Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

despre confortul social

A devenit clar. «Statul pa­ralel» există, marii corupți au imunitate, funcționarii publici sunt intangibili, sistemul privat se prăbușește sub povara celor peste 100 de modificări anuale ale Codului Fiscal... Și toți exersăm resemnarea. În locul ripostei, alegem atitudinea mioritică. Dar nu cea a ciobănașului moldovean, nu viața de dincolo de viață... Alegem varianta perdantă și prost înțeleasă de politicienii care vor să interzică Miorița în școli. Alegem fatalitatea! Punem umărul la edificarea «statului paralel» multilate­ral dezvoltat debitând scenarii po­litice inepte, le cerem scuze funcționarilor publici pentru că vrem să plătim taxe și impozite, acceptăm orice aberație fiscală pentru că știm că «altfel nu se poate»... Iar când credem că nimeni nu ne vede ne revoltăm intransigenți la bere, ne răzbunăm pe vânzătoarele de butic care nu ne servesc destul de repede, îi sfâșiem fără milă pe cei mai slabi ca noi și dăm lecții de moralitate cu burțile pline... Suntem patetici până la greață încercând să ne legitimăm lașitatea, ADN-ul de slugi capabile să se adapteze la orice fel de compromis... Acesta este tristul adevăr care guvernează viețile noastre. Nu vrem libertate, nu vrem democrație, nu vrem civilizație. Le dăm pe toate și încă ceva pe deasupra pentru a ne conserva confortul social în care vrem să fim lăsați să viermuim fără a fi de­ranjați. Slavă Domnului că ce vrem noi nu se poate!

8 Iulie 2019, 14:25 (1515 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
între fals absolut și prostie întruchipată
martorii unei administrații sinucigașe
Opoziția de la Putere

Comentariile cititorilor:


STATUL DEGEABA:
(9 Iulie 2019, 16:15)
Nu pot sa cred!
In anul 2019, scrieti in sfarsit despre Statul Paralel!!!!
Se pare ca nu stiti ce hidos este..si se pare ca nu aveti informatii despre cine face parte din el..!!!!
O parte a presei face din el!!!
Acest neam va fi distrus ireversibil de o mana de oameni aserviti unor puteri oculte!!!!
Si ce este frumos....multi dintre ei sunt platiti din banii nostri ..fiind angajati in INSTITUTII PUBLICE din IALOMITA!!!
Daca ati devoala aceasta caracatita, am mai avea o sansa sa ne pastram forta activa de munca in tara....daca nu veti vrea..sau nu veti avea putinta...pierderile vor fi incomnesurabile!!!
STATUL CARE STIE SI VEDE!!!!

Florica:
(9 Iulie 2019, 06:11)
De neiertat vreodata si de tinut minte pentru viitorul apropriat dar si indepartat, este faptul ca in toate institutiile bugetare, dar mai ales in procuratura, judecatorie,prefectura, primarii,ads,cadastru,djep, sunt acaparate prin frauda de catre clanuri de interese si familie. Posturi bine platite ocupate de familii integi,o caracatita. Un post de sofer, femeie de serviciu in primarie nu-l poti ocupa daca nu esti neam cu cineva care sa fie ruda cu primarul secretarul. Nu se poate sa ocupi bostul pe bune din cauza spalatorilor de parbize, daca tactu nu a fost,sau nu este sclavul primarului.E atunci cand traficul de influenta va fii arestat,condamnat pe bune mai putem spera.Ia spune tu fai femeia fatala din westul judetului cun ai devenit secretar de uat, zi fai sa stim si noi ce te recomanda. Ahaaa ai facut dreptul si masterul in numaratul genoflexiunilor din berbecul Xtrail si statul in patru labe. Ia zi mai tu ala de tactu face reclama masoneriei cum tea angajat pe tine in uat, cand tu in afara udatului de vinete nu stii sa faci nimic. Cata ura veti primii intr-un final,sti ce zic,nu. Sa va fereasca sfantul sa ajumgeti in dreptul nostru a celor fara pacate. Slava Domnului ca, deacamdata ce vrem noi nu se poate. Aviz amatoarelor de Nisan Xtril. Cu dedicatie ca sa nu sa prinda fraieri din cloaca caracatitei
Ciulei: