Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

(ne)importante

La modul la care se promovează și la câte fonduri pu­blice toacă, e clar pentru toată lumea că Președintele ialomițenilor de pretutindeni își mai dorește cel puțin o tură de funcții publice. Fie din nou șef la județ, fie parlamentar, fie un ministruț mai mic, orice e bun, doar la stat să fie! Din ce intuim noi și date fiind postările sponsorizate de pe feisbuc, Farul administrației publice de la Amara vrea un nou mandat în fruntea județului. Că, din ce am dedus, doar El poate și doar El e Consiliul Județean! Nu mai există instituția ci doar El, care o conduce ca pe moștenirea lăsată de familia proprie prin testament. Așadar, în 20-20, vorba Veoricii, se vrea iar întronizat la șefia județului. Cu tot cu vrăjelile de proiecte ce vor fi implementate precum «groapa lui Stoica»...

Și dacă tot am discutat de întronizări, să discutăm și de cei 10 ani ai Vlădicii în fruntea parohiilor ruinate IL-CL. Întâiul gurist și-a călcat pe suflețel și ne-a remis comunicatul cu întronizarea, plin de brizbrizuri și sintagme ecleziastice. Acuma, mirenii prezenți la eveniment și-au amintit brusc de articolele din Cancan de acum câțiva ani și au încercat să deosebească condurii întronizatului. Cei mai mulți au fost de acord că Vlădica a fost încălțat cu Louis Vuitton, în timp ce au fost câțiva care au zis ceva de Christian Louboutin. Deoarece nu suntem atât de pricepuți la mărci și pre­țuri, lăsăm și alți laici să-și dea cu presupusul. PS: Sărbătoarea era să fie umbrită de adulterul descoperit al unui preacucernic, surprins chiar de soție înainte cu câteva zile de evenimentul întronizării.

Doamne apără și păzește pentru ce am scris mai sus și pentru cele ce urmează. Căci preacuviosul Liviu Vasilică a rămas fără de permis după ce a pierdut la instanță contestația. Evenimentele cu uzurarul nostru s-ar fi petrecut anul trecut, prin luna martie, pe autostrada Râmnicu Vâlcea-Deva. Firesc, decizia polițiștilor a fost contestată și, definitiv, respinsă ca apel la începutul lunii precedente. Agresiv, pe mailul redacției noastre a sosit următorul mesaj: «Arepermisulautosuspendatvezitrbunalsibiuipjialomianuiamasuri». În mare, am înțeles despre ce e vorba. Și reacționăm în consecință. Și, ca să fim sinceri, chiar deplângem soarta lui Liviu Vasilică în condițiile în care vasul său de croazieră ancorat la Pireu așteaptă cuviincios crailâcurile... În aceste condiții, recomandăm transportul avio până la însorita plajă a Greciei. Căci din agoniseala strânsă cu trudă (a se citi dobândă!) în amar de ani, Liviu Vasilică ar putea să-și tragă și avion!

Când toate erau orânduite la partid și astrele îl (re)prevesteau pe primarele-dinamită zis Stoica al Gropii în postura de (re)candidat la Primărie, pe turnantă a (re)apărut personajul mitic, fost cel mai uriaș viceprimar din toate timpurile. Mai nou, acesta ar fi sprijinit chiar și de cuplul de forță Pic&Poc, la partid discutându-se chiar varianta de lansare în scurt timp.

La închidere, Președintele ialomițenilor de pretutindeni, aflat în concediu potrivit unor surse ale sistemului mafiot mi­zerabil, a ținut să ne adreseze într-un cadru intim multiple urări de bine. Răspundem cu aceeași monedă și completăm că, de preferat, ar fi să nu mai desconsidere opiniile medicale avizate. Că nu tot ce zboară se mănâncă iar fără de partid nu sare de 2%!

Tot la închidere, același sistem mafiot mizerabil care dorește eliminarea Licuriciului de la capătul tunelului adminis­trativ vrea mai nou să-l atârne într-un post pe prefectul nea Jiji. Acesta ar fi extrem de interesat, cel puțin așa reiese din întâlnirile cu purtătorul de mape cu cod COR Marean, de o candidatură la Parlamentare pe listele ProRomânica. Sfătui­torul nocturn ar fi zis că se gândește intens la propunere, în timp ce nea Jiji îl va saluta din mers pe Tăriceanu. Acestea fiind zise, se prefigurează o echipă de șoc la ProRomânica pentru electoralele de anul viitor. Oameni politici proaspeți, nou-nouți, cu convingeri de Stânga autentice, vor propovădui mesaje social-democrate autentice, lansate de nesecata resursă cenușie Marean. Ave!

4 Iulie 2019, 20:05 (3755 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 14 Iul 2020
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 11:41
(10192 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 12:58
(8380 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 12:58
(8791 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 19:00
(8564 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 16:01
(7816 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:12
(10086 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 13:00
(9926 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 12:27
(8495 vizualizări - 0 comentarii)


8

Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 14:06
(8240 vizualizări - 0 comentarii)


9
Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 14:04
(7547 vizualizări - 0 comentarii)


10

Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 16:10
(8206 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 16:05
(7908 vizualizări - 0 comentarii)


12

Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 15:59
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


13

APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 15:38
(10050 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 13:09
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:13
(7684 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 10:00
(9502 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 09:52
(8071 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 09:47
(7505 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 09:40
(8298 vizualizări - 0 comentarii)


În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 12:46
(8460 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 12:44
(9203 vizualizări - 0 comentarii)


Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă

Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:28
(8197 vizualizări - 0 comentarii)


Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 12:47
(7418 vizualizări - 0 comentarii)


Permanență 24 din 24 la sediul DSV

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 12:37
(8646 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare pentru șoferi

Atenționare pentru șoferi

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:55
(6944 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrân omorât pe loc

Bătrîn omorît pe loc

În localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unui pieton. Astfel, luni, 14 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, pe DN 2, un pieton, în timp ce se angajase în traversarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 12:37
(8104 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi în trafic de peste 500 de milioane

Serviciul Rutier Ialomița a monitorizat, în perioada 7-13 decembrie 2009, traficul rutier pe toate arterele importante ale județului. Astfel, polițiștii au aplicat 207 sancțiuni contravenționale, 109 dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 12:28
(7661 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare, la Urziceni

De marți, 15 decembrie a.c., și municipiul Urziceni are un Birou pentru eliberarea de certificate de cazier judiciar. Așadar, de la orele 14,00, la sediul Poliției Municipiului Urziceni, a fost inaugurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 12:18
(10535 vizualizări - 0 comentarii)


Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 11:40