Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

Achiziție nouă la DADP Slobozia

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

După mai bine de o lună de zile, timp în care țânțarii au monopolizat Slobozia, Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia susține că «dezinsecția aero este inutilă!». În tot acest timp, «tunul» împotriva țânțarilor a fost utilizat de doar 6 ori pe străzile ora­șului, iar codurile meteorologice de ploi și vânt au ajutat la înmulțirea insectelor. Pentru a fi eficient, DADP Slobozia achiziționează un nou «tun», de 120 mii de lei...

Lupta împotriva țânțarilor continuă În fiecare vară, municipiul Slobozia este asaltat de țânțari. Până în acest an, lupta împotriva lor se realiza simultan terestru și pe cale aeriană. «Pentru a putea acționa cu avionul am nevoie de cadru atmosferic, respectiv să nu existe vânt mai mare de 5 km/h, să am minim 2 zile fără ploaie pentru a fi sigur că vegetația este uscată și am nevoie de încă 3 zile, după ce am realizat dezinsecția, fără ploaie pentru ca soluția să își facă efectul. Pentru a muri țânțarul care ia contact cu frunza, cu vegetația...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia. Astfel, din cauza codurilor meteorologice de ploi și vânt, dezinsecția s-a realizat doar pe cale terestră. Concret, dezinsecția teres­tră s-a realizat de doar 6 ori, cu ajutorul unui «tun» ce împrăștie soluție. În plus, în urma unei solicitări la Institutul Militar «Cantacuzino» București, specialiștii au afirmat faptul că dezinsecția aero este inutilă. «Am cerut părerea Institutului Militar „Cantacuzino“ București... Aceștia au ieșit cu hârtie oficială prin care au spus că dezinsecția aeriană peste oraș este aproape nulă dacă nu se acționează simultan cu dezinsecția terestră! În luna iunie am avut cel puțin 16 alerte meteorologice: Cod Galben, Informare, Cod Portocaliu, etc. Nu puteam să mă risc să „pierd“ elicopterul sau avionul și apoi să plouă... „Pierdeam“ 27 mii de lei! Tocmai de aceea nu am acționat...» susține Valeriu Roșca.

«Tunuri» de 240 mii de lei La momentul acesta, DADP Slobozia are în dotare un «tun» ce împrăștie so­luție în oraș în valoare de 120 mii de lei. «Riscul de a acționa cu avionul este foarte mare și suma pe care o cheltuim este enormă... Din acest motiv am cumpărat acest „tun“, de ultimă gene­rație. Dar mai avem nevoie de încă unul, deoarece nu facem față pe raza orașului!» afirmă Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia. Valoarea celor două «tunuri» se ridică la suma de 240 mii de lei, bani din bugetul local. Noul «tun» este un utilaj de mare capacitate care va folosi exclusiv ceață termică. Acesta face o ceață lăptoasă, care se va împrăștia pe suprafețe foarte mari. Este un atomizor foarte complex, cu 20 tipuri de diuze, 2 sisteme de împrăștiere a soluției, iar ceața va putea fi aruncată la 120 metri... Așadar, va putea acoperi suprafețele dintre blocuri. «Vom folosi alternativ ceață rece și ceață caldă. O trecere pe oraș, cu toate consumabi­lele, combustibil și soluție, 3500 de lei... Vom folosi simultan ambele „tunuri“ pentru a putea extermina cât mai repede țânțarii.Vom acționa terestru, vom face cel puțin 7 tratamente și sperăm ca în termen de 30 zile să avem și noul „tun“... Nu renunțăm la avion! Cu avionul vom continua dezinsecția, în alt mod... Vom face pădurile periurbane, zona industrială de exemplu, pe Șoseaua Brăilei. Și vom acționa cu delarvantele peste canalele de desecare... Pentru că trebuie să acționăm în primul rând curativ și apot să tratăm țânțarul în sine. Trebuie să ajungem la sursa lui, de unde iese țânțarul...» adaugă Valeriu Roșca.

Omul sfințește locul O problemă cu care se confruntă slobozenii sunt subsolurile blocurilor inundate. Aceasta reprezintă o altă cauză în formarea și apariția țânțarilor. «Subliniez faptul că degeaba vom face delarvări în exteriorul orașului, care sunt foarte scumpe, aproximativ 500 de lei/litru, atâta timp cât vor exista subsoluri de bloc inundate cu apă... Eu am spus și spun și acum: DADP poate să susțină aso­ciațiile de proprietari. Haideți să vă ajut să scoateți apa de acolo și să o ducem în canalizare... Dar vă trimit motopompă în momentul în care spuneți că aveți și instalatorii pregătiți să inter­vină, să repare țevile. Nu trag apa și peste două zile apare la loc... Că am muncit degeaba!» subliniază directorul DADP, Valeriu Roșca.

6 Iulie 2019, 09:10 (1726 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei
DADP modernizează Slobozia cu pași de melc
Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Comentariile cititorilor:


Mary:
(8 Iulie 2019, 16:10)
  Faceți pă dracu"!!! În ficare an aceiqși poveste!!! Până vă treziți vine iarna. Ori ăia cu irigațiile, ori voi cu dezinsecția (frecție la piciorul de lemn) același drac!!!
Dana:
(8 Iulie 2019, 11:16)
La ce-i buna investitia daca nu faceti combatere. Anul acesta doar trei zile am auzit tunul prin oras - efect ZERO. Si prefectul trage un semnal de alarma, dar cine sa-l ia in seama!
http://www.independentonline.ro/2019/07/02/Ialomita-e-lasata-prada-tantarilor-18507
Politicii tineri ai urbei:
(6 Iulie 2019, 17:25)
Conf. WKPDia:"Se pot împerechea și în spații restrânse, în care trăiesc și în timpul iernii fără să intre în diapauză. Adultul depune ouăle când temperatura apei depășește 10 °C (între sfârșitul lui aprilie și mai); generațiile din primăvară și vară se succed la fiecare 15–20 zile, în funcție de temperatura apei. Dezvoltarea larvelor se realizează în ape stătătoare" Vezi mă Vălică,stârpește larvele ori adultii pana la momentul depunerii.Esti depasit cu momentul iunie-iulie.Te iertăm insa pentru ca nu ai nici o vină,fiind incapabil,nestiutor.Astea se iarta,chiar si in afara bisericii.Si chiar si cu un utilaj,de ce nu aplicam zilnic? Pe zone,in colaborare cu echipe pedestre ce au imprastiat anii trecut prin boschetii orasului insecticid,cu mare efect dar de scurta durata.Ca voi aplicați in faza de tineret si nu de larva,cum ar normal.
CETACEAN:
(6 Iulie 2019, 12:58)
Am inteles un nou tun dat in buzunarele contribuabilor de incompetenti M.,R.,T.
MMC:
(6 Iulie 2019, 10:22)
Dezinsectia nu se face un mijlocul verii, cand deja suntem invadati de tantari... Trebuia facuta in primavara, pentru a preveni aparitia tantarilor... Iarasi am fost luati prin surprindere. Sunteti depasit de situatie domnule director rosca, mai bine va dati demisia, ati devenit penibil