Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președintele PSD, Viorica Dăncilă, la Slobozia

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președinte al Partidului Social Democrat și premier al României, Viorica Dăncilă, a vizitat sâmbătă, 13 iulie 2019, județele Călărași și Ialomița. Scopul vizitelor a fost acela de a discuta cu liderii locali ai PSD rezultatele Alegerilor Europarlamentare. Ea a fost însoțită de către ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și de secretarul general al PSD, Mihai Fifor. În cadrul conferinței de presă de la sediul PSD din Slobozia, Viorica Dăncilă a reiterat declarațiile privind nominalizarea ei pentru «candidatura la alegerile prezidențiale din luna noiembrie...».

Una este Viorica! Întâlnirea de la sediul PSD din Slobozia a durat mai bine de două ore și a fost întreruptă frecvent de aplauzele prelungite ale celor din sală. Potrivit declarațiilor martorilor oculari, întâlnirea a fost mai degrabă «una de campanie» decât una de bilanț. Totuși, în cadrul conferinței de presă care a urmat, Viorica Dăncilă a susținut contrariul. «Am discutat despre județ, am discutat despre greșelile făcute la nivel central, am vorbit despre comunicarea pe care nu am avut-o în vedere așa cum era normal (...), dar și subiecte importante pentru cetățeni, faptul că au fost momente când ne-am desprins ca mesaj politic de ceea ce își doreau cetățenii și de aceea, probabil, peste un milion de cetățeni nu au venit la vot...» a declarat Dăncilă privitor la scopul întâlnirii. Principalul subiect al conferinței de presă a fost însă nominalizarea Vioricăi Dăncilă drept candidat la prezidențialele din luna noiembrie. Deși a refuzat un răspuns tranșant, Viorica Dăncilă a reiterat declarațiile privind intenția ei de a se supune deciziei Cmitetului Executiv al PSD, în cazul în care colegii o vor nominaliza luni, 15 iulie a.c., în cadrul acestul for. De asemenea, a răspuns la o întrebare legată de refuzul unora dintre primarii ialomițeni de a o vota la Congresul Național din 29 iunie 2019, când a fost aleasă în funcția de președinte al PSD în locul lui Liviu Dragnea: «Nu am discutat despre cine a votat sau cum a votat... Eu le mulțumesc celor care m-au votat și sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit și data viitoare să-și dea votul! Discutăm cu fiecare primar în parte pentru că ne interesează care sunt problemele pe care le au la nivel local!». Declarațiile Vioricăi Dăncilă au fost dublate de cele ale președintelui PSD Ialomița, Marian Pavel. Acesta a ținut să confirme că primarii ialomițeni, delegați la Congresul din luna iunie, au votat în proporție de peste 90% cu Viorica Dăncilă.

13 Iulie 2019, 20:20 (2254 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Ialomița premierului Viorica Dăncilă

Comentariile cititorilor:


TUMOAREA - PSD:
(16 Iulie 2019, 13:45)
Au oprit circulatia trenurilor în Perișoru și Dragoș Vodă timp de mai multe ore pentru ca Viorica Vasilica Dragnea să nu prindă bariera de la Drajna lasată și să aștepte ca prostimea de rând.

anonymus:
(15 Iulie 2019, 08:43)
Ce tupeu are scroafa asta, o intereseaza sa fie aleasa, nu vine sa vada ce probleme exista aici. Ati merita sa fiti inchisi in groapa aia din centru si sa putreziti acolo.
Morales:
(15 Iulie 2019, 08:06)
10% dintre primari care nu au votat cu Premierul sunt aceiasi care au votat si cu Moraru la alegerile judetene. Atat poate !
APA POTABILA:
(14 Iulie 2019, 22:26)
Ati adus apa potabila la slobozia si amara ..........La Amara nu mai curge apa vine aer deoare,ce este usor de absorbit in retea decit apa si gratis pt marea uzina din catun dar pe linga  aer vine  si namol doar avem si festival cu acest nume daca va aduc o sticla in emisiune la antena 1 o beti dm primar de amara zi ceva ,a baut si Soho si uite ce a patit 
PSD ist:
(14 Iulie 2019, 20:22)
Lingai.lingusitori. ce spirit social democratic sa aiba hotii si idiotii? Pavel e mai departe de Dancila? Nu e dragi colegi de partid. Nu e. Dr la Couperca incoa avem doar idioti la conduxere.
Patron:
(14 Iulie 2019, 16:07)
Când ai tupeu, când dai de înțeles că nu ai exclude candidatura la prezidențiale, ești paranoic! Nu are măsură! Chiar aici să fi ajuns nesimțirea, simțul măsurii? @liviu, și eu mă întreb același lucru: oare este sănătoasă?!
Alegator:
(14 Iulie 2019, 15:32)
O parte dintre primari au fost instigați de moralu sa nu voteze și momiți sa pleca la Neacsu cu partideaua lui Pinta !
...:
(14 Iulie 2019, 14:40)
Comitetul nu Cmitetul
T.M.:
(14 Iulie 2019, 11:19)
Basexu a facut rau.A taiat salarii,a blocat a furat.Dar cum naiba se deplasa fara atata SPP cat a avut aceasta adorata a poporului?A avut dispozitive de paza personala,CI stii in ante dispozitiv,paza pe traseu la fel ca la Papa,au lipsit doar lunetistii si camalele sudate.Te iubeste poporu viorico,ce atata paza?
Liviu:
(14 Iulie 2019, 11:13)
Femeia asta are discernamant?