Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fata care a salvat peste 600 de căței

Fata care a salvat peste 600 de căței

Andreea Coles este o tânără originară din Slobozia, dar lucrează peste hotare, în Suedia... Distanța față de locul natal nu a reprezentat o piedică pentru ea să ajute cățeii din adăpostul DADP Slobozia. Într-un an de zile, de când și-a însușit rolul de voluntar, fata a salvat peste 600 de câini.

Îngerul lui Grivei «Numele meu este Andreea Coles, am 24 ani și întotdeauna am iubit animalele peste măsura înțelegerii celorlalți!». Se prezintă simplu, însă vorbele ei au o mare însemnătate, ce contribuie la propria fericire sufletească... Povestea cu salvarea cățeilor începe banal, spune tânăra. «Într-o zi, un cățel de talie mare mi-a atras atenția în mod special... Eu îl hrăneam zilnic, iar în dimineața aceea, câinele meu nu mai era. L-am căutat în zonele mărginașe, iar de aici a început lupta pentru salvarea continuă împotriva eutanasierii cățeilor maidanezi. Postând pe Faceebook date despre câinele respectiv, am reușit să îi găsesc o persoană care voia să îl adopte, dar nu găseam cățelul... Prietena mea Melania știa de foarte mulți ani unde se află adăpostul și mi-a confirmat faptul că animalul căutat era capturat acolo!» susține Andreea Coles. A urmat imediat procesul de adopție, câinele fiind salvat cu ajutorul celor două tinere. Imaginea pe care a întâlnit-o în adăpostul de câini al Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia a impresionat-o până la lacrimi. «Ajungând acolo și văzând atâtea suflete disperate să fie libere din nou, nevoia lor de a primi iubire și protecție mi-a declanșat o senzație de refuz că ei trebuie să moară... Efectiv nu ai cum să te duci acolo și să îi privești știind că poate ei nu vor mai exista în zilele următoare! Animăluțele acelea nu au făcut nimic altceva decât să se nască într-o lume unde nu sunt doriți...» susține Andreea Coles.

Bine faci, bine găsești Timp de un an de când a devenit voluntar în salvarea animalelor, Andreea Coles a avut sprijin din partea mai multor organizații neguvernamentale, asociații naționale și internați­onale. «M-au ajutat foarte multe persoane. Cu ajutorul paginii mele de Facebook am reușit să creez o comunitate în care salvarea cățeilor din adăpostul de la Slobozia să devină un punct comun pentru noi. Există foarte multe animale care au fost salvate în ultimul moment. Transportul lor de la adăpost la casa persoanei care l-a adoptat implică costuri. Oamenii au donat bani și chiar au făcut vo­luntariat pentru ca un suflet neajutorat să ajungă în siguranța. Într-un an de zile am reușit să salvăm peste 600 de căței, de toate rasele și toate vârstele... În Slobozia adopțiile sunt extrem de puține, însă în București, Buzău, Constanța și Pitești oamenii sunt dornici să salveze viețile animalelor. Pot spune cu mândrie că am reușit să le îndeplinim visurile de a avea un animal de companie și oamenilor din Austria și Germania, care au adoptat căței...» adaugă Andreea Coles. La rându-i, salvatoarea de animale a avut în grijă 11 căței și 25 pisici, fiind o mare iubitoare a patrupedelor. «Animăluțele au nevoie de noi toți! Cele de pe stradă sunt rezul­tatul nesterili­zărilor, a înmulțirii necontrolate și a indiferenței în exces. Lipsa de conștientizare a acestor aspecte a ajuns din păcate mult prea de­parte și e greu de controlat pentru că suntem mult prea puține persoane care luptăm să schimbăm acest fenomen trist. Producem sufe­rință la atât de multe suflete lipsite de apărare... » subliniază Andreea Coles, salvatoarea de căței.

