Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Propunere halucinantă în ședința Consiliului Local Slobozia

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Joi, 27 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a propus detașarea angajaților Serviciului de Transport Public Local pe autobuzele Nick Touring. Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractului firmei Nick Touring până la 31 iulie 2019...

Incredibil, dar adevărat! Joi, 27 iunie a.c., Consiliul Local Slobozia a dezbătut deficiențele transportului public la nivelul municipiului. Consilierii prezenți s-au arătat nemulțumiți de frecvența redusă a curselor. «Vă invit să vă cereți scuze public slobozenilor! Nu este posibil ca oamenii să stea în soare timp de o oră așteptând autobuzele Nick Touring!» a declarat, printre altele, consilierul loca PSD Vasile Caragioiu. În replică la acuzațiile care i s-au adus, primarul Adrian Mocioniu a lansat o propunere insolită. El susține că pentru a crește numărul de curse în decursul unei ore se poate lua în calcul detașarea șoferilor Serviciului de Transport Public Local la firma Nick Touring. «Acești angajați nu sunt funcționari publici, sunt personal contractual... Ei ar puntea fi detașați pentru a avea mai multe curse... Nu văd nici o problemă în sensul ăsta. E legal!» a declarat el.

Nick Touring  rămâne În cadrul ședinței, consilierii locali au decis prelungirea contractului Nick Touring până la 31 iulie 2019. Acest contract a expirat la data de 12 iunie 2019. Prelungirea contractului se face în condițiile în care Primăria Slobozia a înființat anul trecut propriul Serviciu de Transport Public Local. Serviciul a fost înființat pentru ca municipalitatea să poată accesa fonduri europene în vederea achiziționării de autobuze electrice. În așteptarea acestora, Primăria Slobozia a decis închirierea a 5 autobuze urbane pentru efectuarea curselor de călători. Valoarea chiriei pentru aceste autobuze s-ar putea ridica la aproape 200000 de lei lunar, până la achiziționarea autobuzelor electrice. În condițiile în care procedura de licitație pentru aceste autobuzele electrice a fost sistată, municipalitatea riscă să cheltuiască inutil fondurile publice. La aceste costuri se adaugă și cele generate de susținerea Serviciului de Transport Public Local...

28 Iunie 2019, 09:20 (2909 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei
Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!
Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal
Slobozia: Pericli-Nick Touring ȘANTAJEAZĂ Consiliul Local (II)
Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

Comentariile cititorilor:


second hand:
(1 Iulie 2019, 08:57)
Second hand. Asta a ajuns orasul asta condus de aceeasi gashca de cel putin 15 ani. Orisiunde te-ai uita constati ca totul s-a degradat de la an la an. Din rau in mai rau; doar nesimtirea primarilor propusi de partidul stat este din ce in ce mai mare. Pentru ca ei stiu si sunt convinsi ca ne pot prosti de cate ori vor ei. Si ne tot promit ca ne va fi mai bine, oras european, bla, bla, bla, dar minciunile astea nu le credem nici noi si bineinteles, nici ei. Mizeaza pe votul batranilor nostalgici dupa comunism si iliescu, pe asistatii social si pe membrii de partid carora "le da servici". Lucrurile vor merge spre rau in continuare daca nu ne trezim! Ne-am dus noi cetatenii vreodata, asa in grup mai mare, la primarie sa-l luam la intrebari, civilizat, pe primar? Sa-i spunem sa-si bage mintile in cap si sa rezolve problemele importante ale orasului? La fel valabil si pentru majoritatea rosie a consilierilor! Aia de voteaza cum le da ordin de la partid si nu potrivit constiintei lor, asa cum ar trebui. Cu votul lor, ca simple marionete ghidate de partid s-au pus in practica cele mai paguboase "investitii" pentru slobozia: apa, groapa, mizeria de piata a revolutiei, mizeria de transport local, parcul industrial, asfaltarea (carpirea) strazilor si altele.
Pana nu ne trezim, sa mergem si sa-i luam la intrebari, ori de cate ori e nevoie, nu se va imbunatati nimic. Vor face aceeasi mizerie, vor cheltui inutil, plimbari prin lume pe bani publici si vor lasa orasul in paragina! Haideti mai multi in fata primariei ca sa le spunem ca nu le mai suportam mizeria. Sa le cerem chiar demisia! Civilizat, dialog, nu violenta inutila! Pana nu vor intelege ca ne cerem ferm niste drepturi legale, normale, nu vor face nimic pentru noi! Intr-o tara normala primarul, viceprimarii si consilierii locali sunt "angajatii cetatenilor" nu stapanii lor! In Germania un primar nici nu concepe sa-si faca lux in biroul lui pe banii cetatenilor, cu atat mai putin sa faca investitii inutile si paguboase
Ioana:
(1 Iulie 2019, 08:49)
Rusine ? cine mai are rusine in sistem ??
Nepasare, iresponsabilitate.
Bine Pericle! :
(30 Iunie 2019, 14:37)
Cum dracu reuseau sa se deplaseze si organizeze oamenii la inceputul secolului 19 in simplitatea tehnologica??Oare cretinătatea a coplesit si intunecat angajatii primariei?Bine,cu pile,relatii,cum dracu te-ai angajat,dar pune in functiune minimul de gandire si gaseste solutii.Va plangeti continuu pentru ca gandirea este obositoare voua si desigur,salariile se platesc indiferent de performanta.Nenorocit sistem a permis psd ul in administratii! Ia-le banii Pericle, (...),ia-le soferii,batjocoreste-i,ca nu te va deranja nimic!Bine ma Pericle!
LOCUITOR:
(29 Iunie 2019, 12:33)
de ce primaria nu cumpara in leasing 10 microbuze si astfel rezolva problema.la cit costa chiria la autobuze 
Benoit:
(29 Iunie 2019, 10:27)
Jegule, groapa a făcut-o Stoica... sau tu ești unul din aia care l regreți pe apevist
Aron :
(29 Iunie 2019, 08:52)
Să fiți ai dracu Moncioiu si cu PERICLE si hoțul de Stoica care are si el parte la maxi taxi se ceartă de ochii lumii OARBA după ei
bully man:
(28 Iunie 2019, 23:44)
Mocio a spus clar si raspicat ca are solutii ptr toate problemele, singura cerinta este aceea de a mai pune mana pe inca un mandat!
CETACEAN:
(28 Iunie 2019, 19:49)
Sa vedeti veniturile nete ale directorilor din primarie T ,A ,D ,ABAZA etc. ,iar Mocio afirma sus si tare ca este foarte multumit de activitatea directorilor sai . Bimentele dupa mintea sa .Sa nu uitam si de salariul iui P.Ne meritam soarta daca mai alegem un primar ca acesta ,Sa nu uitam de datoriile pe care le are primaria pentru groapa facute de Mocioniu pentru vreo 20-30 ani
nemultumitu':
(28 Iunie 2019, 15:04)
Noaptea mintii! Ati angajat personal pentru un serviciu inexistent deocamdata, il platiti pe Nick gras pentru de 4 ori mai putine curse decat avea in contract (la inceput venea din sfert in sfert de ora,apoi din jumatate in jumatate de ora) , din cauza incetinelii ,nepriceperii sau ,pur si simplu , prostiei celor care se ocupa de transportul local ,va bateti joc de noi pe banii nostri!!! Ar trebui un control serios pentru a se vedea cum se cheltuiesc banii in Primaria Slobozia ! Pentru ca orasul se deterioreaza vazand cu ochii, iar banii din  taxele din ce in ce mai mari ,se duc doar pe salariile din ce in ce mai mari ale angajatilor primariei ! Angajati din ce in ce mai inutili!
Antonio :
(28 Iunie 2019, 13:26)
Sa intelegem ca autobuzele lui Nick Touring, sunt deja inchiriate?
cetateni:
(28 Iunie 2019, 10:36)
extraordinar!! chiar nu va e rusine???