Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare an, în luna iunie, primarii declară că «investițiile pentru anul în curs vor fi blocate din lipsa fondurilor», iar bugetul de funcționare al Primăriilor este insuficient pentru asigurarea salariilor până la sfârșitul anului. În realitate, aceste declarații au rolul de a deroba de repon­sabilități edilii locali, în condițiile în care aceștia sunt fie incompetenți, fie ineficienți în procesul de administrare a fondurilor publice. Dovada acestei stări de fapt o reprezintă, înainte de toate, nivelul de încasare al taxelor și impozitelor la nivel local. În ultimii ani, acest nivel a scăzut semnificativ, atingând la nivel rural pragul de 40%, iar la nivel urban puțin peste 55%. În aceste condiții, administrațiile din întreg județul nu pot asigura derularea investițiilor multia­nuale, nu pot implementa investițiile prin PNDL2, a căror valoare estimată inițial a fost de peste 813 milioane de lei și nu pot asigura bugetul de funcționare al loca­lităților.

O soluție ignorată O posibilă soluție pentru ieșirea din această criză o reprezintă rectificarea bugetară anuală din vară. Primarii loca­lităților județului dau asigurări că au luat în calcul cel mai pesimist scenariu, cel în care fondurile promise nu vor permite continuarea investițiilor. «Noi ne-am rânduit banii și așteptăm rectificarea bugetară... Gradul de încasare al taxelor din impozitelor a fost de peste 70%! Sperăm să se întâmple la fel și anul acesta...» susține primarul comunei Alexeni, Ion Cărbune. «Gradul de încasare a fost de 60%. Nu avem banii de salarii până la sfârșitul anului, dar sperăm că ne vom descurca...» îl completează primarul comunei Axintele, Grigore Tudor. «Am luat măsuri de prevenire a risipei. Am căutat să am bani. Contează întâi de toate salariile, iar apoi proiectele. Vrem neapărat să rezolvăm iluminatul public! Problema noastră sunt amenzile...» susține și primarul comunei Ciocârlia, Răducanu Dragomir. Niciunul dintre cei intervievați nu a pomenit însă despre folosirea PatrimVen, aplicația informatică ce permite extragerea datelor referitoare la situația fiscală a contribuabililor în ve­derea recuperării debitelor restante.

Doar 16 administrații folosesc PatrimVen Utilitatea PatrimVen rezultă din aceleași declarații oficiale ale primarilor. La Cosâmbești, de exemplu, comuna unde anul acesta au fost stabilite cele mai mari taxe auto din țară, primarul Popescu Bogdan susține că situația este de mulți ani aceeași: «Noi, aici, suntem dependenți de subvențiile bugetare... Iar cele mai mari probleme le avem cu recupe­rarea rămășițelor! Adică a amenzilor și restanțelor din anii trecuți... Dacă ar fi după mine, aș lega aceste restanțe de restrângerea unor drepturi cetățenești!». La fel de categoric este și primarul comunei Andrășești, Adrian Vasile: «Avem un buget de avarie. Și anul trecut a fost la fel... Nu putem recupera amenzile! Cred că vom ajunge să le transformăm în zile de muncă, altă soluție nu există...». Soluția, în condițiile unui grad de încasare atât de redus ca cel precizat inițial, o reprezintă PatrimVen. Prin această aplicație se pot accesa informații referitoare la conturile bancare sau cuantumul veniturilor lunare/anuale ale contribuabililor în vederea recuperării de­bitelor restante. De asemenea, aplicația permite eliberarea adeverințelor de venit și a certificatelor de atestare fiscală fără a fi nevoie de prezența fizică a contribuabilului.

Sfântu Gheorghe folosește PatrimVen
Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, susține că a reușit ca în 3 ani de zile să reducă debitele restante ale contribuabililor de la 1,4 milioane de lei la 400000 de lei. «A fost un proces lung și dureros, care m-a făcut extrem de nepopular, dar nu am avut încotro. Fostul primar, Livia Gomes, pur și simplu nu a făcut nimic pentru încasarea acestor taxe!» susține el.
Răul care face bine Folosirea aplicației PatrimVen la Sfântu Gheorghe vine după 2 ani în care administrația locală a pierdut luni bune încercând să recupereze debitele contribuabililor prin mijloace tradiționale. Mădălin Teculescu, primarul comunei, susține că experiența anterioară, de prefect al județului Ialomița, l-a ajutat în adoptarea acestei decizii. «Nu e ușor să folosești metode noi... Dar când am văzut câte luni pierd încercând să recuperez debitele, n-am mai avut încotro! Și, pe lângă PatrimVen am încheiat un protocol și cu Serviciul de Înmatriculări. În felul acesta, firmele nu mai pot declara că dețin mai puține vehicule, că au o cilindree mai mică decât în realitate sau că le-au radiat, în condițiile în care există! Practic, folosim tehnologia și reglementările legale obligatorii pentru a asigura venituri la bugetul local...» mai explică primarul Mădălin Teculescu.
Lupta cu sistemul În pofida eforturilor făcute, comuna Sfântu Gheorghe se află în imposibilitatea de a asigura cheltuielile de funcționare până la sfârșitul anului în curs. Reamintim că la repartizarea bugetului distribuit prin intermediul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2019, comuna Sfântu Gheorghe a primit cu 350000 de lei mai puțin, din cauza unei formule de calcul greșite. Imediat după identificarea prejudiciului creat, Mădălin Teculescu a depus o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distribuire a veniturilor bugetare și cere revocarea hotărârii Consiliului Județean Ialomița nr. 33 din 22 martie 2019, pentru că «au fost încălcate prevederile art. 7 din Legea 52/2003 privind transparența decizio­nală în administrația publică». Mai mult decât atât, Mădălin Teculescu declară în plângerea prealabilă că repartizarea ero­nată a fondurilor bugetare s-a făcut «luându-se în calcul venituri proprii ne­realizabile». Procesul a ajuns în instanță unde se judecă și la acest moment.

27 Iunie 2019, 08:05 (1261 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Comentariile cititorilor:


vasile:
(27 Iunie 2019, 12:16)
nu cumva si-au supramarit cheltuiala de personal?????????

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 24 Feb 2020
223 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

21 Februarie 2020, 18:20


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 10:50
(120 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 09:40
(149 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 16:15
(170 vizualizări - 0 comentarii)


4
Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 08:10
(218 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 18:10
(186 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:25
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:20
(207 vizualizări - 1 comentariu)


8

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:15
(176 vizualizări - 0 comentarii)


9

Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:10
(230 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:05
(207 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(526 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


13

Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(272 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(274 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(224 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(426 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(340 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(470 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(563 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(266 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(324 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(331 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(389 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40