Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

Conflict la blocurile UGIRA din Slobozia

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

În fiecare vară, conflictele dintre locatarii blocurilor UGIRA și cei ai blocurilor din jur se acutizează. Anul acesta, pe lângă scandalagii, oamenii i-au reclamat și pe polițiștii comunitari. Ei îi acuză pe polițiști că protejează scandalagiii și îi deconspiră pe cei care reclamă. «Am primit amenin­țări la 5 minute după ce am sunat la Poliție, iar a doua zi m-am trezit cu cauciucurile de la mașină sparte. Mi-e frică să mai stau în casă!» Și scandalurile sunt la ordinea zilei...

Poveste fără sfârșit De când e lumea și pământul, nemul­țumirile între vecini au existat și nu au putut fi stopate... Blocurile UGIRA din municipiul reședință sunt cunoscute de toți slobozenii. Într-un bloc stau «chiriașii», iar în celălalt bloc locuiesc «proprietarii». Blocurile se află în spatele unui zid înalt de beton și a unei vechi Centrale de pe vremea comunismului. O clădire înaltă, cu tencuiala ce stă să se prăbușească, fără geamuri, uitată de autorități... Cei ai locului i-au oferit o altă semnificație. Iarna, unii oameni ai străzii o numesc casă, alții desenează grafitti vara pe pereți. Doar-doar să îi mai schimbe puțin aspectul... Revenind, blocurile UGIRA parcă sunt ascunse de ochii orașului, fiind dintr-o altă lume. O lume care își păstrează tradițiile cu sfin­țenie, muzica manelelor revărsându-se de la fiece fereastră... «Eu locuiesc vizavi, la bloc 36... Ziua, lumea își vede de treabă. Copiii se joacă, mamele și bunicile îi supraveghează, mai lasă mizerie în urma lor... Cum apune soarele, în week-end și, mai ales că a venit vara, începe agitația. Muzica începe să răsune, geamurile se mișcă... Păi, să te ferească Domnul să fie vreo nuntă la ei sau vreo aniversare... Îți vine să fugi mâncând pământul! Nici nu mai zic de Paștele Rromilor! Scot afară niște boxe mari, cât ușa de la intrare în apartament, și începe petrecerea. De dormit, nici nu se mai pune problema... Am sunat la Poliție o dată, de două ori, dar degeaba! Asta s-a întâmplat acum ceva timp. Acum, ne este frică să mai sunăm la Poliția Locală! Nu sunt singura persoană în situația aceasta... Imediat au aflat că am sunat la Poliție și au fugit, nu mă întrebați cum că nici acum nu știu... Ce este și mai grav este că au aflat și persoana care a sunat! Și ne-am trezit cu cauciucurile tăiate la mașină, cu geamuri sparte, cu coji de semințe în cap..!» susține locatarul blocului 36. De teamă pentru siguranța sa și a familiei, locatarul a dorit să își păstreze numele anonim.

