Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți face parte dintr-o asociație creată cu scopul de a furniza servicii de salubrizare. Astfel, a fost înființată firma Selectiv Grivița, cu ajutorul căreia autoritățile locale de la Perieți au reușit să le arate localnicilor cum trebuie să gestioneze corespunzător gunoiul pe care îl produc. Drept urmare, fiecare gospodărie din toate cele 5 sate aparținătoare comunei Perieți a primit pubele pentru depozitarea deșeurilor menajare. În total, este vorba despre 1200 de tomberoane din plastic. «Noi suntem mulțumiți de faptul că am reușit să implementăm acest proiect la nivelul comunității din Perieți. Dorim să le arătăm oamenilor ce trebuie să facă pentru a trăi într-o comună curată și cum trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Saci pentru deșeurile reciclabile Pentru că de la 1 iulie 2019 colectarea selectivă a deșeurilor recliclabile este obligatorie, autoritățile locale încearcă să re­zolve și această problemă. Astfel, cetățenii, pe lângă pubele, au primit și saci menajeri în care trebuie să colecteze deșeurile din plastic, hârtie, metal sau sticlă. Colectarea gu­no­iului reciclabil se va face o dată pe săptă­mână. «Firma de salubrizare adună deșeurile reciclabile o dată pe săptămână. Astfel, oamenii au timp să depoziteze în sacii pe care i-au primit aceste gunoaie!» a mai spus Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. Fiecare cetățean din comună plă­tește pentru salubrizare 4 lei/lună.

14 Iulie 2019, 14:25 (2464 vizualizări - 43 comentarii)

Citiți și:
Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți
Bibliotecă modernă pentru cititorii din Perieți
Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Comentariile cititorilor:


Perieti:
(22 Iulie 2019, 09:12)
Da,contract,proces-verbal, problema acum e cum se numeste...
Voi astia,aplaudacii, n-ati semnat nimic? Ia vezi conditiile. De ex. ai idee cate kg.ti se ridica fara plata suplimentara? Si ce categorii de reziduri ti se ridica?
Dar deh,e usor sa iei ochii la naivi...
Numai ca nu toti ne-am nascut ieri.
Contribuabilii :
(22 Iulie 2019, 07:04)
Am analizat toate comentariile. Se pare ca Adrian Merlea trebuie să continuie ce a inceput.Votati tot cu el.Familia mea are toata stima pentru domnul primar
Pentru Perieti :
(21 Iulie 2019, 20:39)
Esti varză,varză, varză Nu au semnat niciun contract... Este hotărârea consiliului local. Varză,varză, varză... Bai varză dacă nu era Merlea duceai gunoiul cu căruța Suntem si noi europeni!dar ești varză...La tomberon
Perieti:
(21 Iulie 2019, 15:38)
Fantastic cum s-au activat toti votantii primarului... Intrebare: a citit careva din laudaci contractul pe care l-au semnat pentru salubrizare? Ia puneti mana si cititi. Veti avea maaaari surprize. Bine,trebuie sa mai fiti si capabili sa intelegeti ce cititi...
Pentru X-ulescu:
(18 Iulie 2019, 09:16)
Dacă nici la Merlea nu sunt fapte... Se vede ca ai o problema personală cu domnul primar
Il cred pe primar :
(17 Iulie 2019, 23:06)
Astăzi se împlinesc trei ani de mandat. Ce s-a făcut în această perioadă ? -reabilitarea instituțiilor publice: școli,grădinițe,primărie,dispensar,sediul poliției -biblioteca comunei Perieti a fost mutată intru-un sediu modern și a fost îmbogățit substanțial fondul de carte -trotuare din pavele in toate satele - garduri noi la cimitirele din Stejaru,Păltiniș,Fundata - sistem de supraveghere video -serviciul de salubritate -prima șosea asfaltată in satul Stejaru - asfalt în satul Perieti -primul teren de sport pentru elevii de la Școala Gimnazială Perieti -trotuare si bancute în curtea școlii -iluminat public - stadionul din comuna Perieti : reabilitare clădire și fântână forata pentru irigatul suprafeței de joc pe timpul verii - reabilitarea monumentului istoric al comunei Perieti - alei din pavele la cimitirele din Stejaru și Fundata - gard la Căminul Cultural -centrala termică la dispensarul uman -centrala termică pe gaz metan la primărie,biblioteca și poliție -stații pentru elevii care așteaptă microbuzele școlare - toalete noi la Grădinița Perieti in interiorul clădirii - toalete noi la Școala Fundata in interiorul clădirii - gard nou la primărie și dispensarul uman - stații de autobuz - modernizare sala de ședințe a consiliului local -trotuare din beton armat în satul Perieti -plăcute de străzi și indicatoare - primele ghirlande luminoase montate de sărbători în anul 2016 - gard nou și reabilitarea magaziei de la Școala Misleanu - rigole și șanțuri betonate -centrala termică la Grădinița Perieti Urmează în luna iulie: - asfalt în Misleanu, Păltiniș, Perieti - extinderea serviciului de salubritate în satele Misleanu si Fundata - garduri noi la Grădinița Stejaru și Școala Păltiniș Pe 15 august se organizează in premiera Ziua Comunei Perieti dedicată tinerilor plecați în străinătate "DOR DE PERIETI " -
Pentru X-ulescu:
(17 Iulie 2019, 21:39)
În septembrie face și parcuri primarul nostru drag.. Atunci tot nemulțumiți ești?
Pentru X-ulescu:
(17 Iulie 2019, 21:35)
Bai omule sunt 3 ani de mandat.S.au facut foarte,foarte multe lucruri.Omul asta nu are nici 4 mandate,nici un sat că Doja...A facut in 3 ani cat nu s.a făcut în tot județul. Era bine cand oameni mergeau în cimitir prin noroi? Va rog să apreciați luccrurile făcute. Ce zici de copii care stăteau pe olita la Fundata? Nu ști nimic.Merlea a facut toalete in școala. Fundata il voteaza mereu
X-ulescu:
(17 Iulie 2019, 19:07)
A dracu finantare cum a ramas ea impotmolita de 3 ani de zile. Un lucru e cert, intr-un mandat de primar trebuie sa vorbeasca faptele nu vorbele, ori si Merlea este pe aceeasi scala cu fostii primari care s-au perindat la carma comunei. O intrebare am pt sustinatorii primarului. Oare acelor bancii din cimitire nu le statea mai bine in niste locuri de joaca pentru copii? Cu siguranta ca DA, dar locurile de joaca nu exista, sau exista doar la stadiul de promisiune. Sunt multe dedesubturi pe care oamenii de rand nu le cunosc, dar care vor iesi la suprafata ca uleiul in apa.
Pentru X-ulescu:
(17 Iulie 2019, 17:19)
Sunt depuse foarte multe proiecte.Se întârzie doar finanțarea
X-ulescu:
(17 Iulie 2019, 16:32)
Mai oameni buni, e atat de greu sa vedeti ca atunci cand primarul nostru simte ca i-a scazut din popularitate, apeleaza la bunul sau prieten Viorel Popa (directorul ziarului Independent pentru cei ce nu stiu), sa publice un articol cu Merlea in rol principal, sa nu cumva sa piarda la viitoarele alegeri. Nu zic ca nu s-a miscat cate ceva in comuna in ultimii ani, pt ca as fi absurd, insa in comuna noastra sunt multe lucruri care au fost promise de actualul primar si care vor muri la stadiul de promisiune.
Cate fonduri europene nerambursabile au fost accesate de actuala administratie? Cate proiecte au fost depuse la institutiile statului pentru a putea fi elaborate? Cu totii stim ca nu s- a miscat nimic. De ce? Pentru ca intregul aparat administrativ al comunei (primar,viceprimar,consiliul local) sunt ca in fabula cu RACUL,BROASCA si cu STIUCA. In afara de niste trotuare, banci in cimitire si aceste pubele( app chestia cu sacii pt materialele reciclebile este O MARE MINCIUNA) in comuna nu s-a miscat nimic. Sa-i dea Dumnezeu lui MERLEA ceea ce isi doreste,adica inca un mandat ca sa aiba de unde trage spuza pe turta lui. Noi cetetenii comunei Perieti vom trai in aceleasi conditii ca si pana acum, traind cu speranta de a fi mai bine, si murmurand in sinea noastra : ,,VIN AI NOSTRII,PLEACA AI NOSTRII, NOI RAMANEM TOT CA PROSTII.
Perietean:
(17 Iulie 2019, 11:38)
Dorulet,stai tata linistit cu primăria. Ai antecedente . S-a săturat lumea de hoti. Ai grija de avere(fie ea in mare parte făcută necinstit),ca nu mai ai ce sa mai mulgi daca iesi primar. Ati avut grija cat ati fost consilieri sa luati tot ce s-a putut pe lucru de nimic.Ne-am mai deșteptat si noi,ce vrei!!!!!
Alt Cunoscator:
(17 Iulie 2019, 11:02)
Asta cu mersul la un milițian să-l scape de dosare penale se intampla in urma cu foarte multi ani,pana sa devina patron.De corect ce era,furase si el putin si ii era frica. Asa se intampla cand esti corect si faci avere cinstit.Si esti atat de sigur ca nimeni nu stie nimic despre tine,incat si tu crezi ca ai facut cinstit averea. Dar asa este,au trecut atatia ani.....sigur s-a uitat tot.
Cunoscator:
(17 Iulie 2019, 10:04)
Corectul de Doru Axinte sa stie ca mai cunoastem si noi una...alta..Sa-i împrospătam putin memoria:cat de corect era cand mergea pe înserat acasa la un fost milițian si-l ruga plângând să-l scape de dosar penal.
Alegatorul:
(16 Iulie 2019, 22:50)
Continuăm cu Merlea si echipa lui.Daca vicele nu era un frustrat facea echipă bună cu primarul. Dar are șanse mari să stea pe bara in 2020.Cine l.a consolidat l.a consiliat rău