Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat» în valoare de 219,5 milioane de lei. Ulterior, Primăria Sfântu Gheorghe a contestat în instanță formula de calcul, considerând-o «eronată». În pofida protestelor publice, aceste repartizări bugetare rămân fundamentul bugetelor locale pentru anul 2019. În baza acestora, primarii localităților ialomițene și-au creio­nat bugetul și au decis câte luni vor rezista până la următoarea rectificare. Conform datelor oficiale, această rectificare ar putea apărea la sfârșitul lunii iulie, urmând ca în luna august Consiliul Județean să distribuie sumele în funcție de nevoile și așteptările fiecărei localități. Majoritatea primarilor se tem însă că banii nu vor fi suficienți pentru a rezista până la sfârșitul anului. «Nu putem trăi din ce avem... Și nu știm cât vom primi la rectificare, dacă va fi una! Eu estimez că mai rezistăm maxim 2 luni» a declarat, la unison cu mulți alți edili locali, primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin. La Sfântu Gheorghe, unde primarul Mădălin Teculescu a dat în judecată Consiliul Județean susținând că formula de repartizare bugetară este «eronată», situația e mai dramatică. «Noi am reușit să avem încasări mai mari decât în anii trecuți... Avem nevoie însă de o rectificare bugetară pentru a încheia anul, altfel nu rezistăm! Deja luăm în calcul sistarea unor cheltuieli pentru a asigura plata salariilor...» declară edilul local.

Despre investiții, ca despre morți Și la Bucu, și la Sfântu Gheorghe, edilii locali și-au dorit să facă investiții. Acum nu mai vorbesc despre ele... Doar despre supraviețuire administrativă. Paradoxal, la fel se întâmplă și în comu­nele unde investițiile au fost garantate prin programe naționale. Munteni Buzău, de exemplu, gestionează cea mai mare investiție prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 din Ialomița. Este vorba despre 41 milioane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și înființarea sistemului de canalizare menajeră. «Sperăm ca aceste investiții să fie fina­lizate la timp. Apoi ne vom gândi iar la investiții... Sigur, mi-ar fi plăcut și mie să pietru­iesc străzile. Dar mă costă 200000 de lei o stradă de 800-1000 de metri... Și am 25 de kilometri în tot satul! Nu am bani și nici nu mai e cazul, dacă demarăm investiția asta. Așa că aștept și sper ca oamenii să înțeleagă... Și, dacă o să mai fiu eu primar, o să pietruiesc și străzile! Dar când va veni timpul, că acum degeaba o fac. De fapt, asta e problema în România. Investițiile se fac electoral. Eu nu vreau așa, că în satul ăsta trăiesc și eu...». Din­colo de declarații însă, realitatea cifrelor e crudă. În Ialomița, până la ju­mătatea acestui an, s-au absorbit aproximativ 10% din cele 813,75 milioane de lei alocate. Revenind la rectificarea bugetară și criza financiară cu care se confruntă administrațiile locale, este remarcabil și punctul de vedere al oficialilor județeni. Ionel Gae, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat pe marginea acestui subiect: «Pentru cei care se confruntă cu o criză financiară există posibilitatea de a umbla la salarii... Primarii ar fi trebuit să se gândească la acest risc, înainte de a le mări! Orice s-ar întâmpla, noi nu îi vom lăsa! În limita cadrului legal îi vom sprijini pentru a traversa cu bine această perioadă...».

16 Iulie 2019, 08:05 (2124 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen
Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități
Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Comentariile cititorilor:


