Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Primele rezultate la Bacalaureat 2019

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Luni, 8 iunie 2019, Ministerul Educației a făcut publice rezultate parțiale la Bacalaureat 2019. Procentul de promovare înregistrat în Ialomița este de 63,17%. De asemenea, patru elevi au obținut medii de 10. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, alți trei elevi au fost eliminați din timpul examenului pentru că au încercat să copieze.

Peste 500 elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2019 a fost promovat de 63,17% dintre absolvenții de liceu. Concret, dintre cei 1704 elevi înscriși, doar 1020 au reușit să obțină o notă de trecere. Rezultatele parțiale arată că 593 elevi au fost respinși, obținând medii sub nota 5,00, iar 297 elevi au obținut medii cuprinse între 9,00 și 9,99. În plus, la nivelul județului, trei elevi au fost eliminați din examen pentru că au încercat să copieze. Doi au susținut examenul la Liceul Tehnologic Urziceni și Colegiul Național «Grigore Moisil», din același oraș., Ultimul elev eliminat provine de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» , din Slobozia. 

Elevi de 10 la Bacalaureat 2019
La nivelul județului Ialomița, patru elevi au reușit să obțină media 10 la Bacalaureat 2019. Este vorba despre trei elevi de la Colegiul Național «Mihai Viteazul»Slobozia, Sorina Anamaria Buf, Cosmin Culea și Adela Ștefania Hoinaru și un elev de la Liceul Teoretic «Carol I» Fetești, Andrei Iulian Săceleanu.

8 Iulie 2019, 12:42 (2696 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Profesorii din Ialomița cresc «hoțește» rezultatele la Evaluarea Națională și Bacalaureat
173 de persoane au susținut din nou examenul
1495 de elevi ialomițeni au susținut prima probă a Bacalaureatului

Comentariile cititorilor:


level C2 in English:
(13 Iulie 2019, 22:57)
Mary, it seems that you could use some private lessons in English, so do not hesitate and contact me. (adica nu stii engleza si daca vrei sa inveti, contacteaza ma).
Pensionar demn:
(12 Iulie 2019, 19:18)
Desființați liceele foarte slabe! Nu mai susțineți artificial catedre! Profesorii ieșiți după ‘90 sunt slabi. Cei care au fost capabili, au ieșit din sistem, n-au rămas acolo pe doi bani, în umilință! Au intrat ca ,,profesori” unii, că era un loc cald, dar ei sunt aproape cretini, și nu-i vede nimeni! Vai de elevii lor! Trebuie reabilitată școala românească prin calitatea cadrelor didactice! Calitate, nu cantitate! Poate urgenta nevoie de bani la buget să reducă numărul impostorilor, așa ziși profesori!
elev cu 10:
(12 Iulie 2019, 15:38)
@Mary,te implor,ramai la limba romana!
Mary:
(12 Iulie 2019, 13:29)
@ elev cu 10. If you were 10, you were not that stupid!
Gh. Doja:
(11 Iulie 2019, 10:09)
Văd postare in limba engleză! Bun, suntem deștepți, nu mai are româna destule vorbe...Cu bacul 2019, da, procentul de reușită este sub 50%, pe bune!! Socoteala nu este exactă cu 62%. Și-apoi, pentru ce atâta carte, că in România cei bogați sunt proștii?!?
Giani:
(10 Iulie 2019, 22:45)
@mary. Parca abia acum vezi ce porcărie a ajuns școala! E demult la pământ. Nu sunt profesori, sunt hahalere. Nici legile nu ajută. Elevii nu mai niciun interes pt carte.
elev cu 10:
(10 Iulie 2019, 18:41)
fuck off,Mary =)))) communism left the chat 30 years ago
Mary:
(10 Iulie 2019, 12:36)
  Le arde de carte, ca mgarului de fugă. Nu au în cap decât mașini, grătare, băutură, țigări și sex!!!
Cel mai urât lucru posibil este să-i vezi cu puțin timp de a intra la prima oră, sau în recreație, cum fumează la poarta liceului, iar profesorii trec pe lângă ei și nu au nimic de zis. Nu mai spun de ținută sau tunsori la băieți, ori unghii și păr vopsit la fete!! 
   Ăsta nu mai este învățământ, este bătaie de joc la adresa învățământului de renume din România!!! Capetele luminate de la educatori, învătători, profesori, profesori universitari și până la secretari de stat, ministru și prim-ministru, nu au nimic de spus??!! Așa se clădește viitorul acesti țări??!!
" doarunOM":
(10 Iulie 2019, 09:41)
Filosoful - bine punctat.
Intr-o tara, asa-zisa libera, in democratie ajungem sa ni se ingradeasca , restrictioneze redpturi elementare sub forma mascata si dirijata, manipulatoare. Copiii sunt buni si pot fi corijati, educati dar de profesori care sunt OAMENI in primul rand si care vor pune pe prim plan interesele,aspiratiile elevilor si nu propriul buzunar. Copiii, asa inocenti vad bine si inteleg si mai bine, iar noi oamenii mari avem ce invata si de la cei mai mici ca noi multe lucruri.
Filosoful:
(9 Iulie 2019, 23:59)
Procentul de promovabilitate desi pare mare nu reflecta realitatea! Trebuie sa se precizeze citi elevi din clasa a 12 a nu au fost lasati la bac , citi au fost lasati corigenti pentru a nu intra in bac s.a.m.d Daca dintr o scoala din promotia respectiva se prezinta numai 2 candidati si ambii iau media generala 6 procentul este de 100%?!?
Cetățean :
(9 Iulie 2019, 19:39)
Cu cine? Chiar e greu de dat un raspuns. Clasa politica e reprezentata de grupuri mafiote. Au vandut tara.resursele si inclusiv poporul. Cu cine sa se mai refaca tara? In ritmul asta in 30 de ani disparem cu totul.
Vlad:
(9 Iulie 2019, 09:35)
@catatean. Și dacă pleacă din România fără o meserie, ce fac afară? Muncă necalificată. Nu toți tinerii români sunt târâtoare, să adune căpșuni, să se prostitueze....Tot in țara asta trebuie să facem ceva pentru ei. Dar cu cine?!?
Cetățean :
(9 Iulie 2019, 06:35)
Dle.profesor.un adevar l ati precizat clar DEZASTRU. În rest.din pacate nu aveti dreptate. Țară le oferă acestor tineri perspectiva valorizării meseriei avute? Nu. Totul e vicioas. Europa are nevoie de brate de munca ieftine. Asistăm la o adevărată conspirație. Armata a fost anihilată. Biserica nu mai este credibilă din pricina ierarhilor opulenti.scoala distrusă.economie inexistentă. Acesti tineri meseriași nu au unde sa faca practica.nu mai au ingineri care sa i învețe o meserie.de maiștri nu mai zic. Este un DEZASTRU. Politicienii nu au resorturile necesare...Totul e vandut.adica suntem o colonie in care fiecare se descurcă cum poate. Asa ca ...Drum Bun tineret roman spre lume...dezrădăcinati va ca asta nu mai e tara.
Bravo!:
(8 Iulie 2019, 13:41)
Felicitări celor cu 10! Părinții au datorii la bănci pentru meditații?!?
Fost profesor:
(8 Iulie 2019, 13:39)
Dezastruuuuu!! Procentul este și mai mic. Se țin ascunse următoarele cifre: câți elevi de-a 12 și 13 au fost în județul Ialomița și câți au luat examenul în vară. Bani cheltuiți ,,să facă liceul”! Cine cotizează pentru acești bani aruncați? Noi, toți! Sindicatele ce zic? Vor să aibă cotizanți la sindicatul învățământ, adică profesori, oricum ar fi ei! Desființare de licee și catedre plătite la greu, asta e soluția! Meseriași, nene, acesta-i viitorul!