Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Reunire cu multe nume noi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Reunire cu multe nume noi

Vacanța fotbaliștilor slobozeni a luat sfârșit pe 8 iulie a.c., când antrenorul Enache Costea a dat startul pregătirilor pentru noul sezon. «Principalul» Unirii are până pe 24 august 2019 o misiune nu tocmai ușoară, constând în găsirea formulei de start ideale. Aceasta mai cu seamă că în lot s-au produs schimbări substanțiale în toate compartimentele.

Tudor Negrușa, din nou în galben-albastru
Lista noutăților din lotul Unirii Slobozia este deschisă de portarul de 20 de ani, Tudor Negrușa. Vorbim în fapt de o revenire în tricoul galben-al­bastru, Negrușa apărând poarta Unirii și în returul campionatului 2017-2018, când a bifat 495 de minute consecutive de invincibilitate. Miercuri, 10 iulie a.c., este așteptat să semneze și Ionuț Poiană, 21 de ani, portar crescut de FCSB. Apărarea va fi întărită prin aducerea lui Flavius Dumbrăveanu, fundaș central de 24 de ani venit de la Ceahlăul Piatra Neamț. Tot miercuri este așteptat să se alăture lotului Alexandru Dinu, 21 de ani, fost la FCSB și Academica Clinceni. Dinu poate evolua în apărare atât în banda dreaptă cât și în centru. O altă achiziție importantă este mijlocașul central Bogdan Danciu, 23 de ani, venit după periplul la Dunărea Călărași și Gloria Buzău. Tot 23 de ani are și Petre Bolojan, mijlocaș dreapta care a impresionat la Medgidia prin viteză. Un jucător cu aport important în viitorul sezon ar trebui să fie Alexandru Moise. Atacantul de 25 de ani a evoluat în sezonul trecut în Liga a II-a, la Farul Constanța, echipă pentru care a marcat 4 goluri. Așadar, 7 jucători tineri, dornici să se afirme, vin să aducă Unirii plusul de viteză în joc pe care și-l dorește publicul spectator.

«Caramea», la Tunari
Unul dintre jucătorii crescuți la Unirea Slobozia a decis în această vară să părăsească echipa. Aflat printre preferații publicului, mijlocașul central Gabriel Teodorescu își va continua cariera la CS Tunari, unde va fi urmat de un alt fotbalist care a îmbrăcat sezonul trecut tricoul Unirii, Mihai Adăscăliței. Galben-albaștrii au ales să se despartă în această vară și de golgheterul ultimelor două sezoane, Nelu Bucă. Lista disponibilizaților îi mai cuprinde pe Bogdan Topor, Marian Șerba și Marius Călinoiu. Primul meci amical al Unirii Slobozia se va juca sâmbătă, 13 iulie a.c., pe stadionul «1 Mai», cu reprezentanta Ligii a IV-a, Bărăganul Ciulnița. Va urma un meci contra Metalului Buzău, după care, în perioada 24 iulie-2 august a.c., slobozenii vor merge într-un cantonament la Piatra Neamț. Aici vor disputa și două partide amicale, cu Cetatea Târgu Neamț și Ceahlăul Piatra Neamț.

9 Iulie 2019, 10:45 (3128 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
S-au stabilit amicalele iernii
«Cupa Crăciunului», bucuria micilor fotbaliști
LIDERII TURULUI

Comentariile cititorilor:


