Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Ialomița a rămas fără fonduri pentru sti­mularea forței de muncă. Mai mulți angajatori au fost înștiințați prin adrese oficiale de către reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că nu există bani pentru stimulentele financiare acordate de stat în momentul în care aceștia angajează șomeri care au împlinit peste 45 de ani. Lipsa fondurilor a fost sesizată și în cazul subvențiilor acordate tine­rilor absolvenți de licee sau facultăți. Contactați telefonic, reprezentanții Ministerului Muncii, au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

S-au terminat fondurile
Conform articolului 82 din Legea 76/2002, persoanele care angajează, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de 45 de ani sau șomeri care sunt unici întreținători de familie, benefi­ciază lunar de o subvenție acordată de stat, sumă care este egală cu valoarea indicelui de referință. De asemenea, statul îi scutește pe angajatori de plata contribuțiilor pentru șomaj pentru o perioadă de 12 luni. Sin­gura obligație pe care aceștia o au este să mențină raporturile de muncă ale șomerilor pe care i-au angajat pe o perioadă minimă de 2 ani. Chiar dacă în lege este trecută această facilitate, mulți dintre angajatorii din Ialomița au fost înștiințați de reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că la momentul de față nu există fonduri pentru acordarea acestui tip de stimulent financiar. «(...) Ne aflăm în imposibilitatea de a angaja cheltuieli pentru a încheia noi angajamente de plată (convenții). După suplimentarea bugetului, informațiile referitoare la alocările bugetare vor fi publicate pe site-ul instituției, iar dumneavoastră puteți depune o solicitare în acest sens» este răspunsul pe care l-au primit angajatorii din Ialomița care au încadrat în muncă șomeri care au peste 45 de ani. Estimativ, la nivelul județului Ialomița, există în momentul de față peste 50 de dosare care așteaptă să intre în plată...

Ministerul Muncii păstrează tăcerea
Stimulentele financiare sunt distribuite în teritoriu direct din bugetul Ministerului Muncii și Justiției Sociale, instituție care are în subordine Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Reporterii ziarului nostru au încercat să o contacteze pe Tania Grigore, directorul Direcției Politici de Ocupare, Competențe și Mobilitate Profesională, entitate în coordonarea căreia se află Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Vizibil deranjată, aceasta a declarat: «Nu știu despre ce este vorba și ce probleme cu bugetul are Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă! Întrebați la dumnealor că vă vor oferi toate detaliile... În plus există ofițer de presă și vă rog să luați legătura cu el!». Mai mult decât atât, se pare că la momentul de față există probleme și în ceea ce privește plata subven­țiilor pentru absolvenții de licee și facultăți, dar și a tineri­lor care doresc să se angajeze pe perioada vacanței.

17 Iulie 2019, 07:55 (1669 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Emil:
(19 Iulie 2019, 14:00)
Mai Sorin,asta este problema?Cine beneficiaza de sprijin sau problema este la bugetul de stat care este tot mai subtire?
SORIN:
(17 Iulie 2019, 08:56)
SE POATE PUBLICA LISTA SOCIETATILOR CARE AU BENEFICIAT DE ACESTE STIMULENTE???