Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare an, în luna iunie, primarii declară că «investițiile pentru anul în curs vor fi blocate din lipsa fondurilor», iar bugetul de funcționare al Primăriilor este insuficient pentru asigurarea salariilor până la sfârșitul anului. În realitate, aceste declarații au rolul de a deroba de repon­sabilități edilii locali, în condițiile în care aceștia sunt fie incompetenți, fie ineficienți în procesul de administrare a fondurilor publice. Dovada acestei stări de fapt o reprezintă, înainte de toate, nivelul de încasare al taxelor și impozitelor la nivel local. În ultimii ani, acest nivel a scăzut semnificativ, atingând la nivel rural pragul de 40%, iar la nivel urban puțin peste 55%. În aceste condiții, administrațiile din întreg județul nu pot asigura derularea investițiilor multia­nuale, nu pot implementa investițiile prin PNDL2, a căror valoare estimată inițial a fost de peste 813 milioane de lei și nu pot asigura bugetul de funcționare al loca­lităților.

O soluție ignorată O posibilă soluție pentru ieșirea din această criză o reprezintă rectificarea bugetară anuală din vară. Primarii loca­lităților județului dau asigurări că au luat în calcul cel mai pesimist scenariu, cel în care fondurile promise nu vor permite continuarea investițiilor. «Noi ne-am rânduit banii și așteptăm rectificarea bugetară... Gradul de încasare al taxelor din impozitelor a fost de peste 70%! Sperăm să se întâmple la fel și anul acesta...» susține primarul comunei Alexeni, Ion Cărbune. «Gradul de încasare a fost de 60%. Nu avem banii de salarii până la sfârșitul anului, dar sperăm că ne vom descurca...» îl completează primarul comunei Axintele, Grigore Tudor. «Am luat măsuri de prevenire a risipei. Am căutat să am bani. Contează întâi de toate salariile, iar apoi proiectele. Vrem neapărat să rezolvăm iluminatul public! Problema noastră sunt amenzile...» susține și primarul comunei Ciocârlia, Răducanu Dragomir. Niciunul dintre cei intervievați nu a pomenit însă despre folosirea PatrimVen, aplicația informatică ce permite extragerea datelor referitoare la situația fiscală a contribuabililor în ve­derea recuperării debitelor restante.

Doar 16 administrații folosesc PatrimVen Utilitatea PatrimVen rezultă din aceleași declarații oficiale ale primarilor. La Cosâmbești, de exemplu, comuna unde anul acesta au fost stabilite cele mai mari taxe auto din țară, primarul Popescu Bogdan susține că situația este de mulți ani aceeași: «Noi, aici, suntem dependenți de subvențiile bugetare... Iar cele mai mari probleme le avem cu recupe­rarea rămășițelor! Adică a amenzilor și restanțelor din anii trecuți... Dacă ar fi după mine, aș lega aceste restanțe de restrângerea unor drepturi cetățenești!». La fel de categoric este și primarul comunei Andrășești, Adrian Vasile: «Avem un buget de avarie. Și anul trecut a fost la fel... Nu putem recupera amenzile! Cred că vom ajunge să le transformăm în zile de muncă, altă soluție nu există...». Soluția, în condițiile unui grad de încasare atât de redus ca cel precizat inițial, o reprezintă PatrimVen. Prin această aplicație se pot accesa informații referitoare la conturile bancare sau cuantumul veniturilor lunare/anuale ale contribuabililor în vederea recuperării de­bitelor restante. De asemenea, aplicația permite eliberarea adeverințelor de venit și a certificatelor de atestare fiscală fără a fi nevoie de prezența fizică a contribuabilului.

Sfântu Gheorghe folosește PatrimVen
Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, susține că a reușit ca în 3 ani de zile să reducă debitele restante ale contribuabililor de la 1,4 milioane de lei la 400000 de lei. «A fost un proces lung și dureros, care m-a făcut extrem de nepopular, dar nu am avut încotro. Fostul primar, Livia Gomes, pur și simplu nu a făcut nimic pentru încasarea acestor taxe!» susține el.
Răul care face bine Folosirea aplicației PatrimVen la Sfântu Gheorghe vine după 2 ani în care administrația locală a pierdut luni bune încercând să recupereze debitele contribuabililor prin mijloace tradiționale. Mădălin Teculescu, primarul comunei, susține că experiența anterioară, de prefect al județului Ialomița, l-a ajutat în adoptarea acestei decizii. «Nu e ușor să folosești metode noi... Dar când am văzut câte luni pierd încercând să recuperez debitele, n-am mai avut încotro! Și, pe lângă PatrimVen am încheiat un protocol și cu Serviciul de Înmatriculări. În felul acesta, firmele nu mai pot declara că dețin mai puține vehicule, că au o cilindree mai mică decât în realitate sau că le-au radiat, în condițiile în care există! Practic, folosim tehnologia și reglementările legale obligatorii pentru a asigura venituri la bugetul local...» mai explică primarul Mădălin Teculescu.
Lupta cu sistemul În pofida eforturilor făcute, comuna Sfântu Gheorghe se află în imposibilitatea de a asigura cheltuielile de funcționare până la sfârșitul anului în curs. Reamintim că la repartizarea bugetului distribuit prin intermediul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2019, comuna Sfântu Gheorghe a primit cu 350000 de lei mai puțin, din cauza unei formule de calcul greșite. Imediat după identificarea prejudiciului creat, Mădălin Teculescu a depus o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distribuire a veniturilor bugetare și cere revocarea hotărârii Consiliului Județean Ialomița nr. 33 din 22 martie 2019, pentru că «au fost încălcate prevederile art. 7 din Legea 52/2003 privind transparența decizio­nală în administrația publică». Mai mult decât atât, Mădălin Teculescu declară în plângerea prealabilă că repartizarea ero­nată a fondurilor bugetare s-a făcut «luându-se în calcul venituri proprii ne­realizabile». Procesul a ajuns în instanță unde se judecă și la acest moment.

