Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

gardienii «sistemului»

«Sistemul» este un fel de lanț trofic, controlat în punctele de convergență ale intereselor civice de către funcți­onari. În fața acestora nu rezistă cei puternici, cei care au principii... Doar cei care se adaptează! O amică ne-a povestit radiind că a depus un dosar la Primărie. Funcționara a întâmpinat-o spunând: «Sigur nu aveți toate documentele!». «Le am...» a bravat solicitanta noastră. «Autorizație?», «Da!», «Certificat?», «Este!», «Chitanță!», «Tocmai am plătit-o!», «Copie la scara 1 pe 200?», «Vă uitați la ea...», «Vă trebuie și una la scară 1 pe 500...», «Știu, iat-o!». Într-un final, după 20 de minute de verificări, vizibil frus­trată că nu a reușit să-și de­monstreze superioritatea, funcționara a exclamat: «Da, dar nu le aveți în ordine! Hârtia asta trebuia să fie prima. Vedeți?!». La o arun­cătură de băț de Primărie, în pragul unui cabinet medical particular, un asis­tent aflat în pauză de masă are o teorie legată de cum s-a ajuns aici: «Eu am lucrat la UPU... Salariu mare, am fost mul­țumit. Dar domnul doctor nu... Salariul nu l-a mo­tivat, ci dimpotrivă! L-a făcut intangibil. Înainte, șpaga îl scotea din letargie, îl ajuta să îi pese... Acum, la 20 de mii salariu, nu-i mai pasă de omul din fața lui. Pur și simplu alege să îl ignore! Așa s-a întâmplat peste tot unde au crescut salariile. Au deveni toți niște mici Dumnezei. Eu n-am fost în stare și a trebuit să plec!». Nu știm care este morala... Și nu credem că adaptarea este o soluție. Dar avem certitudinea că fiecare dintre noi este parte a «sistemului», undeva de-a lungul lanțului trofic...

17 Iulie 2019, 15:20 (1923 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


Irina:
(18 Iulie 2019, 01:58)
Cea ce nu stiu fetili astea intrate cu dosul la vedere angajate din primarii si nu numai este ca sunt platite din banii proveniti din sectorul privat. Cei ce muncesc de rup platesc putorilr puturoase ca sa ne injoseasca. Meitata multi sparte oasele cu ciocanul pentru atitudinea de cristosi sfinte arhangele. Nadajuiesc ca vor venii timpurile in care se vor ascunde prin glugile de coceni de frica mortii. Un impuls o emotie provocata si sa te tii cu mortaciuni pe banda rulanta.
Vio:
(17 Iulie 2019, 15:29)
Faza cu ordinea actelor , mi s-a intamplat si mie , la ITM. Am luat chiar avertisment pentru asta , motivarea fiind :"nu aveti cum sa plecati ,asa, ca si cum ati avea totul in ordine" .