Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

Bun venit la școală!

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

În fiecare an, la nivel național, se desfășoară programul «A doua șansă». În anul școlar 2018-2019, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost cuprinse în acest proiect. Astfel, peste 200 de persoane s-au întors iar în băncile școlilor ialomițene.

O nouă șansă la Educație Programul «A doua șansă» a fost implementat și în acest an în școlile ialomițene. Acesta se adresează persoanelor din medii sociale diverse și vârste variate care nu au urmat sau nu au finalizat la timp cursurile. Astfel, programul oferă acestor persoane posibilitatea continuării și absolvirii învățământului obligatoriu. Conform meto­dologiei Ministerului Educației, programul «A doua șansă» este structurat pe două niveluri: «A doua șansă-învățământ primar» și «A doua șansă-învățământ secundar inferior», acesta din urmă adre­sându-se totodată și persoanelor care doresc să urmeze învățământul profesional. Deși nu există limită superioară de vârstă pentru cei care doresc să se înscrie în program, una dintre condițiile esențiale este ca aceștia să nu fi depășit cu cel puțin 4 ani vârsta corespunzătoare clasei. Astfel, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost arondate în acest program.

Peste 200 de persoane au revenit în bănci În județul Ialomița, Programul «A doua șansă» a fost implementat în urma planului de școlarizare adoptat de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în 3 unități de învățământ: Școala Gimnazială Manasia, Liceul Teh­no­logic «Înălțarea Domnului» Slobozia și Liceul Tehnologic Țăndărei. De asemenea, Programul «A doua șansă» este susținut și în cadrul unor proiecte cu finanțare europeană, ca de exemplu în uni­tățile școlare cuprinse în proiectul «Școala pentru toți-educația pentru fiecare» (Școala Gimnazială Borănești, Școala Gimnazială Bărcănești, Școala Gimnazială Coșereni, Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» Urziceni, Liceul Teh­nologic «Înălțarea Domnului» Slobozia), cât și în școlile din lo­calitățile Traian, Scânteia și Valea Ciorii. Astfel, în cadrul Progra­mului «A doua șansă-învățământ primar», 83 de persoane au mers din nou la școală, iar în cadrul Programului «A doua șansă-învă­țământ secundar inferior» au parti­cipat 127 de persoane. Concret, la nivelul județului Ialomița, 210 persoane au fost înscrise în Programul «A doua șansă» în anul școlar 2018-2019. «În anul școlar 2018-2019, în cadrul Liceul Tehnologic „Înălțarea Domnului“ Slobozia, un număr de 97 de persoane au fost înscrise în Programul „A doua șansă“. Ne dorim ca numărul persoanelor care doresc să revină în băncile școlii să crească de la an la an!» sus­ține Mariana Hogaș, director Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia.

16 Iulie 2019, 13:05 (1901 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Veronica Mogaldea :
(28 Ianuarie 2020, 14:38)
Buna ziua as dori sa imi reiau studiile pentru a mi termina liceul.am terminat doar 10 clase pe profilul contabilitate.cand se fac înscrierile?
T,B.:
(16 Iulie 2019, 14:06)
O actiune laudabila!