27 Iunie 2019, 08:05 (1623 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Comentariile cititorilor:


vasile:
(27 Iunie 2019, 12:16)
nu cumva si-au supramarit cheltuiala de personal?????????

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 28 Oct 2020
366 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

27 Octombrie 2020, 19:10


Bărbat din Amara, arestat pentru «ultraj»

Un bărbat de 35 de ani, din Amara, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «refuz de recoltare a probelor biologice». Pentru că a devenit violent și a amenințat polițiștii a fost ulterior arestat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 15:50
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Femeie rănită într-un accident rutier

Fierbinții de Sus: Femeie rănită într-un accident rutier

O femeie de 49 de ani a fost rănită în ziua de marți, 27 octombrie 2020, într-un accident rutier produs în localitatea Fierbinții de Sus. Femeia era pasageră într-un automobil condus de un tânăr de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 15:30
(99 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Eveniment privat întrerupt la Țăndărei!

În cursul zilei de luni, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și a ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 13:40
(106 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1969 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1969, cu 50 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 13:05
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei persoane «izolate», amendate pentru că nu au fost găsite la domiciliu

Pe parcursul zilei de duminică, 25 octombrie 2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 13:40
(387 vizualizări - 0 comentarii)


6

Grupul de Comunicare Strategică: 1919 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 26 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1919, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 13:05
(315 vizualizări - 2 comentarii)


SJA Ialomița: A luat «mită» pentru a nu constata defecțiunile unui autoturism la ITP

Polițiștii Anticorupție din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 10:10
(454 vizualizări - 3 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 1907 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1907, cu 29 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2020, 13:05
(124 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: S-au luat la bătaie după producerea unui accident. Cinci bărbați din Bărbulești, reținuți de polițiști!

Cinci bărbați, cu vârste cuprinse între 27 și 41 de ani, toți din localitatea Bărbulești, au fost reținuți de către polițiști urmare a unei altercații produse sâmbătă, 24 octombrie a.c., în afara localității ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2020, 12:15
(125 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Botez întrerupt de polițiști

În cursul zilei de sâmbătă, 24 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2020, 12:10
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1878 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1878, cu 20 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2020, 13:05
(111 vizualizări - 0 comentarii)


12

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

23 Octombrie 2020, 19:10


Slobozia: Arestat pentru «proxenetism»

Joi, 22 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 14:20
(481 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Sălcioara, suprins la volan fără permis

Polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Coșereni, fiind în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, pe raza comunei Axintele, au oprit un autoturism condus de un tânăr, de 23 de ani ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 14:15
(150 vizualizări - 0 comentarii)


SJA Ialomița: Surprins în flagrant când dădea «mită»

Joi, 22 octombrie 2020, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, împreună cu lucrătorii de Poliție Judiciară ai Diecției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 13:25
(500 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1858 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1858, cu 50 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 13:05
(232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eveniment privat întrerupt de forțele de ordine

În cursul zilei de joi, 23 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și a ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 12:20
(218 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Verificarea documentară a contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informeză contribuabilii interesați că potrivit prevederilor art. 148 din Codul de procedură fiscală, pentru stabilirea corectă a situației fiscale ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 11:50
(230 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Nordului din orașul Căzănești

Ca urmare a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Nordului din orașul Căzănești, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 23 octombrie 2020, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2020, 09:30
(149 vizualizări - 0 comentarii)


Cei mai noi pompieri ialomițeni au depus Jurământul Militar

Candidații selectați din sursă externă în luna septembrie a.c., angajati pe perioadă determinată, au depus astăzi Jurământul Militar, în cadrul unui ceremonial restrâns, impus de contextul epidemiologic ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2020, 18:05
(175 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Persoană trimisă în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de «trafic de influență»

Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a dispus, la data de 16 octombrie a.c., trimiterea în judecată a unei persoane, fără calitate specială, față de care s-a luat măsura ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2020, 17:40
(239 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru șofat fără permis

Miercuri, 21 octombrie a.c., în jurul orei 12,00, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Dridu, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Dridu, au oprit pentru control, un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2020, 14:05
(447 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1808 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1808, cu 21 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2020, 13:05
(257 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 82 de ani din Bărcănești, dispărut

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat, în vârstă de 82 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliul său din comuna Bărcănești într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni. Persoanele care pot oferi ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2020, 15:45
(149 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bordușani, arestat pentru producerea unui accident

Marți, 20 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală  Stelnica au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2020, 15:20
(213 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis de polițiști pe numele unui bărbat care și-a bătut concubina

Marți, 20 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin apel 112 de o femeie, de 56 de ani, din Ograda, cu privire la faptul că a fost lovită de concubinul ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2020, 14:55
(194 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1787 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1787, cu 46 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2020, 13:05
(224 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului

Luni, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit pentru control, pe Calea București din Urziceni, un autoturism condus de un bărbat de 51 ani. Întrucât șoferul emana ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2020, 14:35
(229 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a desfășurat acțiunea Truck&Bus, pentru verificarea activităților de transport public de persoane și de mărfuri. Activitățile de control s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2020, 14:25