Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Ialomița, ridică multe semne de întrebare cu privire la atitudinea consilierilor județeni PSD-ALDE. Proiectele de hotărâre prin care s-a solicitat sancționarea directorului Chiriță cu mustrare scrisă și dimi­nuarea salariului cu 20% pe o perioadă de 3 luni au fost supuse dezbaterii în plenul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița din luna martie 2019. Întocmirea pro­iectelor s-a realizat în baza Rapor­tului de audit al Camerei de Conturi Ialomița, precum și pe baza mai multor sesizări făcute de Comisia de Disciplină a Consiliului Județean Ialomița și chiar de Victor Moraru, privind nereguli în activitatea ma­nagerială a lui Nicolae Chiriță. La acea dată, consilierii județeni s-au exprimat prin vot secret cu privire la aceste două proiecte, rezultatul fiind unul nefavorabil inițiatorului lor. În urma supunerii la vot a celor două proiecte, o parte dintre consilierii PSD au făcut front comun cu cei ai Opoziției, alegând să respingă proiectele președintelui Moraru. Primul proiect a strâns 30 de voturi, 10 nule și 20 valabil exprimate. Din cele valabile, 15 au fost «pentru» și 5 «împotrivă» . Al doilea proiect a fost votat de toți cei 31 de consilieri județeni. 11 voturi au fost nule și 20 valabil exprimate. Dintre acestea 12 au fost «pentru» și 8 «împotrivă». O lună mai târziu, în aprilie 2019, proiectele prin care s-a cerut sancționarea lui Nicolae Chiriță au fost din nou supuse dezbaterii. De această dată, consilierii PSD-ALDE din Consiliul Județean Ialomița au avut o cu totul altă atitudine. Aceștia au aprobat cu 17 și, respectiv, 18 voturi «pentru» dimi­nuarea cu 20% a salariului lui Nicolae Chiriță pe o perioadă de 3 luni, precum și sancționarea acestuia cu «mustrare scrisă». În cadrul respectivei ședințe, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița a precizat că este dispus să comunice orice aspect consilierilor. Intervenția sa a fost blocată de președintele Victor Moraru care a precizat că Raportul Camerei de Conturi Ialomița a fost edificator pentru a iniția cele două proiecte. «Raportul este clar și confirmă peste 20 de abateri care vi se atribuie!» a precizat Victor Moraru.

E vremea schimbării Revenind în prezent, Nicolae Chiriță a deschis un proces pe Secția Contencios Administrativ a Tribunalului Ialomița prin care cere anularea deciziei de sancționare. Mai mult, acesta a solicitat și plata unor despăgubiri bănești, având în vedere să veniturile sale s-au dimi­nuat cu 20%. Estimativ, acesta ar fi pierdut aproximativ 500 de lei în fiecare dintre cele 3 luni în care măsura a fost aplicată. «Nu vreau să comentez nimic despre această situație... Așteptăm ca instanța să decidă dacă sunt sau nu vinovat! Doar judecătorii sunt cei care pot spune cine are dreptate în acest caz...» a precizat Nicolae Chiriță. Surse administrative au precizat însă că în spatele deciziei de sancționare s-ar ascunde încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție. Se pare că acesta și-ar dori să pună în fruntea Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița oameni din Consiliul Județean Ialomița cu care nu are o legătură strânsă. Printre numele vehiculate s-ar afla și cel al lui Adrian Ionescu, actualul secretar al instituției.

15 Iulie 2019, 10:40 (2070 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean
ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean
Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Comentariile cititorilor:


