Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

la Stat

Cohorta de bugetari începe o nouă zi de muncă, mișunând la primele ore ale di­mi­neții pe trotuarele și străzile municipiului reședință. Cel mai mare angajator din județ, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu peste 1000 de salariați, își deschide larg porțile, primind suferinzii. Primăria Slobozia, cu toate direcțiile și compartimentele, cu cei peste 700 de angajați, repontează o nouă zi de muncă în folosul comunității. Palatul administrativ, cu Prefectură și Consiliu Județean, semnează con­dica pentru alți 200 și mai bine de angajați. Com­pletăm tabloul funcționarilor publici cu alte sute de salariați ai unei Direcții a Consiliului Județean Ialomița (peste 300!), Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului. Agale, funcționărimea din Poliție, Jandarmerie, ISU, Finanțe, AJOFM, AJPIS, APIA, APM, OCPI sau DSP se îndreaptă spre locurile de muncă. Sunt aproape 2000 de oameni! Sau poate chiar mai bine. Totalizând, probabil peste 5000 de persoane buge­tare se revarsă în fiecare zi spre birourile de stat. La nivel de județ, cu spitale, primării sau birouri teritoriale ale instituțiilor deconcentrate, alte 5000 de bugetari se bucură de o nouă zi de muncă. La stat. Un efort bugetar imens, un mecanism funcționă­resc cu cheltuieli extrem de ridicate menit să asigure funcționarea unei comunități îmbătrânite și lipsite de perspectivă. Căci, într-adevăr, Ialomița trăiește doar pentru a-și plăti bugetarii, acea cohortă care, zi de zi, se îndreaptă spre locurile de muncă. La stat, în birourile pentru care s-a inventat birocrația.

26 Iunie 2019, 10:55 (4019 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


Eminescu:
(26 Iunie 2019, 13:46)
Sa le multumim bugetarilor??? Cat tupeu ai Jane? Pentru ce sa le multumim, pentru ca sunt platiti si din banii nostri, noi ce din privat? Daca iau un bugetar sa munceasca un an cu mine moare.
Adevarat este si faptul ca nu sunt toti la fel dar marea masa a bugetarilor merge la munca sa plece de acasa si sa ia un salariu.... merge la stat!! 
fana Popa-Popas:
(26 Iunie 2019, 13:44)
mai este o categorie de bugetari, mai grasuti asa, de care nici macar nu ati amintit, ca e pacat mare si probabil va este frica sa nu va afuriseasca.
Pai ce ne faceam daca in loc de opsce mii de sedii ale acestor bugetari aveam opsce mii de spitale cu cate 1000 de bugetari prin fiecare? mai nasol, nu? mai bine asa, un spital per judet; d`apoi sa nu mai avem pretentii sa ne mai tratam, doamne ajuta, zic!
Jan:
(26 Iunie 2019, 12:54)
Ar trebui sa le mulțumiți bugetarilor! Cu voia voastră sau fără, in toata lumea sistemul functioneaza la fel! Tot timpul va raportați la acești bugetari de parca ei nu ar proveni din rândul cetățenilor acestui județ. Probabil invidia este motivul pt care unii sunt atât de agresivi si nemulțumiți! Poate nu sunt toti bugetari foarte buni, dar ei contribuie la funcționarea unei societăți normale! Eu sunt produsul nostru al tuturor!
anonymus:
(26 Iunie 2019, 12:26)
O adunatura de lenesi si incompetenti care incaseaza salarii enorme in timp ce te sfideaza. S-au tras cu toate neamurile ca sa plimbe niste acte de colo-colo. S-au vaitat in sanatate ca primesc salarii mici, acum primesc salarii imense dar atitudinea e aceeasi. Un sistem corupt si putred, care reprezinta cel mai bine dezastrul din tara asta. 
nemultumitu':
(26 Iunie 2019, 12:15)
Trist,dar adevarat ! Doar o restructurare adevarata ,dupa o simplificare a procedurilor ,ne mai salveaza! Ca-i culmea, toti au treaba f multa , dar rezultatul e zero! Vorba aceea: Operatia reusita-pacientul mort!