Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste entități figurează pe lista datornicilor la buget. Estimativ, susțin oficialii Fiscului ialomițean, aproape jumătate dintre cele 342 de asociații de locatari din Slobozia au datorii. Valoarea pe care acestea trebuie să o plătească este de peste 500 mii de lei. «Datoriile înregistrate de asociațiile de proprietari din municipiul Slobozia sunt aferente contri­buabililor declarați insol­vabili, sumelor în executare, la care se adaugă și sume accesorii neachitate...» explică reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Cea mai veche datorie pe care o asociație de proprietari o are către Fiscul ialomițean da­tează din anul 2005 și are valoarea de 34 mii de lei. Potrivit Codului Fiscal, măsurile aplicate de inspectorii fiscali pentru recuperarea datoriilor în cazul asociațiilor de proprietari sunt similare oricărei categorii de debi­tori. «Măsurile luate pentru recupe­rarea debitelor conform legislației în vigoare sunt somațiile, popririle, identificarea bunurilor sau impunerea unor decizii privind atragerea răspunderii solidare sau declararea stării de insolvabilitate!» au adăugat reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița.

Locatari indiferenți Pe lângă debitele pe care le datorează Fiscului, multe dintre asociațiile de proprietari din Slobozia se confruntă cu o serie de probleme în ceea ce privește asigurarea unor servicii de administrare eficiente, generate de indiferența proprietarilor de apartamente. «Singurele pro­bleme punctuale care apar în astfel de situații sunt generate de refuzul locata­rilor de a participa cu fonduri pentru lucrările de întreținere a blocurilor. Este o problemă veche care, cu siguranță, va dăinui...» au explicat reprezentanții Primăriei Slobozia.

16 Iulie 2019, 10:10 (2125 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Fiscul execută silit 540 de slobozeni care stau la bloc
Fiscul execută 140 de asociații de proprietari
Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

Comentariile cititorilor:


muzeu:
(18 Iulie 2019, 18:07)
Pt.Vasile si Vio poate aveti si ceva dovezi pentru ceea ce ati afirmat,mai ales Vasile ,cel cu "fusta" pe care trebuie sa le prezentati.
Vasile:
(18 Iulie 2019, 00:02)
Stimați redactori ai ziarului Independent, veniți la bl. V8 din str. Nordului seara dupa ora 18 și veți afla ce face ,, miss profesoara,, care a fost data afara din sistemul bugetar și tine cu dinții de doua functii:adminisrratir/președinte. Noi nu mai suntem proprietari. Suntem chiriesii ei.
muzeu:
(17 Iulie 2019, 16:17)
Nu ti s-a ars mincarea scriind pe net atitea ore?Subiectul articolului era altul,iar dumneata bati cimpii,crezi ca esti la servici statul te plateste ca sa citesti ziarele pe net.Diminuarea personalului neeficient este in procent de 20%.Stirmocesti la toate scarile sa vezi cine te asculta si te mai dai drept"calculator"oentru drepturi banesti a unei femei de serviciu pe care nu ai stiut sa le calculezi.Prin urmare ciinii latra ca sa vezi ca exista.Dumneata esti dumneata si nu locatarii,sa vorbesti in numele dvs .Ai mai vorbit si altadata si mult si fara sens,adica aberatii.
adina:
(17 Iulie 2019, 14:44)
Vechea mentalitate a romanului.Parterul si etajul 4 apartine numai celor care locuiesc acolo.La fel gandesc si pentru lift.Celelalte apartamente stau cumva suspendate si nu au nici acoperis.Vai mama noastra !
curios:
(17 Iulie 2019, 13:40)
Intrebare: Dacă se repară sau se înlocuiește un lift la un bloc cu 10 etaje, e obligatoriu să plătească toți locatarii, sau de la un etaj anume?