prostit:
(17 Iulie 2019, 10:20)
Mesaj pentru Stelica Gheorghe, primarul de la Ciulnita.
Te-am sustinut, ba te-am si admirat in ceea ce ai facut in comuna dar de la un timp cred ca ai pierdut busola.
In Ciulnita ai inceput sa asfaltezi si cimpul. Cu banii primariei, modernizati cimitirul nou si alte "obiective" la CIULNITA, iar la POIANA stau gramezi imense de gunoi in cimitir neridicate de citiva ani. Gurile rele spun ca inainte de alegerile trecute, popa de la Poiana ar fi facut propaganda electorala adversarului tau si de atunci ai lasat cimitirul in paragina cu toate ca promisesei sa faci gardul si altele. Stelica ce-ar fi inainte sa faci cimitir nou la Ciulnita sa faci gardul cimitirului de la Poiana, sa rupi dintr-un drum din cimp o bucata si sa torni citeva alei... Daca este adevarat ce se spune despre preot cred ca este cazul sa fii tu desteptul care cedeaza. Iar faptul ca preotul ar fi facut campanie electorala mi se pare o gluma ca altfel ar trebui sa-mi scuip in sin. In alta ordine de idei, soseaua care coboara spre satul din vale are gauri destul de mari. Nu se vad la Primarie? Pe domeniul public sunt balarii cit casa. Ati luat gardul scolii vechi ( asa cum era el, vechi, dar era) si este acolo vraiste. Cu acea insailatura numita pod de pe Ialomita sa inteleg ca ne-am consumat portia de investitii. Ati facut la Ciulnita, trotuare frumoase din pavele. De ce umbla satenii tot pe mijlocul soselei, incurcind circulatia si nu-i vede politia? Daca este politie locala de ce stau "smecherii" cu masinile la circiumi, in toata comuna, se fac crita si pleaca tot cu masinile spre casa. 
#gogu:
(17 Iulie 2019, 09:31)
Străzile sunt pietruite,din câte știu exista proiect de astfaltare dar după ce se vor termina lucrările de apa și canal cum de altfel este firesc sa se întâmple in orice comuna.Nu astfaltul și după aia spargem sa îngropăm țevile.Acum era vorba de aranjarea străzilor prin lucrări de sacrificare ușoară și așternerea de piatra in anumite zone.
gogu:
(16 Iulie 2019, 22:24)
daca te gindesti la pietruirea strazilor cind majoritatea comunelor sunt asfaltate LASANE PLEACA......
Votant:
(16 Iulie 2019, 18:24)
Cind suntem conduși de repetenți , hahalere , derbedei, hoți și mincinoși , penali și incompetenți , ajunși prin vot la putere , asta ne este soarta !
Geo:
(16 Iulie 2019, 17:50)
Nu contează ca sunt roșii,galbeni,albaștrii etc.......aveți șansa anul viitor sa-i dați jos. Intrați peste ei in primărie sau orice alta instituție a statului, cereți drepturile care vi se cuvin. Nu mai țineți capul plecat de fiecare data când trebuie sa interacționați cu acești nemernici.
#jos ciuma rosie galbena:
(16 Iulie 2019, 17:10)
Adevarat ciuma rosie psd exista peste tot in judet, dar de ciuma galbena pnl nu se pune ?? Avem si primari galbeni pnl care o aburesc cu angajari de amante iubite,copii slugilor pe posturi consiliere si consilieri. O galagie de bani la salariu pe nimic.Amante cu barati si copii acasa da.Avem sub prelata ciuma rlosie ģalbena. Exista solutie cand vor auzi TRAIASCA TLC
politica psd:
(16 Iulie 2019, 14:12)
Ciuma rosie a planuit: ii lasam sa-si faca ce salarii vor, apoi, cand vor ramane fara bani, ii poftim in psd. Daca nu, sa mai astepte..
TUMOAREA - PSD:
(16 Iulie 2019, 13:27)
Treceeți la ProNeacșu @co și mai primiți ceva frimituri
Geo:
(16 Iulie 2019, 13:15)
Sobolani , hoți și incompetenți care jefuiți orașul și implicit , județul. Anul viitor sa va luati Adio de la cârma puterii , scarbelor murdare........pe zi ce trece orașul se degradează din toate punctele de vedere , iar lucrul cel mai grav este ca noi, oamenii suntem nepăsători la aceste orori.......doar suntem un oraș de bugetari cu arborele genealogic , bine înfipt in principalele instituții de stat ale județului, ( frați , surori , nepoți, veri , fini ) toți puși pe “supt”.