Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Victorie amicală cu Ciulnița

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Ciulnița

Unirea Slobozia a început pregătirea viitorului sezon de Liga a III-a pe 8 iulie a.c., iar primul adversar pe care și l-a ales pentru o confruntarea amicală a fost Bărăganul Ciulnița. Această echipă este văzută de mulți microbiști drept câștigătoare morală a Ligii a IV-a. A fost un bun prilej pentru Enache Costea de a testa jucătorii veniți în probe, antrenorul Sloboziei nefiind impresionat de vreunul dintre aceștia. Vom trece în revistă pentru iubitorii fotbalului formula de strat: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Tudose (în probe), Comșa-Bolojan, Lemnaru, Chebac, Toma-Răduca, Năstase. Unirea s-a impus cu 2-0 prin reușitele lui Năstase în prima repriză și Ibrian în partea secundă. Următorul amical va fi tot acasă sâmbătă, 20 iulie a.c., orele 10,30, cu Metalul Buzău.

Hertu Reloaded Dintre jucătorii pe care i-am anunțat drept noutăți la Unirea, singurul care a declinat oferta este fundașul Alexandru Dinu, care a preferat se pare o aventură în Olanda. Transferurile certe sunt portarii Negrușa și Poiană, apărătorul Dumbrăveanu, mijlocașii Danciu și Bolojan și atacantul Moise. Marea surpriză a săptămânii la capitolul «achiziții» este atacantul Nicolae Hertu, super golgheterul Ligii a IV-a ialomițene, venit de la Bărăganul Ciulnița. Relansarea carierei jucătorului de 28 ani este un pariu curajos al conducerii Unirii Slobozia. Hertu a avut un start specta­culos de carieră în 2010 când, după un tur remarcabil de Campionat soldat cu 13 goluri, a făcut trecerea de la Unirea Slobozia la Viitorul Constanța. Acolo a continuat pe panta ascendentă atât în Liga a III-a cât și în Liga a II-a. O dată cu promovarea Viitorului în primul eșalon, ceva s-a rupt în relația Hagi-Hertu, părerile fiind împărțite. Cert este că, în 2012, o dată cu accederea Unirii în Liga a II-a, Nicolae Hertu a dat probe și a fost respins de antrenorul Marin Dună, acesta motivând că era supraponderal. Au urmat 7 ani petrecuți în Liga a IV-a unde s-a remarcat mai cu seamă anul trecut, când a câștigat detașat titlul de golgheter. La Unirea se vor mai face cel puțin 3 transferuri. Sunt așteptați un atacant, un apărător central și un fundaș stânga. De la echipă au plecat Călinoiu, Topor, Teodorescu, Adăscăliței, Bucă, Șerban și Vlad Suciu, care a ajuns la nou promovata în Liga a III-a, Minaur Baia Mare.

16 Iulie 2019, 12:50 (2024 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Golurile căpitanului Toma
Sub semnul echilibrului
Victoria băncii de rezerve

Comentariile cititorilor:


Mandea:
(19 Iulie 2019, 20:27)
E greu cu scrisu'....nu prea fusesi pe la scoala! N am jucat fotbal in viata mea si nici nu sunt din Doja....in schimb printre randuri ....ti se citeste frustrarea! P.S. Cel mai destept cedeaza.....te las...frustrat in continuare.
Mircea :
(19 Iulie 2019, 06:11)
Mandea pepenasu' de Doja nu are gust în liga a 3 a motivul mocirla de pe Doja Arena. Se vede ca ești agitat te strâng ghetele :) :). Sau ești lăsat pe banca de nea Ion. Sa lăsăm mistourile deoparte. Felicitări staff-ului, lotului și apropiaților echipei pentru profesionalism și dăruira din teren, pentru organizarea și desfășurarea în condiții bună a tuturor jocurilor. Meritul de liderii le aparțin e jucătorilor în frunte cu Tomita și Cătălin ca au știut strângă și mobilizeze tinerii în momentele cheie ale campionatului și nu în ultimul rand suporterilor câte i-au însoțit în număr mare în deplasări. Bafta în liga a 3 a.
Mandea:
(18 Iulie 2019, 20:38)
@Mircea ...ciocu mic am zis....si ai grija cu gramatica....te cam bate!
Alt Suporter:
(18 Iulie 2019, 19:37)
Suporter stai linistit cu 7 baieti din Doja. Sunt un fan doja ,dar a fost un campionat castigat pe o conjuctura favorabila plus un vestiar bun si unit,...mai subtire cu baieti crescuti in Doja,...baieti de caracter toti de altfel. Fotbalul nu se mai joaca cu adresa din buletin. Iar "struto-camila" ciulnita cu adancata la cum arata iar va fi deranj in supercupa. Inca ceva:... #Fotbalulegreu# Respect!
Suporter :
(18 Iulie 2019, 08:08)
Se vede ca durerea de a pierde campionatul a fost mare pentru Ciulnita dar de unde totuși atata răutate ?Gheorghe Doja a construit un lot frumos în mai mulți ani, având 7 jucători titulari din localitate la care s-au alăturat alți jucători cu experiență și caracter din județ. Nu a fost nimic întâmplător și aici vorbim de la câștigarea campionatului la o diferență considerabila de puncte până la câștigarea barajului pentru participarea în liga a 3 a. Este munca unei echipe de oameni serioși care au alături un grup de suporteri minunați pe care nu i-am văzut la niciuna din echipele de liga a IV a. Încercați și respectați munca depusă. De apreciat este și munca a 2-3 oameni de fotbal de la Ciulnita dar nu este suficient. Nu aveți baza lotului de jucători nu aveți suporteri. Strutocamilele nu sunt sănătoase gen Ciulnita-Adancata și nu țin mult!Succes în liga a III Gheorghe Doja.
Mircea :
(17 Iulie 2019, 21:14)
Mandea ai dreptate și felicitări pt promovare. Puneți echipamentul sa intri în teren. Ai grija sa nu te îneci în mocirla:) :). Conditie să-l pui sa te antreneze nea Ion ca doar va făcut campioni.
Mandea:
(17 Iulie 2019, 15:06)
Ciocu mic....Doja e in liga 3 a!
Zambaretule:
(17 Iulie 2019, 14:10)
Inseamna ca ai vazut meciul ciulnita-doja,...prin spatele televizorului daca spui ca ciulnita a avut eliminat in prima repriza.
:)):
(17 Iulie 2019, 12:49)
Sa vedem ce face doja in liga a3a :)) au castigat campionatul cu arbitrii...in finala cupei cand a foat arbitraj de liga 1 nu le-a iesit joaca :)) haideti sa fiim seriosi...tur ciulnita a avut eliminat inca din prima repriza...in retur arbitru hot care a promit bataie pe buna dreptate ! Felicitari ambelor echipe...dar sa vedem si adevarul ! Bafta tuturor
DEMISIA:
(17 Iulie 2019, 08:06)
Suciu si Adascalitei erau cei mai buni pe posturile lor. Ati adus numai rebuturi.
Iuiemndependt:
(17 Iulie 2019, 00:57)
Cum poți sa spui tu ca Ciulnița este câștigătoarea morala a ligii a IV-a!?? Cumva ziarul independent are ceva cu echipa din Doja?? După ce Doja a bătut la Ciulnița acasă,nu ați mai publicat nimic!!! Acum Ciulnița e campioana morala? E câștigătoarea Cupei României,felicitări,dar tu ca ziar vii și spui ca Ciulnița e campioana? Se pare ca cel care scrie aceste articole e un mare frustrat ca mulți alții din acest județ.
Cancan:
(16 Iulie 2019, 20:16)
Castigatoarea morala? Doja bate tur-retur in campionatul recent incheiat si dvs scrieti"castigatoarea morala". De ce?... Ca a maltratat echipa din doja in finala cupei?...baiatu meu sunt competitii diferite! Felicitari ambelor echipe si bafta in noul sezon. Restul e Cancan.