Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia extinde cimitirul uman cu 500 mii de lei

În următoarele 6 luni

Slobozia extinde cimitirul uman cu 500 mii de lei

Administrația locală a achiziționat 9700 mp pentru extinderea cimitirului uman de la Bora. Valoarea inves­tiției este de aproximativ 500 mii de lei, iar lucrările de extindere vor dura până la 6 luni de zile. Reamintim că administrația locală vizează construirea unui nou cimitir, la limita cu localitatea Co­sâmbești, a cărui valoare este de 10,5 milioane de lei.

Un proiect așteptat de ani Administrația Mocioniu încearcă de aproape 3 ani să identifice o soluție pentru extinderea cimitirului uman de la Bora. Reamintim că, la acest moment, situația este greu de gestionat, numărul locurilor de veci disponibile fiind de numai câteve zeci. «Facem eforturi pentru a identifica soluții de extindere a cimitirului existent, dar luăm în calcul și alternative noi...» a declarat primarul Adrian Mocioniu de fiecare dată pe marginea acestui subiect. Po­trivit informațiilor oficiale, la acest moment autoritățile au identificat o soluție viabilă. Primăria Slobozia a achiziționat două terenuri, în suprafață totală de 9700 mp, în dreapta cimitirului existent, a căror valoare se ridică la suma 483959 lei. Tere­nurile aparțin unor persoane fi­zice și au fost achiziționate ca urmare a aprobării obținute în decembrie în cadrul Consiliului Local. La acest moment, susțin autoritățile, s-au demarat procedurile pentru efectuarea de lucrări cadastrale, urmând ca în maximum 6 luni să fie realizat Planul Urbanistic Zonal și stu­diul de fezabilitate necesare pentru demararea investiției. «Primăria nu va sta degeaba până atunci! Facem tot ce este necesar pentru ca investiția să se deruleze rapid și legal...» a precizat Radu Paros, noul consilier personal al primarului Adrian Mocioniu.

Proiectul de 10,5 milioane de lei rămâne Extinderea cimitirului uman de la Bora va permite parcelarea a 1600 de noi locuri de veci. Autoritățile locale estimează că acestea vor acoperi necesarul de locuri de veci pentru 6-8 ani de zile. Concomitent cu extinderea cimitirului, autoritățile locale vor continua procedurile pentru realizarea unui cimitir uman la limita cu localitatea Cosâmbești. Costurile estimate de autorități pentru noul cimitir se ridică la 10,5 milioane de lei. În plan sunt incluse, pe lângă cele 2376 de locuri de veci, și «un sediu administrativ supraetajat prevăzut cu un restaurant la parter, clopotniță, capelă mortuară, anexe și spații verzi de protecție». După cum se poate observa, numărul de locuri de veci care urmează a fi realizate este doar cu o treime mai mare decât cele obținute la acest moment prin extinderea cimiti­rului existent. În schimb, costurile sunt de 20 de ori mai mari. «Este un proiect aprobat în cadrul Consiliului Local. Con­si­lierii au decis această investiție, domnul primar este obligat să pună în practică această investiție... Și, ca princi­piu, decizia este una bună. Acesta este punctul de vedere oficial al administrației!» a mai precizat consilierul Radu Paros.

24 Iunie 2019, 07:55 (2301 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Orașul fără locuri de veci

Comentariile cititorilor:


Dinu:
(26 Iunie 2019, 13:39)
Administrația acestui cimitir este fix.... primăria! Care are nu doar un paznic ci și vreo 3 gropari care sapa iarna în pământul înghețat!
Mary:
(26 Iunie 2019, 12:09)
  Administrția acestui cimitir poartă toată vina pentru toate vandalizările făcute de țigani în acest cimitir și nimeni nu ia nicio măsură. Cum poate acoperi un paznic atâta întindere??!! Toți vor bani!! Pentru ce??!!
Clara:
(25 Iunie 2019, 22:43)
Nici moartea nu mai este gratis, cam scump da cred că o să iasă ceva frumos cu gazon că la americani numa de drag te duci acolo
Mara:
(25 Iunie 2019, 11:47)
Poate, VA UITATI si la starea jalnica a cimitirului si faceti ceva pentru curatenia si ingrijirea spatiilor celui existent. Gunoaiele, buruienile, aspectul neglijent si neglijat al intregului spatiu, gardul darapanat care nu a mai fost vopsit de ZECI de ani, mizeria, cersatorii care dau navala, totul este sub orice critica. Nici urma de respect, decenta, responsabilitate si preocupare pentru cei care odihnesc acolo, care fac parte din familiile (v)noastre, pentru contributia care se plateste anual si chiar pentru cartea de vizita a orasului (si resedinta de judet!). Dinspre autostrada- Drajna drumul spre se oras trece pe langa cimitir. Luati aminte, ca nimeni nu e vesnic pe lumea asta si faceti ceva pentru cei care au fost oameni candva si acum sunt acolo. Lasati promisiunile desarte. Luati exemplu de la Calarasi cat de ingrijit este!
Decizie fireasca:
(25 Iunie 2019, 09:51)
Psd considera ca acum se impune aceasta masura: dupa 8 ani de otravire a populatiei cu apa"potabila", extinderea cimitirului vine sa completeze in mod natural lista de initiative a ciumei rosii..
Lili:
(24 Iunie 2019, 14:14)
Ce tot isi da paros cu parerea de cimitir....oare nu cumva e in conflict de interese?