Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Administra­țiile locale din Ialo­mița nu au fonduri pentru a susține investițiile inițiate în 2019. Primarii din județ susțin că rectificarea bugetară «din vară» nu va fi suficientă pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare. Soluția PatrimVen este ignorată. Gradul de încasare al taxelor și impozitelor la nivelul Ialomiței scade an de an...

Veșnica poveste De zeci de ani, administrațiile locale din Ialomița (ca, de altfel, cele din întreaga țară!) susțin că fondurile bugetare anuale sunt insuficiente pentru susținerea dezvoltării localităților. Și, tot ca în fiecare an, în luna iunie, primarii declară că «investițiile pentru anul în curs vor fi blocate din lipsa fondurilor», iar bugetul de funcționare al Primăriilor este insuficient pentru asigurarea salariilor până la sfârșitul anului. În realitate, aceste declarații au rolul de a deroba de repon­sabilități edilii locali, în condițiile în care aceștia sunt fie incompetenți, fie ineficienți în procesul de administrare a fondurilor publice. Dovada acestei stări de fapt o reprezintă, înainte de toate, nivelul de încasare al taxelor și impozitelor la nivel local. În ultimii ani, acest nivel a scăzut semnificativ, atingând la nivel rural pragul de 40%, iar la nivel urban puțin peste 55%. În aceste condiții, administrațiile din întreg județul nu pot asigura derularea investițiilor multia­nuale, nu pot implementa investițiile prin PNDL2, a căror valoare estimată inițial a fost de peste 813 milioane de lei și nu pot asigura bugetul de funcționare al loca­lităților.

O soluție ignorată O posibilă soluție pentru ieșirea din această criză o reprezintă rectificarea bugetară anuală din vară. Primarii loca­lităților județului dau asigurări că au luat în calcul cel mai pesimist scenariu, cel în care fondurile promise nu vor permite continuarea investițiilor. «Noi ne-am rânduit banii și așteptăm rectificarea bugetară... Gradul de încasare al taxelor din impozitelor a fost de peste 70%! Sperăm să se întâmple la fel și anul acesta...» susține primarul comunei Alexeni, Ion Cărbune. «Gradul de încasare a fost de 60%. Nu avem banii de salarii până la sfârșitul anului, dar sperăm că ne vom descurca...» îl completează primarul comunei Axintele, Grigore Tudor. «Am luat măsuri de prevenire a risipei. Am căutat să am bani. Contează întâi de toate salariile, iar apoi proiectele. Vrem neapărat să rezolvăm iluminatul public! Problema noastră sunt amenzile...» susține și primarul comunei Ciocârlia, Răducanu Dragomir. Niciunul dintre cei intervievați nu a pomenit însă despre folosirea PatrimVen, aplicația informatică ce permite extragerea datelor referitoare la situația fiscală a contribuabililor în ve­derea recuperării debitelor restante.

Doar 16 administrații folosesc PatrimVen Utilitatea PatrimVen rezultă din aceleași declarații oficiale ale primarilor. La Cosâmbești, de exemplu, comuna unde anul acesta au fost stabilite cele mai mari taxe auto din țară, primarul Popescu Bogdan susține că situația este de mulți ani aceeași: «Noi, aici, suntem dependenți de subvențiile bugetare... Iar cele mai mari probleme le avem cu recupe­rarea rămășițelor! Adică a amenzilor și restanțelor din anii trecuți... Dacă ar fi după mine, aș lega aceste restanțe de restrângerea unor drepturi cetățenești!». La fel de categoric este și primarul comunei Andrășești, Adrian Vasile: «Avem un buget de avarie. Și anul trecut a fost la fel... Nu putem recupera amenzile! Cred că vom ajunge să le transformăm în zile de muncă, altă soluție nu există...». Soluția, în condițiile unui grad de încasare atât de redus ca cel precizat inițial, o reprezintă PatrimVen. Prin această aplicație se pot accesa informații referitoare la conturile bancare sau cuantumul veniturilor lunare/anuale ale contribuabililor în vederea recuperării de­bitelor restante. De asemenea, aplicația permite eliberarea adeverințelor de venit și a certificatelor de atestare fiscală fără a fi nevoie de prezența fizică a contribuabilului.

