Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Gestionarea deșeurilor reprezintă una dintre multele probleme nerezolvate ale primarilor ialomițeni. În urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale din județ au fost amendate din cauza modului deficitar cu care asigură salubrizarea localităților. Valoarea amenzilor se ridică la 300 mii de lei.

Sancțiuni pe bandă rulantă Descoperită în urmă cu mai bine de 3 ani, situația celor 31 de hectare de deșeuri aruncate la marginea localităților din Ialomița încă persistă. Iar acest aspect este confirmat de ultimul control efectuat în județ de către comisarii Gărzii de Mediu Ialomița. Într-un document oficial, reprezentanții instituției au explicat faptul că jumătate dintre primăriile din Ialomița au probleme serioase în ceea ce privește gestionarea cores­punzătoare a deșeurilor. În multe cazuri, administrațiile locale se descurcă cum pot în ceea ce privește colectarea gunoiului menajer, neavând încheiate contracte cu firme specializate. Pe lângă depozitele neconforme de gunoi răspândite la marginea localităților, comisarii Gărzii de Mediu au descoperit deficiențe și în privința gestionării selective a deșeurilor colectate de la populație. Pe această cale, reprezentanții instituției au aplicat sancțiuni usturătoare edililor din Ialomița. Valoarea totală a acestor amenzi se ridică la 300 mii de lei. Cei nemulțumiți pot face însă contestație în instanță, sperând că astfel vor putea scăpa de sancțiunile primite.

10 Iulie 2019, 07:55 (2668 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Supralegiferare administrativă pentru deșeurile produse de ialomițeni

Comentariile cititorilor:


Mary:
(16 Iulie 2019, 13:34)
Alooo! Garda de Mediu!! Expur ne omoară cu mirosul!! Vouă nu vă miroase?! Aveți nasul înfundat?!
paza de coaste:
(15 Iulie 2019, 09:02)
Alo, garda de mediu? Pai ce facusi bre, nu amendezi si primatu de la slobozia? Chiar in fata primariei administreaza o jungla salbatica cu iaz si broscarime. Da-i domne o amenda ediliului, poate asa salubrizeaza zona si pune macar niste gazon si flori pe acolo. Auzi, te duci la primarie sa-ti platesti darile si iese un sarpe din jungla si te musca. Nesimtire maxima! Daca toti va ocupati de poluare, intreb: apa nu e poluata???
Om Bun:
(12 Iulie 2019, 09:00)
La fel e și în comă Manasia ba mai rău suntcrescători de animale chiar în mijlocul satului nu se ia nici o măsură
Toba:
(10 Iulie 2019, 14:40)
Cand veniti la Giurgeni la Gica Zbarlea care are gunoi dî la vaci dî putere la toti vecini am scris la primarie si nu sa facut nimic eu am copi mici bolnavi si nu se face nimic in aceasta reclamatie a mea.Domn primar stie dar nu face nimic ma minte mereu.
Parfum:
(10 Iulie 2019, 12:20)
Baaaaaa! cand luati la puricat poluatorul nr 1 din Slobozia? De 3 zile miroase seara a hoit in oras, nu poti tine deschis geamul. La Ciulnita nu mergeti? ne omoara aia cu mirosul.
anonymus:
(10 Iulie 2019, 09:52)
Garda de Mediu sa faca ceva cu putoarea aia care ne chinuie de ani de zile, e incredibil cum in orasul asta ne-am pierdut cele mai elementare drepturi, la apa curata si aer respirabil.
Dada:
(10 Iulie 2019, 09:41)
Da cu mirosul din oraș,ca nu putem sta cu ferestrele deschise ce zice Garda de mediu..? Sau ei nu stau in oraș.