Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin cele două găuri de lift. Una e în perimetrul șantierului și are două rânduri de gard. Cealaltă e pe esplanadă, unde parchează șoferul prefectului mașina instituției. Pe-acolo am intrat și noi... Cu aprobare, cu primarul Adrian Mocioniu și cu inginerul Marian Dinu, că «groapa lui Stoica» e șantier în conservare. Primarul Adrian Mocioniu nu intră pentru prima dată în «groapă». Nici noi, de altfel, am mai fost în 20 iulie 2018... Tot cu aprobare! Atunci, sub imperiul emoțiilor, relatam că se simte deja mirosul de igrasie și că apa băltește, ici și colo... Și ni se explica, didactic, că e din cauza ploilor. Miercuri, 3 iulie 2019, în «groapa lui Stoica» mirosul de igrasie e suveran. Ochii lăcrimează aproape instantaneu, plămânii refuză să  inspire, corzile vocale se inflamează... Inginerul Mihai Dinu, responsabilul de șantier, susține că igrasia și mirosul nu reprezintă o problemă: «Deocamdată nu există sistem de ventilație. De-aia miroase așa... Veți vedea când vom da drumul că nu sunt probleme!». Dăm din cap și facem cuminți turul «gropii». Pe alocuri, pelicula de apă e groasă de-un deget. În special în capetele parcării, în zona băilor, unde sunt instalate pompele de drenare a apei. Ni se explică, fără să mai întrebam, că nici asta nu e o problemă și că parcarea este excelent conservată. Dăm iar din cap și simțim cum intră apa în pantofi, pe la cusături. Așa ne trebuie, dacă nu am vrut echipament de protecție și purtăm pantofi ieftini! «Vreți să vă spun ceva? Suntem norocoși că e așa de bine conservată... În alte orașe unde există investiții în conservare lucrurile stau mai prost, mult mai prost!». Dăm din cap aprobator și înjurând în gând... Lui ce-i pasă?! Are pantofi de firmă, nu intră apa pe la cusături...
(varianta integrală a reportajului în ediția print a ziarului Independent de miercuri, 10 iulie 2019)

4 Iulie 2019, 19:05 (3280 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»
Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro
Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Comentariile cititorilor:


@Un cetatean:
(10 Iulie 2019, 08:52)
Amice, vorbeste in numele tau, adica: hai ca o sa-l pupi din nou in c.r pe Stoica... huooo, prostule, ca tot astia iti plac..care-ti dau sin(si-n) gura...
Eu singur:
(10 Iulie 2019, 06:11)
Nu se poate asa ceva In aproape 9 ani nu au reușit să termine o MEGA LUCRARE.precum.asta Rusineeeeèeèe..Nu.va este.rusine Ati distrus centrul orașului,Copacii sunt toti uscați,gazonul.la.fel.Trebuia să fie mândria orașului acest CENTRU.A DEVENIT RUSINE..PACAT DE SLOBOZIA PACAT DE OAMENII DIN SLOBOZIA .VA BATETI.JOC.
Un cetatean:
(10 Iulie 2019, 04:35)
Hai lasă ca o sa l pupati din nou in c.r pe Stoica cu tot cu groapa lui cand o sa devina iar primar.....huooooo prostilor ca tot ăștia vă plac,care dau sin gura,nu fac nimic..aaaa,ba da,fac...pt buzunarul lor.
PSD ist:
(7 Iulie 2019, 15:14)
Mama lor de nebuni. Cum de au stricat centrul orașului? Dle ăștia nu se mai satura iar noi desi vedem nu mai avem nici o putere. Si au tras bani din proiect.ca manageri.comisioane nu mai zicem. Deștepți.hoti...ptr.propirul bine. În 1960 ma stabileam in oras. În 30 de ani.pana la revoluție orasul a crescut.frumos. ce ati facut voi in oras din 1990 pana acum? Nimic. Asa se intampla cand incompetenții conduc. Dacă fac politica si obțin funcții ca de...nu inseamănă ca sunteti capabili.ptr.cetateni. Va satisfaceti propriile orgolii politice.si obsesii personale. Sper sa apuc sa traiesc vremea când astfel de golani vor plăti ptr.a fi exemplu celor care vin. Stlica. Ionascu. Bacanu.cu altii din primărie.un trio de comedianti mafioți. Puterea.banu le a luat mintile. Ionascu era chiar un om desprins din popor .un om bun. Asa il vedeam. Încet.incet s a stricat. Ce om poate fi cel care la vârsta înaintată is8 lasa familia p tt.o pustoaica. Păi e clar ca astfel de indivizi nu s ptr.tara. iar ceilalți....E durere. Bacanu căruia nu i mai ajungeai cu prăjită la nas.... Sper sa traiesc vremea judecății proștilor si nebunilor. Comedianti: spital.o vreme la ISJ.primarie nu mai z8cem. Baaaaa nu mai aveti rusine si simtul masurii
Slobozia:
(6 Iulie 2019, 12:00)
@român dar las.....ăsta e românul! Ai vrut să ne reamintești? Mulțumim! Ai dreptate, dar ce facem cu Lașii? Iau ei atitudine față de hoția pe față?
