Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare an, în luna iunie, primarii declară că «investițiile pentru anul în curs vor fi blocate din lipsa fondurilor», iar bugetul de funcționare al Primăriilor este insuficient pentru asigurarea salariilor până la sfârșitul anului. În realitate, aceste declarații au rolul de a deroba de repon­sabilități edilii locali, în condițiile în care aceștia sunt fie incompetenți, fie ineficienți în procesul de administrare a fondurilor publice. Dovada acestei stări de fapt o reprezintă, înainte de toate, nivelul de încasare al taxelor și impozitelor la nivel local. În ultimii ani, acest nivel a scăzut semnificativ, atingând la nivel rural pragul de 40%, iar la nivel urban puțin peste 55%. În aceste condiții, administrațiile din întreg județul nu pot asigura derularea investițiilor multia­nuale, nu pot implementa investițiile prin PNDL2, a căror valoare estimată inițial a fost de peste 813 milioane de lei și nu pot asigura bugetul de funcționare al loca­lităților.

O soluție ignorată O posibilă soluție pentru ieșirea din această criză o reprezintă rectificarea bugetară anuală din vară. Primarii loca­lităților județului dau asigurări că au luat în calcul cel mai pesimist scenariu, cel în care fondurile promise nu vor permite continuarea investițiilor. «Noi ne-am rânduit banii și așteptăm rectificarea bugetară... Gradul de încasare al taxelor din impozitelor a fost de peste 70%! Sperăm să se întâmple la fel și anul acesta...» susține primarul comunei Alexeni, Ion Cărbune. «Gradul de încasare a fost de 60%. Nu avem banii de salarii până la sfârșitul anului, dar sperăm că ne vom descurca...» îl completează primarul comunei Axintele, Grigore Tudor. «Am luat măsuri de prevenire a risipei. Am căutat să am bani. Contează întâi de toate salariile, iar apoi proiectele. Vrem neapărat să rezolvăm iluminatul public! Problema noastră sunt amenzile...» susține și primarul comunei Ciocârlia, Răducanu Dragomir. Niciunul dintre cei intervievați nu a pomenit însă despre folosirea PatrimVen, aplicația informatică ce permite extragerea datelor referitoare la situația fiscală a contribuabililor în ve­derea recuperării debitelor restante.

Doar 16 administrații folosesc PatrimVen Utilitatea PatrimVen rezultă din aceleași declarații oficiale ale primarilor. La Cosâmbești, de exemplu, comuna unde anul acesta au fost stabilite cele mai mari taxe auto din țară, primarul Popescu Bogdan susține că situația este de mulți ani aceeași: «Noi, aici, suntem dependenți de subvențiile bugetare... Iar cele mai mari probleme le avem cu recupe­rarea rămășițelor! Adică a amenzilor și restanțelor din anii trecuți... Dacă ar fi după mine, aș lega aceste restanțe de restrângerea unor drepturi cetățenești!». La fel de categoric este și primarul comunei Andrășești, Adrian Vasile: «Avem un buget de avarie. Și anul trecut a fost la fel... Nu putem recupera amenzile! Cred că vom ajunge să le transformăm în zile de muncă, altă soluție nu există...». Soluția, în condițiile unui grad de încasare atât de redus ca cel precizat inițial, o reprezintă PatrimVen. Prin această aplicație se pot accesa informații referitoare la conturile bancare sau cuantumul veniturilor lunare/anuale ale contribuabililor în vederea recuperării de­bitelor restante. De asemenea, aplicația permite eliberarea adeverințelor de venit și a certificatelor de atestare fiscală fără a fi nevoie de prezența fizică a contribuabilului.

Sfântu Gheorghe folosește PatrimVen
Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, susține că a reușit ca în 3 ani de zile să reducă debitele restante ale contribuabililor de la 1,4 milioane de lei la 400000 de lei. «A fost un proces lung și dureros, care m-a făcut extrem de nepopular, dar nu am avut încotro. Fostul primar, Livia Gomes, pur și simplu nu a făcut nimic pentru încasarea acestor taxe!» susține el.
Răul care face bine Folosirea aplicației PatrimVen la Sfântu Gheorghe vine după 2 ani în care administrația locală a pierdut luni bune încercând să recupereze debitele contribuabililor prin mijloace tradiționale. Mădălin Teculescu, primarul comunei, susține că experiența anterioară, de prefect al județului Ialomița, l-a ajutat în adoptarea acestei decizii. «Nu e ușor să folosești metode noi... Dar când am văzut câte luni pierd încercând să recuperez debitele, n-am mai avut încotro! Și, pe lângă PatrimVen am încheiat un protocol și cu Serviciul de Înmatriculări. În felul acesta, firmele nu mai pot declara că dețin mai puține vehicule, că au o cilindree mai mică decât în realitate sau că le-au radiat, în condițiile în care există! Practic, folosim tehnologia și reglementările legale obligatorii pentru a asigura venituri la bugetul local...» mai explică primarul Mădălin Teculescu.
Lupta cu sistemul În pofida eforturilor făcute, comuna Sfântu Gheorghe se află în imposibilitatea de a asigura cheltuielile de funcționare până la sfârșitul anului în curs. Reamintim că la repartizarea bugetului distribuit prin intermediul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2019, comuna Sfântu Gheorghe a primit cu 350000 de lei mai puțin, din cauza unei formule de calcul greșite. Imediat după identificarea prejudiciului creat, Mădălin Teculescu a depus o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distribuire a veniturilor bugetare și cere revocarea hotărârii Consiliului Județean Ialomița nr. 33 din 22 martie 2019, pentru că «au fost încălcate prevederile art. 7 din Legea 52/2003 privind transparența decizio­nală în administrația publică». Mai mult decât atât, Mădălin Teculescu declară în plângerea prealabilă că repartizarea ero­nată a fondurilor bugetare s-a făcut «luându-se în calcul venituri proprii ne­realizabile». Procesul a ajuns în instanță unde se judecă și la acest moment.

27 Iunie 2019, 08:05 (856 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități
Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

Comentariile cititorilor:


vasile:
(27 Iunie 2019, 12:16)
nu cumva si-au supramarit cheltuiala de personal?????????

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 23 Iul 2019
128 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:25
(341 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:20
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:15
(374 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:10
(341 vizualizări - 0 comentarii)


4

DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 16:10
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 11:40
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:35
(563 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:30
(378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


8

Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:25
(383 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:20
(386 vizualizări - 0 comentarii)


10

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Iulie 2019, 18:50


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:50
(602 vizualizări - 1 comentariu)


12
Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:35
(545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:30
(571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:25
(499 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:20
(484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:15
(508 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:10
(497 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:05
(486 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 08:05
(1238 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:30
(922 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:25
(799 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:20
(885 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Iulie 2019, 19:15


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:15
(897 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:10
(902 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:05
(841 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 15:10
(1000 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:50
(1304 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:45