6 Iulie 2019, 13:10 (6634 vizualizări - 48 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@@balene,croco..:
(11 Iulie 2019, 21:54)
"Latratura"si-a atins scopul din moment ce te-ai atacat.Sa cuprinzi mai mult de 2 fraze ai nevoie de creativitate.Nu e gluma:dăncilă a promulgat de urgenta situatia celor ce iubesc animalele peste intelegerea normala psihic si acestia vor fi nominalizati intr-un manual de studiu.Fezabilitate,faza de proiect apoi atribuire executie.Cu costuri,desigur,in fapt psd ul nici nu mai stia de unde sa sifoneze"nește"banuti,asa ca articolul a picat ca o manusa.Este cineva care nu are vecin cu caine ce latra deranjant?Fie de"călduri",fie de... simplu:e caine.
A cu B:
(11 Iulie 2019, 07:44)
Frumos articol,dracu stie daca fata asta a reusit ceva ori s-au transferat cainii din adapost catre"proprietari" si apoi inapoi in strada dar comm sunt maxime.Ce"Las Fierbinti"?Daca era posibil si comm cu desene,era revista "Urzica".Multumim!
@Balene si crocodili:
(10 Iulie 2019, 13:07)
Trezeste-te: ai visat ca ai luat legatura cu Dancila si te-ai molipsit de inteligenta ei. Primarul Mocio o sa te contacteze (in calitate de veterinar) ca sa te vindece de latratura ta cu pretentie de postare "jmekera"..
Balene si crocodili:
(10 Iulie 2019, 08:45)
Opriti-va! Am luat legatura cu Dancila si Andreea va fi trecuta in cartea de istorie,alaturi de alte institutii si persoane,langa Jaques Ives Cousteau si nava SEA Sheperd,Bine ca ai pus Slobozia pe harta lumii!Consilierul papal de asememea a citit comentariile si se va adauga la rugi".. Faca-se voia Ta, Vie lătrătura Ta.. ",tocmai pentru a fi alaturi in aceasta actiune umanitarad de salvare a cainilor si pisicilor.Primarul MoCio insasi,vrea sa o cunoasca personal,sa ii ofere un loc de munca stabil,el a angajat multe tinere pana in 27 ani,sigur lucrand chiar intim cu acestea,fiind aproape de casatorie deseori insa tu sti ca pana nu ridica coada,cateaua nu...Altele nu au stiut.
Sandu Elisabeta :
(9 Iulie 2019, 16:02)
Rușine celor care critica, fata asta a făcut ce nu a-ti făcut voi niciodată, A SALVAT VIEȚII NEVINOVATE! ! ! Voi ce a-ti făcut, vă spun eu NIMIC, nici măcar un covrig sau un pahar cu apă nu a-ți dat, dar sa mai salvați un cățel. RUȘINE ptr gândirea voastră, RUȘINE ca aruncați cu pietre în OM, tocmai voi care nu vă pasă, cel puțin tăceți. Din cauza celor care voi sa ajuns aici. Sa va fie RUȘINE
Cerasela :
(9 Iulie 2019, 13:56)
Bravo om cu suflet mare. Jos pălăria în fata ta. Doamne ajuta pe mai departe. Sănătate multa. Te ambratisez cu drag. Cu stima Cerasela, jud. Călărași, com. Modelu.
@Pa sistem. Democratic:
(9 Iulie 2019, 12:04)
Nene esti paralel. Fata din articol are un pic de simt civic(mai mult decat noi, ceilalti) si a incercat sa ni-l transmita. Insa frustrarile ti-au fortat imaginatia sa zburde prin vagoane de rromi si evrei ca sa ne servesti sarcasm pe paine. Singurul lucru bun din postarea ta e ca ai cunostinta de programul de la Balaceanca: suntem siguri ca au acolo tratamente potrivite pt tine. Bafta, flacau, sanatate multa!
Maria:
(9 Iulie 2019, 11:55)
Cine este ajutorul ei cand este plecată cine salvează cine este omul din umbră ta ?
Gigel:
(9 Iulie 2019, 11:54)
Nu e vorba de a iubi sau nu animalele. E vorba de cele fara stapan. https://m.realitatea.net/tatal-a-5-copii-ucis-de-caini-in-drum-spre-casa-peste-100-de-mu-caturi-pe-trup-oc-la-ancheta_2205363.html
Cor:
(9 Iulie 2019, 10:08)
Cei care nu iubesc animalele sunt limitati, inadaptati si incapabili sa-si depaseasca propria conditie..si anume aceea de a trece peste propriile frustrari. Putem sa ignoram astfel de persoane, dar nu putem tolera prostia si nesimtirea.."De unde nu-i, nici D-zeu nu cere". Mii de multumiri Simonei, d-nei Liliana, Andreei si celorlalte persoane implicate in actiunea de salvare animalutelor. Va multumim ca existati!!!
Pă sistem. Democratic. :
(9 Iulie 2019, 08:12)