Român.Dar laș. Deci nu român.:
(6 Iulie 2019, 10:49)
Risipa banilor dupa bunul plac nu se incadreaza la nici o infractiune?Primarul propune,consilierii alroba,pe bani europeni sau locali.Dar cine ar trebui sa verifice si sa ia masuri?Sunt cam 9 ani de batjocura a zonei Ionel Perlea si imprejurimi.Disconfortul,cheltuielile fara sens nu se incadreaza in nici o abatere legislativa?Domnilor avocati,nu gasim rezolvare,cu condamnare,ca pe viitor sa nu mai fim batjocoriti?Banii sa fie folositi constructiv?Cand se vor stopa aceste situatii?Ai platit o statuie cu Mos Gerila.Perfect,fa-l pitic de gradina si ia-l acasa in nume propriu,platindu-l la casierie.Toti cei ce au aprobat aceasta golanie sa plateasca hidosenia!Apa,praful de la sapaturile efectuate,totul atenteaza la sanatatea populatiei.Sau nu.
Mary:
(5 Iulie 2019, 11:45)
Cine a ajuns să conducă destinele unui oraș!!! Niște agarici!!
parcagii:
(5 Iulie 2019, 10:28)
Ce cauta primaru cu parosu? A mai fost cu el si in cartier la noi. La angajat la primarie pe vrun post de consilier pa bani multi? Sau asa se face administratie cu haita politica afisata peste tot?Saa isi mute birou acolo el si cu toti care au semnat pentru parcare. A cheltuit o groaza de bani din impozitele noastre pentru o groapa mucegaita si se plange ca nu are bani sa asfalteze strazi. Jos cu ei.
Un cetățean:
(5 Iulie 2019, 09:00)
Clar nu sunt un simpatizant PSD,au nenorocit o tara,câteva generații darămite un orasel.problema e alta, pe cine alegem,nu vad in nici un candidat la nivel local sau național rezolvarea problemelor noastre.e greu sa schimbi mentalitățile cand in funcții cheie sunt aceeași dinozauri care trag corzile.Cu putin noroc scăpăm de PSD si ne pricopsim probabil cu PNL,adică Blaga,orban si alta adunatura de netrebnici.Sa ne imaginam ca vor veni cei de la USR s ne salveze dar nu am vazut o inițiativa laudabila din partea lor,un program sau un plan de schimbare a lucrurilor,a mentalităților sau a Direcției in care ne îndreptăm.A plecat Dragnea,marele of al romanilor,din păcate pentru prea putin timp dat in continuare se fura,se lucrează dupa ureche,se iau decizii politice care vor afecta generatiile viitoare,se fac abuzuri,fiscul in continuare doarme,nu se iau la puricat averi,nu se recuperează prejudicii enorme iar cei fara o zi pe cartea de munca sfidează omu de rând in masini de lux si case opulente.Sunt foarte multe probleme fara rezolvare.
Cisterne cu #puiemsd:
(5 Iulie 2019, 08:22)
Idioti planetari de Baragan.Distrugi 45-47locuri de parcare sa obti subteran cam 90.Adica pentru cam 40 de locuri s-a petrecut toata aceasta mizerie, realizare pesedista.Cu multi, multi bani si foarte mult deranj.Sa adunam la banii cheltuiti magnifica sala de spectacole de langa Prefectura?Hotie si desfrau cu bani europeni sau publici si justitia se joaca cu balanta (legendara) in nisip.Ca asa fac toti copiii.Antonescu era prost,l-au impuscat,Ceausescu,alt tradator-zid,gloante,groapa si mult beton.Pentru golanii de dupa'89 s-au acordat de 30 ani privilegii,legi speciale si titluri pompoase.Eminenta!!Si sigur,toti politicienii au primit mosteniri.Case terenuri si desigur multa padure.Dragi ziaristi,pe viitor,sa va luati galosi de la bazr,sa protejati incaltamintea.
Cetatean al Sloboziei:
(4 Iulie 2019, 22:01)
Circuri de ...edili. Astia au fost expresia prostiei PSD. Este de neimaginat cum de s-a ajuns aici. Altadata orasul nostru era un simbol de frumusete . Au stricat centrul orasului. Au realizat o esplanada fara sens. Eu ,ca om simplu ,nu imi pot da seama cum de au facut asa ceva de capul lor. Pe cine am ales noi ca reprezentanti?. Domnule astia s nebuni si mafioti. Imi vine sa vars cand ii vad pe ecran cu cata emfaza se arata ca reprezentanti ai orasului. Circuri de oameni. Acest SToica, Ionascu, nu in ultimul rand Bacanu (apropo...ce betii si dsitractii pe banii cetatenilor in drumurile prin Balcani).dle niste panarame de oameni. Votez PSD ul de cand ma stiu. Au stricat tot ce inseamna imaginea unui partid care ar fi trebuit sa fie al oamenilor necajiti.
Niste puslamale de indivizi care si-au tras comisioane la greu. Cine acopera prejudiciul creat? Ar fi fost normal ca ei.fir-ar ei de nemernici . Orasul l-au stricat ...auzi ne trebuia parcare subterana. Apa e otrava ptr.copii pe termen lung. Oameni buni o spun toti profesorii de chimie din acest oras sa nu bem apa si in nici un caz sa nu dam la copii. Unde am ajuns????
Oare nu le-o fi frica de Dumnezeu???