Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Neglijată de supraveghetor

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Este anchetă internă la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, după ce o fată de 14 ani, aflată sub monitorizarea instituției, a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara. Fata a fost găsită de polițiști într-un microbuz, în timp ce se îndrepta cu bunica sa spre București. Supra­veghetorul care trebuia să aibă grijă de grupul de copii din care adolescenta făcea parte a declarat că nu a cunoscut-o...

Verificările sunt în curs Incidentul s-a petrecut la sfâr­șitul săptămânii precedente, mai exact vineri, 28 iunie 2019. Ado­lescenta de 14 ani, împreună cu alți copii instituționalizați, a venit în Tabăra «Pavilioane» din sta­țiunea Amara pentru a petrece câteva zile. Pro­fitând de neatenția supraveghetorilor, aceasta a fugit din tabără cu intenția de a ajunge la Miloșești, acolo unde se află bunica sa. Su­praveghetorii și-au dat seama că fata a dispărut după câteva ore și au alertat Poliția. Oamenii legii au făcut verificări și au reușit să o identifice pe fată, într-un mi­cro­buz care se deplasa către București. Aceasta era în­soțită de bunica sa... Luat la în­tre­bări, su­praveghetorul grupului de copii în care se afla și adolescenta fu­gară a declarat că nu a cu­noscut-o. «Fata este nouă la noi în sistem, tocmai de aceea supra­veghetorul nu o cunoștea prea bine... Cu si­guranță va fi deschisă o anchetă în acest caz. Bine că nu s-a în­tâmplat nimic rău!» a precizat Nicolae Badea, purtăto­rul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Fata de 14 ani provine din localitatea Miloșești. Ea a fost inclusă într-un program de protecție socială alături de ceilalți patru frați pe care îi are, din cauza ne­glijenței cu care a fost tratată de părinți.

2 Iulie 2019, 19:05 (2654 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Probleme de funcționare la Tabăra «Pavilioane» Amara

Comentariile cititorilor:


Eu:
(3 Iulie 2019, 18:47)
Văii de noi,nu cunosc toate detaliile dar mi se pare cam"trasa stirea par " stirea asta.
Hahaha:
(3 Iulie 2019, 16:21)
Cum sa supravegheze corespunzător minorii mai ales din C. P. 3 SLOBOZIA atâta timp cât actualul/fostul șef N. protejează și a protejat minorul L. deși la nivel de instituție se știa ca acesta nu mai locuia acolo de 2 ani, ca se droga și a drogat și alți copii din centru, le-au spart birourile și nu au anunțat politia, ca era traficat de F. și N. mergea la ala acasă sa vb cu el, iar B. îl susținea pe N.??? De ce credeți ca a ajuns L. sa o omoare pe acea Bătrână și sa o violeze? Ca a fost prea bine supravegheat? În nici un caz din cauza prostiei lui N.O. ca nu a știut sa managerieze situația și acum a dorit sa plece pt ca i-a fost frica sa nu rămână fără funcție și a plecat în învățământ.... Pai ce vrea sa strice și ceilalți copii? Aloooo N. vezi ca la Perieti nu te mai tine B. în brate și nici nu te mai acoperă! Cat despre copiii instituționalizați ar trebui ca acele cadre sa fie responsabilizate corespunzător de sarcinile ce le revin!
Mioara:
(3 Iulie 2019, 15:25)
Alt loc unde se-ntâmplă fapte românești. Cei care știți de ce tăceți, lingăilor lași? Scoateți capul în anonimat, fufe viteze!
Flory:
(3 Iulie 2019, 12:32)
Nu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița e cea vinovata. Vinovat e CP 3 din Slobozia. Aici au fost angajate multe fufe fara pregatire si iresponsabile, sustinute de diversi barbati cu influenta (soti sau amanti). Acum ca fostul sef al CP3 a plecat speram ca noul sef sa faca ordine si curatenie in randul personalului. Daca scapa de fufele blonde si babele pensionare care inca lucreaza si promoveaza cateva asistente maternale externe o sa fie treaba buna. daca nu reuseste asta vesnic vor fi aceleasi probleme (hotii, violatori, criminali si fete minore insarcinate carora le sunt provocate avorturi de doamna Bibi).
Repet toate problemele grave din ultimii ani se datoreaza numai CP 3 Slobozia.
Titus succes !
Xyz:
(3 Iulie 2019, 11:38)
Daca persoana care ar trebui sa asigure managementul institutiei este preocupata mai mult de targetul magazinului Hornbach Brasov, batand drumul de 3 ori pe saptamana pentru a face cumparaturi cand sa se mai ocupe si de proprii angajati?!
Lavinia:
(3 Iulie 2019, 10:38)
Au salarii foarte mari, vreți să fie și responsabili?! Banii! Datoria, pe ultimul loc!
Silvia:
(2 Iulie 2019, 21:22)
Din cauza neglijentei cu care a fost tratata de parinti a fost inclusa in program social la DGASPC Ialomita.
Dar neglijenta salariatilor de la DGASPC Ialomita care incaseaza salarii frumoase cum se sanctioneaza domnule B.? Cumva la fel ca si sanctiunile date asistentei B.? Adica favoruri catre dumneata ca barbat singur ?
Sa va fie rusine ca va bateti joc de vietile si destinele unor copii si asa napastuiti.