alexa:
(17 Iulie 2019, 11:47)
Datorita doamnei de la asociatia 43 ( decedata intre timp ) am fost scosi datori la fisc si urma sa fim executati silit toti cei care apartineau asociatiei.Datoriile constau in neplata asigurarilor sociale si a impozitului de catre dna de la asociatie.Ma refer aici la salariul care dumneaei il incasa.i.Si nu mai spun ce salariu avea doamna la vremea respectiva.Dar era mai usor sa fim chemati la fisc atatia oameni , sa fim plimbati pe drumuri decat sa stabileasca cu dumneai o esalonare pentru plata datoriilor.Cat de reparatii sau renovare nici vorba.E mai usor sa stai la canapea cu berea in mana .
Vasile:
(16 Iulie 2019, 23:39)
@ti: Scrieți numele nu te mai ascunde L.E. Ai luat 8000 de lei sa igienizezi subsolul și sa ne arăți ce ai făcut. Dacă ne arătai nu mai scriam pe internet. Ai uitat cum ai umulit o femeie care matura scările? Ai dat-o afara ca pe un câine! Acum vrei sa angajezi firma de curățenie? Pe banii cui? De 6 luni ne maturam scara singuri și asa vom face și de acum încolo. Stai pe la coltul blocului sa vezi cine matura scările? Nu este treaba ta! Toate utilitățile sunt individuale(apa, gaz, gunoi) ce ne administrezi tu de 13 lei pe luna? Internetul???? Rușine!!!!
Gigel:
(16 Iulie 2019, 20:18)
Datoriile provin de la contributiile CAS, CASS si impozit pe salarii. Adica administratorul si-a luat salariul, dar nu si-a platit si restul contributiilor catre stat. Si se strang, cu penalizari, in ani de zile.
Bre:
(16 Iulie 2019, 19:35)
Bre e o mare prostie !
Asa zisele asociatii de proprietari sunt facute pe banii locatarilor (propirietarilor). NU are voie si nu are nicio treaba Primaria sa dicteze pe banii proprietarilor.
E lege clara si fiecare asociatie se organizeaza dupa cum se pricepe. Ca la o firma, exista un administrator bun treburile merg bine, daca administratorul e slab pot sa ajunga la faliment. Primaria se amesteca in stilul comunist si mai rau fac. Cand vor da ei bani atunci sa hotarasca in numele proprietarilor, pana atunci sa sta ascunsi ca au distrus Slobozia.
Dar aici e vorba de datorii la buget, si eu nu inteleg de unde provin ! Logic nu ar trebui sa existe, Fiscul e vinovat daca s-a ajuns in situatia asta si trebuie sa execute silit administratorul asociatiei si presedintele, dar se pate atrage si raspunderea cenzorilor. Datoriile dace sunt reale se datoreaza proastei administrrari de catre presedinte si administrator, doar ei raspund in fata legii.
Si revin Primaria nu trebuie lasata sa se amestece in treburile undei asociatii private !!
Locuitor:
(16 Iulie 2019, 18:19)
Pres de asociații și Adm de asociații ar trebui controlați de Primărie ! Dar cum ei sunt agenți electorali PSD sunt lăsați sa facă ce ii taie capul și sa ciupească CIT pot ! Nimeni nu face un Audit sa vadă cum se cheltuiesc banii !
Vio:
(16 Iulie 2019, 17:43)
@locatar,da domnule ,asa e legea .An de an ,legea le da mai multe drepturi presedintilor de asociatii .La un moment dat ,ai impresia ca stai la ei in chirie. Sunt srl-uri care s-au infiintat special pentru a lucra cu asociatiile de proprietari (sau prosti ,cum vrei sa le zici).
@ti:
(16 Iulie 2019, 17:34)
Persoana de la scara B,bl.V8 sa vorbeasca in numele sau si nu al locatarilor.Trebuia sa intre la subsol sa vada ce s-a scos de acolo si sa numere cite vidanje s-au umplut cu rahat de 30 de ani si apoi sa scrie pe internet.
locatar:
(16 Iulie 2019, 16:01)
Vio@ Este adevarat. La Blocul V8 din Strada Nordului, sc. B, s-au executat lucrari de ,,igienizare,, a scarii B cu suma de 8000 lei. Au fost trase cateva vitanje de mizerie iar restul (ce era gros) a ramas acolo. La insistenta locatarilor de a se face receptia lucrarii si dupa aceea plata , administratora/presedinta de asociatie Letca Elena a raspuns: baga-te acolo si vezi!!!!!
Abia asteapta o lucrare, insista din rasputeri sa faca o lucrare,  doar pentru dragul de a incarca listele de plata. Conform Legii locatarii au dreptul  sa vada orice document la cerere. Aceasta doamna nu accepta asa ceva! Umbla cu o traista de acte pe care numai ea le vede. Ce sa va mai spun ca daca nu platesti iti baga penalizari spunand ca sunt conform Legii. Legea este numai acolo unde vrea ea. Ea este presedinta si tot ea administrator de ani de zile. Asta este lege?
Locatar:
(16 Iulie 2019, 16:00)
Și eu am plătit 250 d lei pentru renovarea casei scărilor și sa vedem ce sa făcut. La 20 d apartamente a câte 250 d lei sa vedem ce se face.
Vio:
(16 Iulie 2019, 11:49)
Atunci cand vrei sa furi legal , te faci sef de asociatie . Daca o lucrare costa in mod normal 1000 de lei , atunci cand se face la o asociatie,costa 6000 de lei . Daca cumva comentezi,esti etichetat ca si unu care nu il intereseaza de intretinerea blocului .