Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei

Bilanțul unui mandat neterminat

Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei

Administrația Moraru a refăcut contractele de mediatizare cu o parte a presei locale. Valoarea pentru contractele pe anul în curs se ridică la 200000 de lei! Un calcul grosier ridică valoarea contractelor media încheiate în mandatul 2016-2020 la suma de 1,5 milioane de lei. Din acest total, oficiosul Consiliului Județean Ialomița, publicație care îl mediatizează exclusiv pe președintele Victor Moraru, consumă 120000 de lei anual...

O pasiune costisitoare Preocupat exclusiv de sine, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a cheltuit peste 1,5 milioane de lei pentru imaginea sa publică. Această ima­gine, acest cult al personalității, au fost întreținute prin intermediul unui aparat de propagandă administrativă (presă scrisă, postul de televiziune local, canale de youtube declarate televiziuni on-line, radio, etc.) plătit din fonduri publice. La aceste costuri se adaugă tipăriturile, pliantele, evenimentele publice de genul «10 pentru Ialomița», participările la Târgul de Turism al României, etc. Pentru exemplificare, vom publica valoarea ultimelor contracte încheiate de către administrația județeană, la sfârșitul lunii mai 2019. Astfel, pentru servicii de televiziune oferite de Noro Production SRL (n. red.: firmă care gestionează un site obscur cu câteva sute de vizualizări lunar), Consiliul Județean va plăti 21600 de lei pentru «servicii de informare și promovare». O secondează Antena Ialomițeană TV SRL, un butic media cu o singură cameră video și care, tot pentru «servicii de informare și promovare», a obținut, evident, aceeași sumă. Urmează Impuls Construct SRL, firmă care pentru 30000 de lei asigură «servicii de televiziune». În topul ofertelor «video» conduce însă detașat Antena 1 Media SRL, postul local de televi­ziune, care emite puțin pe lângă lege și care, pentru «servicii de producție» primește suma de 75000 de lei anual! Publicitatea video este dublată de aparițiile la radio. Astfel, Akcent Info Trust SRL primește pentru «servicii de radio» 30000 de lei anual, iar Fresh FM 14400 de lei anual. Pe lista firmelor de la care Consiliul Județean a achiziționt «servicii de publicitate» se mai numără David Media Star (600 de lei), Ziarul Patriotul SRL (1617 de lei pentru niște plicuri), Crisleia Printing (6840 de lei), etc. Dar acestea sunt deja mărunțisuri și nu vom insista. Cert este că, per total, la nivelul anului în curs, administrația Moraru a achiziționat publicitate în valoare de aproximativ 200000 de lei numai prin SICAP în luna mai a anului 2019.

Partea nevăzută a cultului personalității În paranteză fie spus, timp de 2 ani, aceste achiziții s-au făcut ilegal, «conform cutumei stabilite de către predecesorii mei...» după cum a susținut public Victor Moraru. Ulterior, aceste achiziții s-au transparentizat, devenind anul acesta absolut legale, dar cu atât mai imorale! Înmulțite cu 4, numărul anilor de mandat în care președintele Moraru a fost promovat până la saturație, aceste cheltuieli ar reprezenta în jur de 800000 de lei anual. Și poate exagerăm, căci inițial valoarea acestor contracte a fost mai mică, ea crescând pe măsură ce apetitul președintelui Moraru a devenit insațiabil. Dar la această sumă trebuie însă adăugate o serie întreagă de cheltuieli susținute din fonduri pu­blice pentru întreținerea cultului personalității președintelui Victor Moraru. Primele care ne vin în minte sunt cele pentru promovarea președintelui Moraru în cadrul Târgului de Turism al României, în perioada 2017-2019. Acestea se ridică la 250000 de lei și au drept unic rezultat interviurile președintelui Moraru în fața standului Ialomiței. Un alt eveniment pentru care ialomițenii au plătit scump a fost Gala «10 pentru Ialomița». Dat fiind faptul că până acum e vorba despre o singură ediție, nu o vom contabiliza. Vom contabiliza în schimb banii cheltuiți pntru oficiosul instituției, «Ialomița ta». Valoarea cheltuielilor generate de acest ziar distribuit inițial în 20000 de exemplare lunar (n. red.: iar acum numai în 10000) s-a ridicat timp de 2 ani la 240000 de lei. Și tipărirea lui va continua și în anul electoral 2020, căci altfel efortul ar fi inutil. În aceste condiții, un calcul grosier al tuturor acestor sume ajunge la 1,5 milioane de lei. Și, reamintim, este un calcul prudent care a contabilizat doar cheltuielile cunoscute și verificate de noi din surse administrative.

25 Iunie 2019, 08:10 (2008 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)

Comentariile cititorilor:


Gicu:
(26 Iunie 2019, 22:35)
Baiii morarule ne mananca dracu tantari fa si tu ceva esti ditamai presedintele
Mary:
(26 Iunie 2019, 12:02)
   Ce face acest om se numește, MÂNĂRIE FINANCIARĂ ORDINARĂ!!! 
Și mai zicea că vrea, poate că s-a și întâmplat, să dea în judecată conducerea ziarul "Independet" pe motiv că i-a afectat imaginea!! 
 Ce imagine domnule Moraru??!! Mă exprim în scris cu "domnule" pentru că mă respect, dar din partea mea, ești de cât un escroc!!! Sper ca într-o bună zi să dai socoteală organelor abilitate.

un cetatean:
(25 Iunie 2019, 19:46)
Si Ceausescu avea cultul personalitatii grandomanie de grad inalt! SI a fost ucis. Dar tovarasii au ramas. 
Si Ciuperca nu lipsea de la fiecare emisiune de la Antena 1 Slobozia.
Traiasca tovarasii ! Politicieni din toate partidele uniti-va !
Uraaaaaaaaa!!!
Aurel:
(25 Iunie 2019, 14:00)
Rusine Vssile Moraru nu ati facut nimic pentru Judetul Ialomița ati furat ca Liviu Dragnea si ati promis multe dar nu ati reusit nimic.HUUUU HUUUU.
Aurel:
(25 Iunie 2019, 13:54)
Rusine Vsile Moraru
Proverb :