Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

20000 de hectare infestate

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

bonus: «Festivalul țânțarilor» de la Amara

În pofida reglementărilor legale, autoritățile din Ialomița lasă în fiecare an populația pradă țânțarilor. Anul acesta, susține prefectul județului Gigi Petre, situația e mai dramatică decât în anii precedenți: «Din datele noastre, peste 20000 de hectare de teren au nevoie de dezinsecție... Din păcate, legislația permite doar autorităților locale să intervină!». Direcția de Sănătate Publică Ialomița a trimis o adresă prin care avertizează autoritățile locale că sunt obligate de lege să adopte «măsuri specifice». La nivelul autorităților locale, doar Slobozia are capacitatea de a executa tratamente de dezinsecție.

Legea nu e pentru autoritățile locale Conform Ordinului Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice 520 din 27.11.2018, toate autoritățile publice locale «sunt obligate să execute servicii de dezinsecție în sezonul cald, pe spațiile deschise, prin aplicarea de tratamente multiple pentru combaterea țânțarilor adulți și larvelor de țânțari». În Ialomița însă, autoritățile consi­deră că obligațiile lor sunt... opționale. Singurul oraș care are o secție specializată în cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public este Slobozia. Secția a intrat în legalitate în urmă cu 2 ani, după un scandal public prelungit. Restul orașelor se bazează pe intervenția punctuală a unor firme specializate sau... așteaptă ca sezonul țânțarilor să treacă. În fiecare an, autoritățile din Ialomița raportează infecții cu virusul West Nile ca urmare a acestor «practici». Mai mult decât atât, în ultimii 3 ani, cel puțin un ialomițean a murit din cauza acestor infecții. În anul 2018, la nivel național au fost înre­gistrate 277 de cazuri și 47 de decese.

Anul ăsta este mai rău Primul care a atras public atenția asupra situației este prefectul județului Ialomița, Gigi Petre. Acesta a convocat un Comitet pentru Situații de Urgență în cadrul căruia a atras atenția asupra pericolului pe care îl reprezintă infestarea cu țânțari. «Din datele noastre, peste 20000 hectare de teren au nevoie de dezinsecție. Din păcate, legislația permite doar autorităților locale să inter­vină... Am comunicat acest lucru în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență pentru a urgenta adoptarea unei decizii în cadrul Consiliilor locale. Situația nu poate fi gestionată legal la nivel județean, ci numai punctual, pe fiecare localitate în parte. Mai ales în zonele riverane...» a declarat prefectul Gigi Petre. Declarațiile prefectului Gigi Petre sunt, din păcate, tardive. La acest moment, susțin specialiștii în domeniu, gradul de infestare a atins maximul înregistrat în ultiimii 5 ani, iar soluțiile rămase sunt puține: «O dezinsecție serioasă trebuia începută în februarie! Acum e târziu... Vom avea țânțari toată vara, nu-i mai putem opri. Dar, dacă facem ceva acum, după ploi, îi putem ține sub control. Anul ăsta e mai rău pentru că de mulți ani nu se face nimic serios. Doar intervenții pompieristice...» susține Viorel Bax, reprezentantul firmei Re-Therm din Amara.

Autoritățile sunt depășite de situație Amenințarea a fost recunoscută oficial și de către reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Directorul instituției, Cristina Iorga, susține că a informat autori­tățile cu privire la obligativitatea asigurării dezinsecției: «Am transmis o adresă către toate autoritățile locale din Ialomița. Problema este una serioasă și trebuie tratată cu maxi­mă responsabilitate!». Adresa confirmă faptul că dezinsecția este obligatorie. «Conform ordinului Ministerului Sănătății nr. 119 din 2014, consiliile locale, primăriile și operatorii economici au obligația de a organiza și desfășura acțiuni de combatere a artero­po­delor și răzătoarelor. (... ) Consiliile locale și primăriile au obligația de a comunica cetă­țenilor măsurile întreprinse, însoțite de recomandări de prim-ajutor în caz de in­cidente, recomandate de producători. In­for­marea populației va cuprinde calendarul efectuării lucrărilor (data, ora, zonele de aplicare, de­numirea substanței)». Pentru ur­gentarea dez­in­secției, autoritățile locale pot apela la fonduri proprii, fără a mai organiza licitații. Chiar și în aceste condiții, primarii ialomițeni intervievați de noi nu se grăbesc, considerând că dezinsecția, mai ales în mediul rural, nu este o urgență.

