Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

De la toamnă, liceele teoretice și cele tehnolo­gice din Ialomița vor avea cu 196 de locuri mai puțin! Astfel, Ministerul Educației a decis să taie 7 din cele 87 de clase propuse de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița în Planul de Școlarizare 2019-2020 al județului. Prin decizia pe care au luat-o, oficialii Ministerului Educației ar putea pune în pericol siguranța catedrelor a zeci de profesori.

O decizie controversată
Pentru anul școlar 2019-2020, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a propus 87 de clase cu un număr de 2436 de locuri, atât în liceele teoretice, cât și în cele cu profil tehnologic. După ce au tergiversat aprobarea Planului de Școlarizare, oficialii Ministerului Educației au decis să reducă numărul de clase în unitățile de învățământ liceale din Ialomița. Astfel, Planul de Școlarizare aprobat de Ministerul Educației prevede doar 80 de clase pentru licee teoretice și tehnologice cu 2240 de locuri. Această decizie este nejustificată, având în vedere faptul că, anterior aprobării Planului de Școlarizare, reprezentanții Ministerului Educației au precizat că vor să reducă numărul de locuri în liceele teoretice, pentru a le suplimenta în cele cu profil tehnologic. În Ialomița, după cum o arată cifrele, au fost reduse locuri pentru ambele forme de învățământ liceal. «Noi am respectat metodologia cu privire la realizarea Planului de Școlarizare, așa cum a fost concepută de Minister... Dumnealor, de la București, au fost cei care au avut ultimul cuvânt de spus!» au explicat reprezentanții Învățământului ialomițean. Reducerea numărului de locuri în licee ar putea avea impact direct asupra catedrelor profesorilor. În lipsa elevilor, numărul orelor s-ar putea restrânge, astfel că zeci de dascăli ar putea rămâne fără activitate. «Atâta timp cât această decizie a fost luată din birouri, fără o ana­liză clară, este adevărat că vor fi probleme... Este încă o palmă pe care Ministerul Educației o dă Învățământului din România!» a precizat Traian Mitrea, liderul de sindicat al Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ-filiala Ialomița.

9 Iulie 2019, 11:20 (2524 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Spinu Lucian :
(11 Iulie 2019, 13:11)
Interesant articolul. T.M. încearcă prin articole de presă să pună presiune pe Ministrul Educatiei să trimită în instanțe documentele prin care M.S.I. ocupă ilegal postul la ISJ IALOMIȚA (lipsă studii)? PS Doamna Inspector Școlar General al ISJ IALOMIȚA Simona Tonț nu știe în ce bază legală a fost numit M.T. ca reprezentant al cadrelor didactice în Consiliul de Administrație al ISJ IALOMIȚA. Poate ne spune învățătorul T.M.!!!!
Fost profesor:
(10 Iulie 2019, 16:32)
Nota 10 cu felicitări pentru Ministerul Educației! La mai mult, că e nevoie de bani la buget! Vine și salarizarea după rezultate. Aici, chiar e o urgență, dar să vedem CINE dă calificativele profesorașilor! Cum evaluezi Muzica, Desenu, și altele, dacă elevul nu are aptitudini native?! Mi-e teamă, precum STAN Pățitul, că vor fi lăsați să fie ,,evaluați” de către Consiliul de administrație al unității. Acolo, jigodism pe față!! CIRC!
SF. Ecaterina:
(10 Iulie 2019, 12:07)
Ce licee vor avea mai puține clase? Cele subdezvoltate, dar supraaglomerate cu elevi slabi și needucați! La drc mai sunt? Salarii pentru profesori! Șomaj, recalificare, să mai muncească și la privat! Acolo muncă, tată, nu să tăiați frunze la câini și să luați milioane de lei!
Gogu:
(10 Iulie 2019, 09:44)
Domnul veșnic sindicat să lase locul liber!! Ciocul tăiat! M.T. și toți cățeii lui, subalternii, din școli, ard gazul de pomană! Sindicat de...cct! Așa cotizanți, așa încasatori!
Mioara, tot ART :
(10 Iulie 2019, 09:38)
@art. Ai dreptate! Bravo! Se pare că nu Tonț S. a cerut cifrele astea de școlarizare. Vezi barcaragista de la care vi se trag multe rele. Și, stați, e începutul! Catedre susținute artificial, tâmpiții la catedre, idioți, elevii! Dezinsecția este obligatorie ( de căpușe bipede!).
Antonio :
(10 Iulie 2019, 07:50)
"Mana intinsa care nu spune o poveste,nu primeste de mancare,..ce dracu !"
art:
(10 Iulie 2019, 07:11)
Conform cifrelor oficiale la evaluare s-au inscris 1782 de elevi. Dintre acestia doar 67 % au luat peste 5, adica aproximativ 1245 de elevi. Inspectoratul a cerut 2436, adica dublu,  si i -au fost aprobate 2240, adica 1000 de locuri in plus. Ma intreb pentru ce 1000 de locuri daca doar 11245 au luat peste 5.
    Oricum e aberant: sa ai doar 1782 de elevi inscrisi sa sa ceri 2436 , adica aproximativ 740 de locuri in plus. Domnul M. sa la se ciocu mic si sa ia masuri sa ramina in sistem doar profesorii calificati iar la licee sa se intre doar daca ai media la evaluare peste 5.
   Aaaaaa, ca vor ramaine profesori fara categre si se vor desfiinta licee asta este un alt subiect.
Profi:
(9 Iulie 2019, 15:31)
Poate se vor desființa clasele improvizate prin foste internate. Ce să mai bage bani în reabilitare, mai bine le desființează! Măsura era de așteptat! Tăiați că este de unde!!!!
Ionică:
(9 Iulie 2019, 15:26)
Cam la jumătate ar trebui să rămână. Să fie liceul liceu, nu adunătură de proști! Catedre plătite gras cu profi de doi bani.
Urziceni:
(9 Iulie 2019, 14:32)
Adică, acum înainte de repartizarea pe clase vine reducerea? Care licee vor renunța la clase, neclar! Tehnologice și teoretice. Na, poftim! Ministerul decide, liceele hotărăște....De râs, dacă n-ar fi de plâns! In 10 Iulie 2019 vine planul pe 2019-2020. E bine!
Profu:
(9 Iulie 2019, 14:20)
Trebuia sa taie mai multe. Sunt destule clase cu mai putin de 20 de elevi.
Fost profesor:
(9 Iulie 2019, 13:30)
Sunt licee degeaba. Nu este rea această măsură, dar cam târzie. Părerea lui T.M. nu contează, este o nulitate sindicală! El își numără doar....ouăle! Încep demiterile mascate pentru profesori. Prea mulți bugetari plătiți ca să nu facă nimic! Așteptăm tăieri mai curajoase! Urmează, cu siguranță! ,,V-am dat salarii, dar voi ce dați?”