Stroe:
(14 Iulie 2019, 21:37)
Cand este pe cale sa apara cate un lucru despre ceea ce se intampla acolo , la nivelul conducerii , dintr-o data liniste....hmmm !!! Asteptam cu mare interes lucruri interesante ! Nu-i asa Iliuta ?
sustinator:
(12 Iulie 2019, 09:23)
Eu nu stiu cum se permite ca niste oameni sa fie jigniti in aceste postari,ca e antrenor,conducator,jucator nu conteaza....din cate stiu se da aprobare acestor comentarii,inseamna ca asta se incurajeaza viloenta in limbaj,ce inseamna aceste injurii si blesteme asa sa pateasca copilul nu stiu cui...RUSINE..daca sunt probleme sa se rezolve legal nu in presa...
Eu:
(11 Iulie 2019, 21:38)
Am inteles ca l-a amenintat pe Teodorescu sa stearga postarea , lucru pe care l-a si facut sportivul. Bravoo conducerea , hai ca va arati adevarata fata usor , usor.Ati pozat in victime , dar cand colo....RUSINE !!!
Anonim :
(11 Iulie 2019, 19:41)
Prieteni, ce au făcut oamenii ăștia doi nu se face și punct (Ilie și Enache).La o echipa care se cere sa fie unita pe teren pentru a obține rezultate bune, trebuie sa existe aceeași unitate și la plata salariilor, fără diferentieri! Sau suntem ca în parlament aici? Bogații se văita ca n-au și își umple buzunarele iar prostii care trag rămân cu promisiuni. O sa vina timpul când o sa aflați cu toții ce oameni sunt și ve-ti fi surprinși asa cum au fost fotbaliștii când Gherasim a primit un cap în gura de la un DOMN. VA URMA!!!!
Andrei:
(11 Iulie 2019, 17:19)
Urât tare ce face președintele si antrenorul carnetel,să faci așa nu arată decât lipsa ta de caracter si de mincinos,cum pățesc acest băieți să pățească si fiul tău dacă printr-o minune ajunge fotbalist si doamne fereste sa ajunga fotbalist,un președinte fals,mincinos,pervers,laș si panarama
haidehaide:
(11 Iulie 2019, 11:46)
Hai UNirea!!!
Fan:
(10 Iulie 2019, 23:56)
Cum sa plătești toate salariile restante la jucătorii care au ramas la echipa , si la cei care au plecat nu le-ai dat niciun ban ? Ce inseamna asta Iliuta?? Dusmanie,invidie?? O sa primesti ce meriti,memorii la federație si o sa fiti depunctati , sa incepeti campionatul de la -15 puncte si iar o sa aveti scuze ca nu promovați! Apropo echipa de republicani mai faceti si voi? Ca am vazut ca aveti buget mai mare si iesiti prin presa si spuneti ca aveti juniori buni, multi copii etc! Unde joaca baietii astia?
Un alt suporter:
(10 Iulie 2019, 21:52)
Putea fi folosită promovarea echipei din Gheorghe Doja în sprijinul fotbalului din Ialomița prin formarea unui satelit pentru juniori de la CSM Slobozia plus jucători cu experiență din județ și apoi promovați la Unirea. Dar cine să gândească un astfel de proiect în atâta ură.
Cunoștința :
(10 Iulie 2019, 20:57)
Iliută, la cât de respectat erai pentru corectitudinea ta fata de jucatori, acum începi sa te denigrezi singur. Este urat ceea ce faci, toți au tras la aceasi căruță ...cu bune sau rele....nu se face așa ceva. Sper sa nu fi influențat de marele antrenor enache. Te salut!! Fii corect Iliută...
Suporter:
(10 Iulie 2019, 19:22)
Am vrea să vedem fotbal la liga a III a și la Gheorghe Doja. Consiliul Județean nu poate sprijini și această echipă constituită numai din ialomițeni în cadrul aceluiași proiect de care a beneficiat și Unirea Slobozia?
Petronel:
(10 Iulie 2019, 17:58)