«Festivalul țânțarilor» de la Amara
Siguranța populației nu reprezintă singura problemă. La Amara, de exemplu, unde peste o lună și jumătate se va desfășura Trofeul Tinereții, situația este critică. Turiștii aflați în stațiune se plâng că țânțarii îi împie­dică să se bucure de concedii și de tratamentul cu nămol. «Au mai fost ani cu țânțari, dar acum e de groază! Dacă te prinde seara pe lac, te mănâncă de viu... Ar fi trebuit să se facă ceva până acum, că de-aia suntem din ce în ce mai puțini...» ne-a spus duminică, pe plaja Zorilor, Nae Tudor din Prahova. Conform informațiilor oficiale, autoritățile din Amara nu au contactat nici până la acest moment o firmă specializată care să asigure dezinsecția lacului și a localității. În aceste condiții, șansele ca Festivalul de la Amara să se desfășoare în condiții normale scade dramatic. Riscuri similare, susțin au­toritățile județene, apar în toate zonele din Ialomița unde există lacuri. «Recomandările noastre au vizat, cu precădere, zonele cu suprafețe mari de apă. Întâi zona Fetești, Stelnica, Bordușani... Apoi Țăndărei, Valea Ciorii, Amara, Gheorghe Doja... Peste tot e nevoie de dezinsecție pentru că apa favori­zează înmulțirea exponențială a țânțarilor!» a mai declarat prefectul Gigi Petre.

Despre simptomele virusului West Nile
Manifestările infecției cu Virusul West Nile sunt diverse, de la cele asemănătoare unei simple răceli, până la semne de meningo-encefalită. Perioada de incubare este de 2-8 zile. Aproximativ 20% dintre persoanele infectate cu virusul West Nile prezintă simptome de severitate moderată. Apro­ximativ 80% (4 din 5 persoane) infectate cu virus nu prezintă niciun simptom. Semne de alarmă care impun prezentarea la medic sunt: febră ridicată însoțită de durere de cap intensă, vărsături, stare generală alterată, sensibilitate crescută la lumină. Simptomele severe apar destul de rar, 1 din 150 de oameni infectați având riscul să pre­zinte aceste simptome. În cazul manifestării de simptome de severitate medie, starea pacientului se îmbunătățește după câteva zile în absența unui tratament. În cazul simptomelor severe, se recomandă prezentarea de urgență la cameră de gardă. În general, este necesară spitalizarea pacientului și tratarea cu medicație intravenoasă. Probabili­tatea ca o persoană să se îmbolnăvească de la o singură înțepătură de țânțar este redusă. Riscul de îmbolnăvire severă și deces este cel mai mare pentru persoanele de peste 50 de ani sau cu deficiențe imune, deși infecția poate apărea la orice vârstă.

2 Iulie 2019, 08:05 (2883 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Marea «desțînțărizare» se amînă pînă la noi ordine
Autoritățile ialomițene ignoră «alerta Zika»
Ialomița: Virusul Zika declanșează marea «desțînțărizare»

Comentariile cititorilor:


Mary:
(3 Iulie 2019, 12:20)
  Mânca-v-ar țânțarii pe ăștia care nu faceți nimic și care sunteți în măsură să faceți ce trebuie!!!
Eu:
(3 Iulie 2019, 08:47)
Lăsați politica si aici,Domnule prefect nu există nici o lege sa ii obligați pe primari sa ne scape de tătari ma repet sa îi obligați ?
Flori:
(2 Iulie 2019, 09:34)
Mizeria PSD -ALDE-PNL începe chiar din primariile din cele mai mici localități si nu se termina la omul lui Tariceanu, colectorul Prefect Gigi Petre. Cand acestia si acoliti, acolitilor lor vor zbura cu catusele de maini, sa trageti speranta la ceva bun, pentru viitorul copiilor si nepotilor vostri.
Ion:
(2 Iulie 2019, 08:32)
Toti, enunta articol din lege, din care reese ca dezinsectia este obligatorie. Ne intereseaza daca in lege sunt prevazute sanctiuni si daca da, de ce nu se aplica.