozia:
(25 Iunie 2019, 11:51)
Sunt Cabinete, in locuri improprii! Adevărate debarale! Parcă te îmbolnăvești mai rău când intri pe ușa acelei cămăruțe cu iz suspect. Doctorii se mulțumesc cu așa loc de muncă pt. că au chirii mici. Probabil.
Mioara:
(25 Iunie 2019, 10:30)
De ce nu se fac publice date concrete refritoare la cabinetele cu probleme? O informatie generala este inutila. 
Curiozitate:
(25 Iunie 2019, 09:44)
Ar fi interesant de aflat de cate ori pe an mai dau medicii de familie pe la cabinet. In foarte multe cazuri medicul a fost inlocuit cu 'asistenta de familie'..