Sfântu Gheorghe folosește PatrimVen
Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, susține că a reușit ca în 3 ani de zile să reducă debitele restante ale contribuabililor de la 1,4 milioane de lei la 400000 de lei. «A fost un proces lung și dureros, care m-a făcut extrem de nepopular, dar nu am avut încotro. Fostul primar, Livia Gomes, pur și simplu nu a făcut nimic pentru încasarea acestor taxe!» susține el.
Răul care face bine Folosirea aplicației PatrimVen la Sfântu Gheorghe vine după 2 ani în care administrația locală a pierdut luni bune încercând să recupereze debitele contribuabililor prin mijloace tradiționale. Mădălin Teculescu, primarul comunei, susține că experiența anterioară, de prefect al județului Ialomița, l-a ajutat în adoptarea acestei decizii. «Nu e ușor să folosești metode noi... Dar când am văzut câte luni pierd încercând să recuperez debitele, n-am mai avut încotro! Și, pe lângă PatrimVen am încheiat un protocol și cu Serviciul de Înmatriculări. În felul acesta, firmele nu mai pot declara că dețin mai puține vehicule, că au o cilindree mai mică decât în realitate sau că le-au radiat, în condițiile în care există! Practic, folosim tehnologia și reglementările legale obligatorii pentru a asigura venituri la bugetul local...» mai explică primarul Mădălin Teculescu.
Lupta cu sistemul În pofida eforturilor făcute, comuna Sfântu Gheorghe se află în imposibilitatea de a asigura cheltuielile de funcționare până la sfârșitul anului în curs. Reamintim că la repartizarea bugetului distribuit prin intermediul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2019, comuna Sfântu Gheorghe a primit cu 350000 de lei mai puțin, din cauza unei formule de calcul greșite. Imediat după identificarea prejudiciului creat, Mădălin Teculescu a depus o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distribuire a veniturilor bugetare și cere revocarea hotărârii Consiliului Județean Ialomița nr. 33 din 22 martie 2019, pentru că «au fost încălcate prevederile art. 7 din Legea 52/2003 privind transparența decizio­nală în administrația publică». Mai mult decât atât, Mădălin Teculescu declară în plângerea prealabilă că repartizarea ero­nată a fondurilor bugetare s-a făcut «luându-se în calcul venituri proprii ne­realizabile». Procesul a ajuns în instanță unde se judecă și la acest moment.

27 Iunie 2019, 08:05 (1125 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Comentariile cititorilor:


vasile:
(27 Iunie 2019, 12:16)
nu cumva si-au supramarit cheltuiala de personal?????????

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 12 Dec 2019
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unui hidrant de la intersecția străzilor Artelor cu Mecanizării, din orașul Țăndărei, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:05
(191 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

În perioada 9-10 noiembrie 2019, polițiștii, jandarmii și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență vor asigura paza și protecția a 220 secții de votare ce s-au constituit pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:25
(387 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 11-15 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:20
(386 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:15
(300 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:10
(223 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 17:10
(440 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 16:10
(345 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 17:20
(549 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


8

Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 17:15
(364 vizualizări - 0 comentarii)


9

Bărbat din Fetești, arestat pentru conducere fără permis

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 37 de ani, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 17:10
(282 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


10

Slobozia: Cercetat pentru «deținere de obiecte periculoase»

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza municipiului Slobozia un tânăr de 19 ani care avea asupra sa un baston metalic cu 3 elemenți. Cel în cauză a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 17:05
(380 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Marți, 5 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei noastre și peste 4000 de credincioși au întâmpinat la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 19:05
(609 vizualizări - 1 comentariu)


12
S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

Ziua de 5 noiembrie 2019 a început cu o veste extrem de tristă pentru handbalul românesc. S-a stins din viață, la vârsta de 72 de ani, unul dintre cei mai longevivi și valoroși antrenori pe care i-a avut ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:45
(806 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Persoane intoxicate cu monoxid de carbon

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, o femeie de 52 de ani, din localitatea Movilița, a apelat numărul de urgență 112 sesizând faptul că fiul ei, în vârstă de 31 de ani, are stări de leșin. În ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:40
(415 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident

Duminică, 3 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În fapt, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:35
(305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 500 sancțiuni contravenționale aplicate

În perioada 1-3 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 155 evenimente și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale. Astfel, în urma activităților au fost constatate 37 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:30
(356 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: 15 focare active de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației despre situația ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:25
(356 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte pentru copii

Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, începând cu orele 12,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va avea loc lansarea de carte pentru copii «Povestea Mimozei». ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:20
(292 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziție la un hoț din locuințe

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Axintele pentru documentarea activității infracționale a unei persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:15
(322 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Ordin de protecție emis pe numele unui brăilean

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au fost sesizați cu privire la un scandal în familie produs în localitatea Scânteia. În fapt, un bărbat, de 36 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:10
(407 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie acroșată de o mașină la Lăcusteni

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Lăcusteni, soldat cu rănirea unui pieton. Concret, în timp ce un bărbat, de 31 de ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 16:05
(469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,49%-rata șomajului în luna septembrie 2019

La sfârșitul lunii septembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4194 șomeri (dintre care 1947 femei), rata șomajului fiind de 4,49%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 16:20
(318 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 4-8 noiembrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 15:15
(406 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 1 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 15:05
(463 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 16:15
(649 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 16:10
(461 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 16:15
(689 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 16:10
(1178 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 15:20
(823 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 14:25