Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori

Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori

Spaima cotețelor de găini și a grajdurilor din Țăndărei a ajuns, în cele din urmă, în fața instanței. Procurorii au trimis în judecată un tânăr de etnie romă din oraș, acuzat că a sustras zeci de păsări și animale din gospodăriile localnicilor din Cartierul Strachina. Mai mult, anchetatorii au indicii și cu privire la faptul că deținea ilegal elemente de muniție.

Judecat sub control judiciar Potrivit actelor de urmărire penală, tânărul de etnie romă din Țăndărei era specializat în furturi de animale. Datele arată că el a terorizat practic întregul Cartier Strachina al orașului, sustrăgând păsările și animalele pe care oamenii le de­țineau în gospodărie. Într-un singur an, arată procurorii care au investigat cazul, acesta a reușit să fure din peste 10 gospodării din respectivul Cartier. Deși a fost reținut pentru 24 de ore și dus în fața judecătorilor din Fetești cu propunere de arestare preventivă, magistrații au respins cererea și au decis ca hoțul să fie cercetat în stare de libertate, sub control judiciar. La finalul anchetei, procurorii au decis să trimită dosarul spre judecare la Judecătoria Fetești. Acesta va fi judecat pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat».

Spărgător de mașini, identificat de polițiști
Romii săraci din Strachina sunt principalii autori ai furturilor care se comit atât în acest Cartier, cât și pe raza întregului oraș. Recent, polițiștii au reușit să identifice autorul unor furturi din autoturisme care, într-o singură noapte, a spart 5 mașini parcate pe străzile Țăndăreiului! Acesta este în vârstă de 15 ani și a fost găsit acasă, în timp ce încerca să vândă unei persoane un laptop pe care îl sustrăsese dintr-una din mașinile sparte cu câteva ore în urmă. Minorul a fost reținut pentru 24 de ore sub acuzația de «furt calificat».

25 Iunie 2019, 12:05 (1977 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei
Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală
Anchetă internă la Poliția Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Manole:
(30 Iunie 2019, 11:48)
Da pe hoții care au asfaltat 15 km pe DN 2A spre Valea Ciorii si au încasat bani pe 25 km, când îi prindeti? Si pe aia care au receptionat lucrarea, auzi, mari infractori, terorizatori, terorizarea banilor publici e marea problemă, că sunt mulți ...
@manuela:
(26 Iunie 2019, 08:46)
"manuela", dupa scris si exprimare esti sora geamana cu Manuela..
manuela:
(26 Iunie 2019, 03:24)
A prins manus hotul cel mare fai @manuela, petarda lesinata cu carpe pe umar.Fai mascat-o, tu sigur esti ala de incasezi lunar, salar obtinut din japca statului, tu isi cresti odraslele cu ce imi fura mie statul asta paralel, prin taxe si impozite. M-am prins ca esti gabor dechizat in scriitor. In loc sa-mi lingi picioarele ca iti hranesc puradei tu ma insuri lesinat-o care ....... Multa carne si greata
@Manuela:
(25 Iunie 2019, 22:40)
La felul in care terorizezi limba romana (vorba ta,"vai capul tau de lesinata"), cum poti avea pretentia ca te ia cineva in serios? Vai "da steua voastra de faieri"..
Horia:
(25 Iunie 2019, 22:36)
De vreo trei ani să furat oi de pe la ferme si ati ținut dosarul dosit cu un minor rom si acum vă laudati, ar trebui să fie un caz de jenă si reflexie dacă atât ați putut..lați lăsat să fure până a obosit...in timpul asta se construiesc vile, se cumpără bolizi de lux iar achizițiile publice le ia cine trebuie...e un pas înainte, hai că puteți
Manuela:
(25 Iunie 2019, 19:13)
Tandarene politisti prind si trimit la puscarie numai trompetele lesinate moarte de foame. Cu hotii de gaini a rezolvat criminalitatea. Cum teroriza hotul ,gospodariile si gainile ? In fata unui smacher garcea sta in genunche si procorori in fardeaza ca sa il albeasca. Vai capul tau de lesinat. Mai fraierica se fuara de la stat cu milioanele in Ialomita si politia ce face? Procurorii ce fac da steua voastra de faieri
Tandarean:
(25 Iunie 2019, 17:41)
Să auzim și laude, toți spun ca polițiștii nu prind hoții. Două javre care au speriat orașul!