Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Procese nenumărate înregistrate pe rolul Judecă­toriei Slobozia privind executarea silită a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Peste 60 de acțiuni care au acest obiect au fost înregistrate împotriva celui mai mare spital din Ialomița. Motivul pentru care s-a ajuns la această situație îl reprezintă refuzul instituției de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească emisă de Tribu­nalul Ialomița la sfârșitul anului trecut, prin care instanța obliga reprezentanții Spitalului Slobozia să le ofere angajaților o serie de drepturi salariale neonorate. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație Mariana Iancu, managerul instituției, nu a răspuns.

Soluție de compromis În decembrie 2018, Tribunalul Ialomița a obligat Spitalul Județean de Urgență Slobozia să plătească unui număr de 60 de angajați contrava­loarea tichetelor de masă de care aceștia nu au beneficiat în perioada 2015-2017. «Obligă pârâta să achite reclamanților contravaloarea tichetelor de masă pentru perioada cuprinsă în intervalul 04.09.2015-31.12.2017, proporțional cu perioada lucrată de fiecare reclamant. Obligă pârâta la plata sumei de 100 lei reprezentând cheltuieli de judecată-onorariu avocat către fiecare reclamant. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea pentru exercitarea apelului se depune la Tribunalul Ialomița-secția civilă» se arată în sentința dată de judecătorii celei mai mari instanțe din județ. Estimativ, suma pe care trebuie să o plătească Spitalul Slobozia depășește 100 mii de lei. Timpul a trecut, însă reprezentanții instituției au uitat de obligația pe care instanța le-a trasat-o, așa că au omis să achite banii pe care salariații i-au obținut cu ajutorul instanței. Cu aproximativ o lună în urmă, angajații au revenit în sala de judecată și au cerut executarea silită a Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru nerespectarea hotărârii emisă de Tribunalul Ialomița. Procesele au fost individuale, astfel că pe rolul Judecătoriei Slobozia au fost înregistrate 60 de acțiuni de executare silită îndreptate împotriva celui mai mare spital din județul Ialomița. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere, managerul Mariana Iancu a evitat să răspundă.

Îngropat în litigii
Numărul litigiilor în care Spitalul Județean de Urgență Slobozia are calitatea de pârât a depășit cifra 100. Cele mai multe dintre acțiuni sunt inițiate de angajați și au ca obiect nerespectarea drepturilor salariale care li se cuveneau acestora. Cea mai recentă este acțiunea angajaților Unității de Primiri Urgențe, care s-au trezit cu salariile diminuate după ce, printr-o notă internă, conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a decis să le reducă cuantumul sporurilor.

26 Iunie 2019, 07:55 (2976 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Tribunalul Ialomița a recunoscut drepturile angajaților PFA ai Spitalului Județean Slobozia
Sindicatul SANITAS acționează în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Comentariile cititorilor:


Ene:
(1 Iulie 2019, 12:26)
I-auzi, vreti si tichete de masa si ciubuc??Dar ciubucul de ce nu-l declarati la ANAF??Nu va mai ajunge!
Veniti la privat sa traiti numai dintr-un salariu nu asa de baban ca al vostru, daca sunteti nemultumiti!
Eu as elimina aceasta managera care va permite prea multe, si nu reuseste sa elimine spaga din spital..Se face ca nu vede cand stati cu mana intinsa la pacienti, si voi va faceti in continuare de cap!
Gigi:
(26 Iunie 2019, 17:09)
Dacă este asa rău la stat, veniți la privat sa vedeți aici drepturi și tichete de vacanta. Când v-ați angajat ați dat șpăgi grase sa întrați, și acum nu va mai convine. Demisia, și la privat cu voi sa vedeți aici drepturi.
PSD ist de Slobozia:
(26 Iunie 2019, 15:22)
Baaa șefilor voi chiar dormiti? Nebună aduce deservicii întregului partid. Alooo.o! Este nebună. A cotizat bine si d-aia puneti pe funcții prosti? Da o încolo de treaba ca in ultimul timp s a defilat ca la circ. Nu va dati seama ca Moraru nu mai are interes ca PSD sa castige? Chiar asa de naivi sunteți????
Anonim:
(26 Iunie 2019, 11:10)
De-abia este începutul tampitei sa facă rău salariaților din spital furan-dule din bani cat și din zile de lucru.sfatui personalul spitalului sa meargă la casa de pensii pentru a verifica dacă aceasta tamipta le-a luat din zile lucrătoare.