UN MESAJ IMPORTANT!!! Vreau sa spun și eu clubului Unirea Slobozia la care am fost crescut de mic cum am fost tratat in ultimele 4 luni ! Sunt neplătit de aproape 4 luni de zile timp in care am jucat pentru echipa și mi-am dat viața pe teren la fiecare meci , in fiecare luna de neplata am fost duși cu zăhărelul ca la sfârșitul fiecărei luni ne vom primi salariul , nu s-a întâmplat nici in momentul de fata lucrul acesta ! Astăzi 10.07.2019 jucătorii care au rămas la echipa Unirea Slobozia și-au primit toate salariile din urma . Noi , cei care am plecat la alte echipe nu ne-am primit banii noștri munciți pe buna dreptate , țin sa specific ca sunt jucatori care au plecat cu copii acasă și nu au primit niciun leu ! Mie mi s a promis de la club ca pe data de 10 Iulie am toate salariile in cont ceea ce nu s a întâmplat și am fost nevoit pe toată perioada de neplata sa ma împrumut de bani ca sa pot sa îmi întrețin familia! Provin dintr-o familie modesta și sursa mea de venit este doar din fotbal ! Tin sa precizez și cu asta închei , de ce la unii s au putut baga toate salariile și la alții care au plecat și și-au făcut treaba pana la capăt nu s-a putut baga nici măcar un cent, oare este dușmănie ???
Andrei:
(10 Iulie 2019, 17:35)
Fabio,diferenta intre mine si tine este urmatoarea;esti doar un plimbaret ieftin care a iesit din slobozia când ai putut să călătorești cu buletinul,n-ai fost in stare sa faci bani in tara si ai plecat la frecat ziduri afară,cât despre fotbal ,sunt sigur că esti unul din sutele de fotbaliști refuzați de slobozia si acum dai din gura, o faci pe net ca in fata ești un nimeni,nu stie nimeni de tine,crede-mă că dacă îți scuturi buletinul tot țărână cade din el,lasă frustrările și nu te da destept ca nici bacul nu l-ai luat,vorbesti in jargoane de cartier ieftin din slobozia, te lauzi ca ai fost in țări străine,ai uitat ceva,în slobozia când se lasă seara incepe sa miroasă a "rahat" te intreb pe tine plimbaretule dacă ai fost in italia ți-ai schimbat mirosul??? Că de gândit sunt sigur că dacă îți pun creierul la o vacă pasti pe asfalt,dă-i cu praf de mers să pui faianță pe san siro lasa fotbaliști in pace
Rusu:
(10 Iulie 2019, 12:54)
Maaaaamaaaaaaa!!! Te omori cu prostii ăștia pe aici. Au ajuns toți gardienii comunitarii și cărăușii de hârtii din primărie , sa comenteze despre fotbal.........vai’ capul vostru de prăpădiți și habarnisti , ce sunteti! fabio și iepurasul beni beni , băieții care fac reclama necazului:)))
adevaratul Beni:
(10 Iulie 2019, 08:54)
Bravo Fabio! Parca mi-ai citit gandurile! Nu cred ca avem antrenor. Daca aveam antrenor nu plecau toti fobalistii buni si tineri (Cazan care a promovat in B cu Buzaul, R Stanescu, Ghinea). Cred ca Andrei este prieten cu ZEUL RA al fotbalului ialomitean si cu pseudoantrenorul de la echipa. A vazut cineva ce portar de rezerva avem(baiatul lui Petre de la REAL TEST)? Baiatul are 1,65m si e portar. Pai eu nu-l incurajam niciodata sa continuee in aceasta meserie. Dar tatsu cotizeaza bine la echipa. VREM ANTRENOR LA ECHIPA CARE SA NU FIE PRIETEN CU JUCATORII ACCIDENTATI !!! Il vreau pe VALI TOMA care apromovat cu Doja in liga III si care este mai bun decat ZEUL RA-(capitanul tuturor fotbalistilor ialomiteni) in orice moment al zilei si al noptii !!! VREM FOTBALISTI CARE SA NU MAI PACALEASCA FOTBALUL SI SA SCUIPE PLAMANII DUPA 90 min( chiar daca sunt neplatiti de 3 luni). Asta vrem !! Crezi ca se poate mai Andrei si DOMN' profesor Costea ? 
Viorel:
(10 Iulie 2019, 07:06)
Enache nu e antrenor,e orice altceva, dar nu antrenor.punct!!!!