Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

221 de sancțiuni în 19 zile!

Poliția Locală Slobozia

221 de sancțiuni în 19 zile!

Poliția Locală a municipiului Slo­bozia a acordat în mai puțin de o lună peste 200 de sancțiuni. Dintre acestea, 72% sunt amenzi. «Deranjarea ordinii publice» și «alcoolul», două probleme majore ale comunității...

«Zgomot» și «alcool» de 23 mii de lei În primele 19 zile ale lunii iunie a.c., conform unei statistici oferite de Poliția Locală Slobozia, dispeceratul oamenilor legii a sunat neîncetat, zi și noapte. Conform Legii nr. 61/1991, «pentru asigurarea climatului de ordine și liniște publică necesar desfășurării normale a activității economice și social-culturale și promovarea unor relații civilizate în viața cotidiană, cetățenii sunt obligați să aibă un comportament civic, moral și responsabil, în spiritul țării și al normelor de conviețuire socială». Doar în baza acestei legi, polițiștii locali au acordat 221 de sancțiuni. Dintre cele 26 de sesizări confirmate, 24 au reprezentat sancțiuni. Totodată, dintre cele 221 de sancțiuni, 160 au reprezentat amenzi, valoarea totală a acestora atingând suma de 23350 lei. «Cele mai multe sesizări le primim noaptea... Zgomotul, mașini turate, mu­zică tare, sticle sparte, oameni care consumă alcool, injurii! Încercăm să ajungem la toate sesizările slobozenilor. Vă dați seama că suntem oameni și noi și nu putem să aco­perim în totalitate orașul. Este imposibil asta! Dacă la MB-uri cântă muzică, la gară iese unul de la sala de jocuri și începe să înjure în mijlocul străzii că a pierdut banii... Și acestea sunt doar două exemple. În fiecare seară ne ocupăm de cel puțin 10 sesizări!» susține Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia.

2 Iulie 2019, 14:50 (1498 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii
Mașini «uitate» pe străzile Sloboziei
Amendă 200 de lei pentru că «a tăiat neautorizat o tufă de liliac»

Comentariile cititorilor:


Cetățean :
(8 Iulie 2019, 10:32)
De ce permite primăria sa se spele mașini particulare,private.... nu ale instituției,la garajul domnului primar M.,și a făcut spălătorie și noi nu știm??? Șoferul spală mașinile vecinilor lui acolo de parca e pe tarlaua lu’ ma-sa!!! Știți ca acesta a făcut pușcărie,ca la baza el este infractor,pușcăriaș!!?? Ia ți cerut cazierul la angajare șoferului D.D.??
Același vecin:
(6 Iulie 2019, 20:17)
Când o sa aveți curaj sa-l amendați pe șoferul primarului,care bea la scara blocului și poliția locală trece și saluta.... aveți ordin de la primar sa nu îl deranjați pe bețiv??? Domnu’ Abaza.... iar va scoate la tabla Dorian,ca nu ar fii prima data.... știm noi!!!
T.M.:
(6 Iulie 2019, 11:01)
Cand se da amenda unui golan rom chiar asa este.Se scuza politistul de parca ar fi rude"Fratica,lasa ca e minim,sau avertisment,ca ne vad astia",iar pentru un cetatean onest sau adolescent fara tatuaje,fara muschi inflamati la sala-dureaza timpul de amenda 5 minute.Brusc,localul nu isi mai cere scuze,e dur,amenda e maxima/cu jumatate.De ce ?De ce se pierde timpul cu jegurile din salile de jocuri,din fata acestor sali,iar cu cetatenii ce gresesc o data,totul e pe repede inainte ca sunt multe sesizari.Zau ??De aceea va trage lumea la "pu-pu" localilor !Ca sunteti subiectivi!Legea o faceti pe loc,sa nu ii ia pe tuciurii"frezoanele"!
Andrei:
(4 Iulie 2019, 20:44)
CazPolitai localiSanctionat=rom.Doar ca nu deseneaza si doar pe morti nu se jura localii ca le pare asa rau ca le scriu minim din minim.O amenda scrisa dureaza cam 90 minute.Caz 2.Sanctionat=roman,cu scoala,salariat.Amenda se scrie doar cerandu=i=se CNPul,pana la semnatura de luare la cunostinta,dureaza 6 minute.2 minute dureaza verificarea in sistem,cu aflarea info personale.Replica:Sa nu se repete,ca acum v=am dat jumatate,pe viitor va dau maxim!Cum pΩ﷼a mea????Iti vine sa tavalesti al naibi politai pana ramai cu urechile lui in mana!Ce magarie!!De ce faceti asta?Ne poti explica situatia tov LABAZA ?Sa nu suparati boraturile? Ca cetateamil orivim e supus,se teme,jmekerul-n are treaba,ii ia basca din cap la politai...Hai da-te dracu de mizerabil!
Gogutul:
(4 Iulie 2019, 17:07)
Doamna VETA aveti dereptate!fosti paznici de la spital ,au devenit politisti comunitari;sunt foarte aroganti,obraznici,si tupeisti.Un tanar cu studii superioare la zi nu poate ocupa un post ca nu are loc de grasani de politisti comunitari cu salariu foarte mare, care habar nu are de interpretarea legii,fac favoruri la prietenii lor si amendeaza cetateanul care este corect si cinstit ;
adrian:
(4 Iulie 2019, 08:36)
eu personal am sunat la Politia Locala si acestia s-au prezentat in timp util, indepartand grupul de tineri ce deranjau linistea publica. sunt prezenti in parcari noaptea si ziua in zonele aglomerate din oras. alte organe nu sunt? unde patruleaza?
Radu :
(4 Iulie 2019, 07:24)
Din cele 26 apeluri la voi,24 au fost sanctiuni. Pai,sa vezi dupa ordonanta data de Carmen Dan si sleahta de pesedisti. Din 26 de sesizari vor fi infractiuni 28!Nu cei ce pierd la jocuri tipa si sunt agresivi,ca sunt gokani si doar nu se pun rau cu aia.Locala si jamdarmii amendeaza cetateanul ascultator,care"sare calul" o data la 9 luni.Cel care isi si achita amenda.
Vali:
(3 Iulie 2019, 16:06)
În piață mare este gălăgie în fiecare seara. Stau ca boschetarii pe tarabe, beau și înjura toată noaptea. Mai vine câte unu cu marfa la 4 dimineața și asculta muzica de jale la maxim. Paznicul este alt boschet care leagă un câine de o balustrada și latră toată noaptea la stele. Veniți și din propie inițiativa în patrulare,nu așteptați telefon sa va chemam noi ca nu dormim liniștiți de o luna.
anonymus:
(3 Iulie 2019, 14:43)
Avem aceleasi probleme care se repeta in fiecare vara, cete de boschetari care se injura in gura mare, masini turate sau din care bubuie manele, sau alarme care zbiara din senin, dar aproape niciodata nu vedem masini sau echipaje de politie care sa patruleze pe strazi. Acum, daca exista motivare salariala din belsug, poate vedem si ceva implicare din partea politistilor locali, nu sa actioneze doar in baza sesizarilor. 
N.Tudorel:
(3 Iulie 2019, 10:45)
Nu ati dori stimată Poliție să supravegheți zona (mica 25 -50 mp) din lateralul blocului 27 ,la intersectia Matei Basarab cu Nisipuri la sala de ......Admiral?
Zilnic după ora 23 pâna dimineața la 2-4 este un vacarm.
Dimineața zona verde arată ca dupa razboi,bașca dacă reproșezi vreunui jucator ceva TREBUIE SĂ CHEMI SMURDUL.Văd zilnic polițisti Comunitari(locali) care nu iai nici-o măsură în zonă.
Gri cu girofar:
(3 Iulie 2019, 06:57)
E orasul mic si din totalul de sanctiuni am vrea sa stim cat reprezinta cele scrise adevaratilor nesimtiti ai urbei.Tatuatii romulandezi.Stransi in grupuri,ca se stie,2 țâgani îs neputinciosi,3 deja e prea mult pentru echipajele voastre.In casa nu poti sta iar ca un cetatean pleaca de la magazin si bea din PET in drumul spre casa,nu reprezinta pericol.Urletele,tarabanele,manelele din boxe,astea pot fi deranjante.Ca va apeleaza pe voi toti frustratii,ca au geamul deschis si aud zgomote de afara-e cald,nu e viscol,tinerii beau un racoritor,sparg seminte,ca nu e tragedie.Asta ati facut si voi fiind tineri.Dar ati uitat.E urat ca raman coji,ca plasticul,dozele ori pungile raman aruncate.Sigur daca a 2a oara li se spune si au pubele aproape le vor folosi.Mai grav decat cojile semintelor sunt fecalele caininlor si al pisicilor,acolo e pericolul sanitar!Latraturile vagabonzikor in noapte sunt deranjante,nu rasetul adolescentilor sau vocile groase in transformare.Sunt cunoscute locurile in care stau cei ce sunt periculosi dupa consum si cele unde daca tinerii consuma doze de bere lemon sau o doza 0.33 nu inseamna ca e beat.Clar!Faceti punct fix la nonstop E14,veti da 220 amenzi/seara.
Mandea:
(2 Iulie 2019, 22:23)
Va dati seama .....10 sesizari pe noapte...ba esti nebun!
Veta:
(2 Iulie 2019, 20:28)
Fosti someri, strungari, tamplari, gropari de cimitir, tractoristi si sapaligari cu spaga, au fost facuti la apelul gumarilor, grdieni publici, acum politie locala. Desfiintata acesta structura tip capuse. Daca ii intrebi cate ceva, sunt bata de de smecherii amortite. Desfiintat si inapoi la prasitul porumbului.
Geo:
(2 Iulie 2019, 17:26)
Mai gardienilor , poate treceti și pe Aleea Băii , din când in când. O sa adunați amenzi in doua seri , cât pentru o luna întreaga , dar pentru asta va trebuie un singur lucru , și anume ; Curaj. Acest cuvânt este străin de voi , betivilor
Un cetățean: