Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

Moștenirea unui tată

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

În urmă cu 6 ani, Andrei Boitan era un adolescent ce dorea să devină fotbalist. Într-o clipă, viața a hotărât să îi schimbe desti­nul... Pierderea tatălui său l-a determinat pe tânăr să se matu­rizeze precoce. Dovada supremă de respect și iubire a tânărului față de părintele decedat a fost decizia de a urma cariera tatălui său: «La vârsta aceea, singurul lucru pe care știam că îl voi practica era fotbalul... Acum, scopul meu este să salvez oamenii! Îmi doresc tare mult să lucrez la Unitatea unde a lucrat tata...».

Viața bate filmul... Andrei Boitan are 20 ani și a absolvit Liceul Teoretic «Carol I» din Fetești. În urmă cu 6 ani, băiatul visa să ajungă un mare fotbalist. Se pregătea de admiterea la unul dintre cele mai mari cluburi de fotbal din țară... Dar, într-o clipă, viața lui a luat o întorsătură majoră. «Tatăl meu și-a pierdut viața în timp ce încerca să salveze alte două vieți...» rememorează tânărul tragicul accident. La momentul actual, Andrei urmează cursurile Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești. «Ce m-a determinat să intru la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu“ Boldești a fost decesul tatălui meu... Acesta și-a pierdut viața în timp ce salva doi muncitori prinși sub un mal de pământ. Pe unul dintre el l-a scos, pe cel de-al doilea, în timp ce încerca să îl salveze, a reușit doar să îi pună masca sa de oxigen. Malul s-a surpat cu repeziciune, prinzându-i și pe ei... Tatăl meu a murit în urma unei lovituri produsă de un bolovan ce l-a atins la coloana cervicală, provocându-i decesul pe loc...» își reamintește Andrei Boitan.

Pe urmele unui erou Puțin timp a mai rămas până ca tânărul să își vadă visul împlinit. Peste două luni, Andrei Boitan va deveni pompier cu acte în regulă. «Tatăl meu este modelul meu! După dobândirea noului meu statut, de pompier, îmi doresc să fac atât de mult bine pe cât a făcut și tata... Există într-adevăr o teamă. Teama că aceea ar putea fi ultima intervenție. Dar știu că tata este lângă mine!» spune tânărul. Primul său contact cu viața de «pompier» s-a întâmplat în timp ce practica voluntariat. Emoțiile au fost mari, timp de un an și jumătate acesta a învățat noțiunile de bază în Unitatea în care tatăl său a lucrat: «Acesta a fost primul contact cu meseria de pompier... Însă prima mea intervenție la care am participat nu o voi uita niciodată. Un incendiu a izbucnit într-un apartament în care se afla o femeie în vârstă, din cauza unui scurtcircuit... Eu am transportat-o pe acea doamnă pe scări, până la ambulanța SMURD. În final, incendiul a fost lichidat, femeia salvată, misiunea fiind una de succes!». «Este una dintre cele mai mari dorințe ale mele să pot lucra în Unitatea în care tatăl meu a lucrat...» adaugă viitorul pompier Andrei Boitan.

13 Iulie 2019, 09:25 (1421 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor
Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Comentariile cititorilor:


Respect!:
(14 Iulie 2019, 21:11)
L-am cunoscut pe tatal tanarului viitor pompier, inca din anul 2004 cand devenea politist. Este pt. prima data cand vorbesc in public despre el si inca cred ca acesta s-a transferat de la arma politie la arma pompieri datorita "conducatorilor" de la acea vreme, care nu i-au aprobat rapoartele de mutare in localitatea de domiciliu, fapt ce la determinat sa faca a aceasta mare greseala. Dumnezeu sa-l odihneasca. Andrei Boitan, iti urez mult succes in viitoarea ta cariera. Sa-ti continui studiile si sa urci pe scara ierarhica militara. Sa fii sanatos.
Liliana:
(14 Iulie 2019, 02:18)
Asa este,un copil f bun,de un mare respect,db educat si crescut!!! Sa-iajute Dumnezeu sa realizeze absolut tot ce si-apropus!!!