Suntem foarte rai si rele,cum ne mai suporta Pamantul,Autotputernicul sau chiar Viorel,Marele Diliu de Slobozia? Asa rai,ca am vrea sa scapam de mizeria de la UGIRA,de galagia lor,de cainii acestora si nu numai.Bravo Andreea,esti laudabila ca ai salvat patrupezi,conspirativ,vei fi aleasa sef al lor,daca ei conduc lumea si nu Rotschilzii...Bine ca esti d'a noastra,ne mandrim ca ne dau lacrimile de ciuda ca avem strazile pline de caini/pisici vagabonzi.Sigur familia ta a salvat vagoane de evrei si rromi in trecut si au fost laudati de presa vremii.Bine ca esti in Suedia,departe de rautatea romaneasca,stai acolo ca nu iti ducem dorul...ca parca prea se inmultesc nebunii care au caini.Vorbesc cu cainii,(n-ati vazut?),dar cu oamenii nu prea... Clar e dileala.E lumea rea!Nu zau! Sunt viermii de matase si bursucii empatici si sociali.Bine.Balaceanca deschide pe 9.oo si inchide la 17.oo.In rest felicitari ptr articol.Pe timp de pace salvam migranti(nu sunt rai,sunt educati si buni-buni) si desigur caini.Pe ce strada stai Andreea acolo in Suedia sa iti trimitem o medalie si chiar o diploma?
Cristina:
(8 Iulie 2019, 20:23)
Ingrozitor ce faceti unii dintre voi.Ati incercat sa va ganditi pt o secunda ca sunt cativa oameni intr-un judet care fac ceea ce face fata asta ? Si anume sa repare greselile voastre.Sute de oamenii isi arunca animalele pe strada cu tot cu puii abia fatati si ea face curat dupa ei .Un om incercand sa repare stricaciunile a sute de oameni .Animalele abandonate pe strazi n-au vina ca oamenii sunt asa cum sunt .in loc sa laudati actiunile ei , s-o incurajati ,caci de ajutat in vreun fel evident nu poate fi vorba,voi o luati la misto cu replici “ia-i draga Andreea pe toti” si altele, de parca ar fi obligatia ei sa curete mocirla voastra .Groaznic, unii sunt atat de rai incat uneori ma gandesc ca doar un potop al lui Noe ar mai putea face curat pe aici caci altfel nu avem nici o sansa sa ne mai facem bine :(
Bidon:
(8 Iulie 2019, 19:31)
@câinosul! Tu visezi! Se pare că n-ai prea trăit in Ialomița! Ce uimire pe tine! Pasional și revoltat ești! Calm, nu se mai poate face nimic. Ori te neutralizeze, ori pleci la Cluj. Pe-acolo vei găsi ceea ce vrei tu în Slobozia, Ialomița. La 20,30 începe LAS FIERBINȚI. Îți recomand pentru calmare.
cainosul:
(8 Iulie 2019, 14:21)
...idioti, idioti, dar multi frate! Adica fata asta ne-a scapat de 600 de caini, in mod uman, civilizat, iar voi o criticati spunand ca e bolnava psihic. Nu o confundati cu voi mai neiubitorilor de animale! Primar-veterinar si nu a facut nicio campanie de sterilizare! Bine, asta nu a facut nimic de cand a inceput sa ia salar de primar! Astia de calcati in "diverse" pe strada si sunteti oripilati, la fel de suparati sunteti si de faptul ca nu s-a facut nimic impotriva tantarilor, capuselor, interlopilor care te taie daca nu le convine fata ta, ca unii de teapa voastra arunca din masina gunoaie, ambalaje si resturi de mancare (pot transmite boli). Educati-va copiii! Va deversati mizeriile, frustrarile aici, dar de facut vreo fapta buna, ioc! Iubitorilor de copii: ati imbracat vreun orfan? macar de Paste/Craciun, cand cica fac fapte bune crestinii (doar de 2 ori pe an!) V-ati dus pe la voi pe la tara (doar n-o-ti fi toti oraseni) si sa va sterilizati potaile din ograda parintilor/bunicilor? Nu mai desteptilor, ca voi sunteti fiinte superioare, nu niste maidanezi "fara valoare" Mai este o categorie de inteligenti asa ca voi, se cheama politicieni; tot asa gandesc: ei fiinte superioare (dar fara empatie) si noi (adica si voi) = maidanezi, inferiori. Asa ca pentru a avea dreptul moral sa blamati niste fiinte nefericite ale sortii va rog sa va civilizati putin: nu mai spargeti seminte pe domeniul public, nu mai dati bobarnac mucurilor de tigari - ne dati boli, nu mai aruncati gunoaie in natura, reciclati, sterilizati-va cainii si pisicile parintilor bunicilor (iar daca nu reusiti sa va luminati la minte, sterilizati-va si pe voi), nu va mai imbatati "ca porcii", nu mai faceti scandal, nu va mai deranjati vecinii, nu mai dati manelele la maxim (poate descoperiti ca exista si muzica), nu mai fiti agresivi in trafic, nu mai provocati accidente mortale si cel mai important, informati-va bine inainte de a vota! mai lasati naibii punga cu zahar si ulei. Toata lumea i-a blamat pe adolf
Marilena:
(8 Iulie 2019, 10:11)
Indiferent de culoare pielii, suntem toți copiii Domnului, deci suntem frați. Haideți sa fim mai buni.