Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Urban se jură că apa este potabilă

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Un raport al Urban SA cu privire la calitatea apei potabile susține că apa furnizată în aria de operare «se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege». Raportul Urban SA vizează perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019. «Am făcut tot ce este omenește posibil pentru a furniza apă potabilă! Depășirile înregistrate la trihalometani sunt reale și ne îngrijo­rează și pe noi... Dar ele nu influen­țează ca­litatea apei!» a declarat Valentin Cili­beanu, directorul Urban SA Slobozia.

1050 de probe supuse analizelor
În perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019, Urban SA Slobozia susține că a monito­rizat cu strictețe calitatea apei furnizate în aria de operare. Potrivit unui raport soli­citat de către ziarul nostru, în perioada menționată au fost prelevate un număr de 1050 de probe la ieșirea din stația de tra­tare și 3600 de probe pe rețeaua de distribuție. În cadrul analizelor au fost ur­măriți 55 de parametri dintre care enume­răm sodiu, cianuri, arsen, mangan, fier, mercur, trihalometani, bacterii coli­forme, etc. Analizele au fost efectuate atât în laboratoarele Urban SA, cât și în laboratoare independente. Rezultatele au stabilit că în cazul parametrului sodiu, din totalul de probe analizate s-au înre­gistrat depășiri «nesemnificative» la 10 din cele 50 de probe prelevate. La parametrul clor liber, din cele 750 de probe analizate s-au înregistrat «concentrații mai mari decât limitele admise la 9 probe, restul probelor încadrându-se în limitele de potabilitate». Cel mai controversat parametru rămâne cel al «trihalo­me­tanilor». Conform raportului, în anul 2018, «din totalul de 64 de probe anali­zate s-au înregistrat 14 valori peste limita de 100mg/l, respectiv 117 mg/l și 103 mg/l, iar în anul 2019, din cele 30 de probe analizate până la această dată concomitent, în două laboratoare, parametrul trihalometani a înregistrat 13 valori peste limita de 100 mg/l, dar numai într-unul dintre laboratoare».

Autoritățile zic că au conștiința curată
Directorul Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu susține că situația este sub control și că apa furnizată în aria de operare este potabilă: «Am făcut tot ce este ome­nește posibil pentru a furniza apă potabilă! Depășirile înregistrate la „trihalometani“ sunt reale și ne îngrijorează și pe noi... Dar ele nu influențează calitatea apei! Așteptăm ca investiția de la stația de tratare să re­zolve problemele existente în acest mo­ment și asigurăm populația că situația este monitorizată 24 de ore din 24!». Reamin­tim că Primăria Slobozia, sprijinită de Consiliul Județean Ialomița, a decis să in­vestească 8 milioane de lei pentru echipa­mente suplimentare care să permită o mai bună potabilizare a apei la Slobozia. Reve­nind la problema depășirilor înregistrate la parametrul «trihalometani», documentul făcut public de către Urban SA precizează că un studiu de evaluare a riscului realizat de către Centrul de Mediu și Sănătate Cluj confirmă că «depășirile sporadice nu re­prezintă un risc pentru sănătatea populației în condițiile asigurării siguranței microbiologice, iar expunerea pe termen lung la concentrații de trihalometani a arătat lipsa efectelor cancerigene în cazul unor expuneri de 25, res­pectiv 30 de ani». In­formațiile furnizate de către Urban SA în­cearcă să modifice percepția publică asupra acestei ame­nințări potențiale. Reamintim că primele informații privind efectele can­cerigene ale apei furnizate de Urban SA Slobozia au fost oferite de către ex-pre­fectul Mădălin Teculescu.

1 Iulie 2019, 07:55 (1532 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei
Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!
URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare
Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

Comentariile cititorilor:


Proasta'n târg :
(3 Iulie 2019, 22:20)
Cilibeanu ăsta sa-i dea lui nevasta-să aia sa bea apă. Măcar să experimenteze pe ea ca oricum ia salariul degeaba la Urban. Când o cauti nu e la birou e plecată "puțin" până la piață iar când vine nu îți rezolva problema, ajungi pe la punctele de încasare si până la urmă când aud oamenii de acolo că ai fost pasat de Doamna li se face milă si rezolva ei cererile. Dar atunci pe ea de ce o mai plătim?
JeT orizontal :
(2 Iulie 2019, 07:59)
Militarii americani au fost foarte incantati de calitatile deosebite ale apei de la robinet.Nici sosetele nu au vrut sa le bage la spalat.Strigau tot timpul din baie:"uat dei put in uatăr?"Se amuzau ca dupa ce si-au clatit sosetele stateau batoase de nu stiai care e bocancul... Buna apa avem tovarasi!Schimbam bateriile de apa la 10 luni,ca se colmateaza de asa puritate.Sigur calitatea lor lasa de dorit,dar se depune ceva si pe furtunele de cauciuc!Da, normal, nici cauciucul nu mai e ce-a fost!Vom ajunge sa bem zilnic o sticluta cu ulei ca martienii lui Luis De Funnes,sa nu ruginim,dupa mintea astuia din poza!Cum dracu scapati voi de ancheta si puscarie??
Ion:
(1 Iulie 2019, 13:01)
Ies proștii în stradă? N-ai să vezi! Am mai pus-o de-o maninifestare acum 5 ani! Cu bidoane! Nineni, nimerică! Cine să ia poziție in Slobozia? Nu e oraș din Ialomița? E, aici se acceptă orice, numai să nu..,,
Mary:
(1 Iulie 2019, 12:13)
  Domnule Cilibeanu Valentin, dacă sunteți conștiința curată nu știu cât sunteți cu conștiința împăcată!! Ca să piară orice urmă de suspiciuni, faceți domnule public unu, două buletine de analiză făcute în laboratoare diferite, așa cum mergem cu sângele la analiză și scăpăm toți de himera asta care ne urmărește de ani buni. Fiți deschiși, transparenți și punem punc. Dacă nu, înseamnă că aveți ceva de ascuns și nu vă asumați răspunderea, cum nici noi nu ne putem permite să bem apa cu pricina. 
 Să vă mai spun ceva! Dacă aveți dreptate și candidați la funcția de primar în cadrul Pimăriei Slobozia, cu certitudine veți fi ales, că asta așteaptă locuitorii acestui oraș, apă bună de băut, șosele fără grpi, porcăria din fața palatului să fie finalizată, infrastructură în cartierele nou înființate, curățenie și liniște. nu este greu și ieșiți la pensie ca primar și cu o frumoasă pensie specială. 
anonymus:
(1 Iulie 2019, 11:23)
Minte ca un porc, ti-e sila si sa faci dus, dar sa bei apa aia.
Poza:
(1 Iulie 2019, 11:02)
Privirea mai marelui de la Urban (cand i s-a recomandat sa-si bea "potabila" de la robinet) spune totul..
adriana:
(1 Iulie 2019, 11:01)
.....ai dreptate !
Adriana 88:
(1 Iulie 2019, 10:54)
Cornelia, suntem un oras mic in care foarte putini dintre noi suntem "independenti". Oamenii nu ies in strada din diverse motive- sa nu ii vada sefu', sa nu ii vada nu stiu cine'. Multi pun pe primul loc imaginea lor in societate si nu pun in balanta cu dezastrul real din acest oras. Hai sa iesim. Cine? Eu cu tine si mai cine? Cativa cunoscuti. Si facem ce? Nici cadru legal nu prea avem sa actionam mai departe pentru ca formal-uite ce scrie presa-probele sunt ok, fara riscuri de a dezvolta o problema de sanatate. Eu am o singura solutie. Sa cerem sprijin peste granite. Sa trimitem probe in afara granitelor si sa actionam pe baza rezultatului direct la minister. Dar cine si cu cine sa faci asta? Eu cu tine? Nu e imposibil dar este foarte greu si ne punem in cap cateva nume sonore. Plus ca va fi foarte costisitor.
Cornelia:
(1 Iulie 2019, 10:23)
Sa o bei tu daca este potabila... Trebuie iesit in strada si sa nu ii lasam asa. Oamenii buni nu mai stati in case si doar dati cu gura , haideti sa facem ceva ca nu se poate sa caram bidoane de apa la infinit .
Adriana 88:
(1 Iulie 2019, 09:41)
Mesaj de interes local! Pentru sanatatea dvs., a celor curajosi care consuma apa de la robinet, la fiecare litru consumat, luati si o pastila de Calgon, preventiv.
Bidon:
(1 Iulie 2019, 09:07)
Să mori tu, că apa în Slobozia e potabilă?
cetatean:
(1 Iulie 2019, 08:30)
care constiinta ?! pai nu au....puterea si banul primeaza ?!