Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Cancerul afectează tot mai mulți ialomițeni. O statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că peste 600 de persoane din județ au beneficiat de concedii medicale, fiind diagnosticate cu afecțiuni oncologice. Anual, în Ialomița se cheltuie aproximativ 1 milion de lei pentru tratamentele și investigațiile prescrise de medici bolnavilor care suferă de cancer.

Cifrele neputinței Estimările oficialilor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că cele mai multe dintre concediile medicale decontate în primele 5 luni ale anului în curs de către instituție au fost realizate în baza documentelor medicale eliberate de medici în cazul pacienților cu afecțiuni oncolo­gice. Statistica arată că peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu diferite forme de cancer în perioada de timp amintită. În cele mai multe cazuri, decontarea concediilor medicale s-a făcut, potrivit legii, în proporție de 100%. În alte 16 cazuri, cuantumul decontărilor a fost de 75%. «În aceste cazuri vorbim despre afecțiuni aflate în curs de investigare. Sunt situații în care pacienții mai au nevoie de unele rezultate, pentru confirmarea diagnosticului...» au explicat reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Să­nătate Ialomița.

O boală necruțătoare Aceleași statistici oficiale ale Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, anual, instituția cheltuie aproximativ 1 milion de lei pentru tratamentul bolnavilor cu afecțiuni oncolo­gice. Toate acestea, în condițiile în care numărul cazurilor crește simțitor de la un an la altul. «Într-adevăr, Programul Național de Onco­lo­gie are un buget destul de mare... Noi facem toate eforturile necesare pentru a răspunde nevoilor tuturor pacienților oncologici. Fondurile sunt disponibile atât pentru investigațiile medicale, cât și pentru tratamentele pe care medicii le prescriu acestei categorii de pacienți!» a explicat Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

9 Iulie 2019, 08:05 (2891 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri
Ialomița are mai puține persoane asigurate medical
Ialomițenii au efectuat peste 500 mii de analize medicale

Comentariile cititorilor:


@vasile@Mara:
(9 Iulie 2019, 14:22)
Perfect de acord cu amandoi!
Daca mergi la medicul de familie iti spune ca ai dureri pe fond psihic, indeferent ce doare..calcai, coloana, brat, stomac etc..Si cand ajungi la Bucuresti pe banii tai, e deja prea tarziu..
Iar poluarea e un factor deosebit de important in aparitia unor boli grave..Dar pe cine intereseaza??
Liviu:
(9 Iulie 2019, 13:34)
Apa in Slobozia este pericol de moarte! Apa potabilă se cumpără la bidon, cât o fi și aceea de potabilă! Apa poate fi o cauză a cancerului.
vasile:
(9 Iulie 2019, 11:50)
Acea fabricuta se afla la Ciulnita. Fabrica mancare pentru caini  si ate animale. Mirosul este ingrozitor. In Slobozia nu mai vezi o floare. Numai praf si balarii peste tot. Gazonul plantat s-a uscat si el. 
Numarul mare de bolnavi este din cauza faptului ca nu suntem tratati de medici cu responsabilitate inca de la inceputul semnelor de boala. Medicii nu fac nimic pentru a pune un diagnostic. Nu am vazut un medic care sa iti propuna tot ce se poate face pentru a pune diagnosticul corect. Atata timp cat ei stiu ca nu exista  fonduri pentru diverse analize si investigatii, nici macar nu iti spune sa te duci in alta parte. Te lasa asa cu un tratament ameliorator si te trezesti ca nu mai este nimic de facut. Ca pe animale!!
Mara:
(9 Iulie 2019, 09:40)
Poluarea, este unul din  factorii favorizanti, se stie si este dovedit acest lucru.
Dau exemplu Slobozia: combinatul (din pacate pentru locurile de munca) nu mai functioneaza. Si acolo existau niste filtre de aer antice dar care mai reduceau emisiile de noxe. Cu toate acestea, Slobozia ramane un oras foarte poluat. Frecvent, aproape zilnic, se simte mirosul dulceag, sufocant, foarte neplacut si se observa cum un fel de ceata/ fum se aseaza peste oras atunci cand vantul si curentii de aer favorizeaza acest lucru. Am inteles ca este vorba despre un fel de fabricuta unde se ard si se prelucreaza oase si resturi animale cu procedee tehnologice depasite. Nu stiu unde e localizata exact. Mirosul si  fumul sunt foarte neplacute si cu siguranta toxice. Probabil, avizul de mediu nu exista sau daca exista nu respecta minimele standarde de protectia mediului. Situatia dureaza de vreo 2 - 3 ani, sau poate mai mult. Oare nu a sesizat nimeni acest aspect? Alesii locali respira totusi acelasi aer.....