florea:
(17 Iulie 2019, 12:00)
se mai intampla si la primaria Slobozia, T. a luat zeci de mii de lei constatati ilegal de Curtea de conturi si nu a restituit niciun leu,ce credeti?
de pe margine!!!!!!:
(16 Iulie 2019, 14:19)
IDEEA ERA CA DL MORARU ARE CEVA PERSONAL CU DL CHIRITA...... ALTA EXPLICATIE NU EXISTA DIN MOMENT CE DOAR PE EL IL PROPUNE SPRE SANCTIONARE. DACA VOIA SA FACA LUMINA.... PE TOTI DIRECTORII DE LA SUBORDONATE TREBUIA SA-I IA LA PURIFICAT
de pe margine!!!!!!:
(16 Iulie 2019, 14:16)
sunt de acord cu ce spuneti "de pe margine" ...dar vreau sa stiu de ce domnul moraru nu aplica aceeasi sanctiune penru toti cei care au facut ilegalitati. De exemplu o problema asemanatoare este cea de la spital , unde si doamna mariana a luat drepturi necuvenite
N.Tudorel:
(16 Iulie 2019, 13:35)
O sancțiune se aplică pe probe ,nu prin vot.
Dacă se propune și se votează o sancțiune (se votează de câte ori este nevoie pentru aprobare) NU mai avem nici-o speranță că democrația și meritrocrația vor învinge în România.
@De pe margine!:
(15 Iulie 2019, 19:52)
Bravo! Foarte frumos si corect spus! Tot infractorii sunt cei care se cred nedreptățiți! Cand vine cineva si incearca sa faca ordine in acest haos sabctionatii se solidarizează si merg la instanța! Rusine!
De pe margine:
(15 Iulie 2019, 16:09)
In Ialomița, si mai ales in Romania,nesimțirea este ridicata la rang de artă. Există raport al Curtii de Conturi, negru pe alb,cu dovezi clare prin care se constată ca domnul C. a luat bani in mod nemeritat,apoi vine sancțiunea disciplinară normală a reținerii din salariu a banilor primiți nemeritat.Totul are logica pana aici. Însa,bunul simț este faultat atunci cand acest domnn C. merge la instanța pentru a cere inapoi banii pe care i-a furat.Numai la noi in România,se întâmplă ca hoțul sa meargă sa isi ceara banii furați. Intr-o tara străină acest domn poate avea chiar si dosar penal pentru faptul ca a furat din banii statutului. Din cauza unor astfel de canalii care au împanzit politica si administratia publică,am ajuns in situatia actuala!
vasile:
(15 Iulie 2019, 15:15)
pai I.A. a pupat in cr si pupa in continuare....... face rau omenirii, ii tzatzaie fundul pe scaun, lui si altora din consiliu. Niste hahalere..... exista scara de urcat si de coborat!!!!! O SA LE VINA RANDUL.... sa avem rabdare. APROPOS cred ca dl DUDU ESTE DL A.I. :))))))
Slobozia:
(15 Iulie 2019, 15:04)
I.A. a știut unde și când să pupe-n cr. Este printre mulții protejați de pe-acolo. Încep câinii să se atace între ei.
# chirita:
(15 Iulie 2019, 15:03)
ESTE O DISCUTIE MULT PREA DELICATA DOMNULE DUDU. PARCA ESTE EXAGERATA ACUZATIA. NU CRED O IOTA DIN CE SCRIETI. SI MA ROG , DACA STIATI, DE CE ATI TAINUIT?????????
TLC:
(15 Iulie 2019, 14:52)
Aloo Vasillica nu mai ridica statuisi osanale cu asa zisul, nepatat N.C. ca nu este chiar un sfant! Domnule Moraru ai avut acte pe birou, cu poate acte de abuz si poate alte fapte pe care dl nepatat le-a facut asta daca ti le-au aratat subalternii. Nu este un nepatat, presa judeteana de ce il tineti in brate, acoperiti infractiunile si infractorii, de ce nu publicati si de ce cenzurati adevarul. C.N. nu esti un nepatat !
Dudu:
(15 Iulie 2019, 14:38)
Acest personaj, buricul pamantului C.N. merita multa puscarie, dar este tinut in brate de CIUMA ROSIE din DEPABD Bucuresti. Credeti-ma ca vorbesc in cunostiinta de cauza. In opinia sctrisa a acestui deocamdata sef, este posibil ca un ddecedat in anii 1948 sa aiba, cruciti-va 2 tati !? Mortul a avut ca tata nr. 1 pe bunic dar si nr.2 pe tatal firesc.... Nu este asa d.le C.N..... cum vine aia d.le C. cand, mortul avea parinti necunoscuti si tu scrii ca unul din prenumele mortului, este de fapt tatal mortului, Ca sa scapi de puscarie alte personaje..... Iti doresc sincer multa puscarie sa-ti dea dumnezeu, ca numai rau ai facut.
vasile:
(15 Iulie 2019, 14:11)
pai moraru este indreptatit sa nu aiba legatura stransa cu ionescu (paralel cu legea si cu administratia publica)......... "dar cu calul ce-a avut????". nu pricep cum gandeste (daca gandeste), cum sa-ti propui sa dai un om jos care este nepatat si care a dat dovada ca este capabil sa conduca o institutie publica!!!!!! este de neinteles moraru la acest demers