Poliția Locală la apel! În urma sesizărilor telefonice și a lipsei apariției rezultatelor, locatarii s-au hotărât să realizeze și în scris aceste sesizări. Dar și acum situația este la fel... Întrebat în legătură cu divergențele dintre «chiriașii» blocului Ugira și vecinii lor, Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia, se disculpă. «Ce îmi spuneți dumneavoastră este o legendă... Nu există așa ceva! Cunosc foarte bine situația „chiriașilor“ de la UGIRA. Au fost cazuri, într-adevăr, acum mulți ani, dar acum... Este o legendă! De ce în momentul în care se întâmplă ceva, nu sună la Poliție? Perturbarea liniștii și ordinii pu­blice, consumul de băuturi alcoolice și aruncarea deșeurilor în locuri nepermise sunt prioritatea noastră, a Poliției Locale Slobozia! Ca să vă demonstrez, programul de patrulare al polițiștilor locali cuprinde permanent și în mod obligatoriu supra­vegherea zonei UGIRA. Ei sunt obligați să menționeze orele de suprave­ghere a acestei zone, de exemplu... În plus, în această zonă sunt amplasate 3 camere video prin care polițistul de serviciu, de la dispecerat, observă eventualele probleme și trimite un echipaj în acea zonă!» afirmă Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. De partea cealaltă a reclamațiilor se află locatarii blocului UGIRA. Unul dintre ei a confirmat indirect acest aspect. «Ca să nu ne mai batem aici, ca să nu mai fim re­clamați, ar trebui să ne creeze și ei con­diții... Oamenii fug de zona aceasta, e și normal! În primul rând că nu este organizare, aici nu seamănă a cartier de muni­cipiu... Nici la țară nu este așa. Poți dumneata să îmi spui mie, care stau aici de 20 ani, de ce nu se face nimic și pentru noi? Ăsta e asfalt? Aici este o parcare? Unde sunt autoritățile? De ce nu ne primesc în audiențe? Aici noi ne facem viața cum vrem! Nu ne știe nici vântul, nici pământul... Noi ne gospodărim cum știm noi mai bine!» susține revoltată femeia, locatar al blocului UGIRA. De luni bune, susține femeia, autoritățile nu au mai călcat prin zonă.

#ȘiNoiSuntemCaVoi
Cetățenii de «mâna a doua» de la UGIRA
În timp ce orașul respinge UGIRA, locuitorii de la UGIRA sunt respinși de autorități. Într-un bloc stau «chiriașii», iar în celălalt «proprietarii», dar amândouă categoriile de locatari se confruntă cu aceleași probleme. În blocul de «chiriași», de exemplu, oamenii spun că autoritățile nu au mai intervenit de câteva luni. Imaginea este una dezolantă... Holuri mizere, copii despuiați care aleargă cu pistoale cu apă pe scara blocului, rândunici cu cuiburi la fiecare etaj... Un câine privește în gol din uscător. Mirați de apariția reporterilor ziarului nostru, oamenii ies pe la uși. De aici și până la a începe să vorbească cu noi a fost doar un pas... «Veniți, domnilor, să vedeți cum stăm noi aici! Plătim 700 de lei chiria... Gaze noi ne-am tras, apă noi ne-am băgat, geamuri tot noi! Dar auto­ritățile astea chiar nu fac nimic pentru noi? Dar este posibil așa ceva? Pe noi ne-au uitat aici? Nu suntem și noi tot oameni ca și ei? Dar vă rog să veniți să vedeți ce insectar am în casă... Merg gân­dacii noaptea pe pereți, viermii se târâie pe parchet, șobolanii își fac de cap pe ho­lurile blocului...» spune Marcela Răgălie, 47 ani, «chiriaș» al blocului UGIRA.

18 Iulie 2019, 08:10 (3037 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
221 de sancțiuni în 19 zile!
Mașini «uitate» pe străzile Sloboziei
Amendă 200 de lei pentru că «a tăiat neautorizat o tufă de liliac»

Comentariile cititorilor:


Jo. Do. Din Traianu:
(19 Iulie 2019, 20:43)
Hai ca am reusit sa inscriu toata Politia Locala Slobozia la intalnirea de pe 20 septembrie la Aria 51,cu viza cu tot.Sa reveniti in Slobozia cand va chemam noi! At calendas graecas!
Scârț pârț:
(19 Iulie 2019, 08:04)
Don Abaza,mustacilă,aveti camere monitorizare,aveti echipaje complete,autoturisme dar este debandada in orasel.Nu cumva suna a incompetenta si sunteti depasit ca manager?Cum explicati golania oamenilor din subordine ce trec cu vederea faptele antisociale ale derbedeilor si nesimtitilor?De ce sunt amendati doar cetateni de etnie romana,cei rromi fiind usor ocoliti?Unii isi platesc contraventia,altii nu? De ce asa camaraderie intre echipajele politiei locale si nesimtitii din UGIRA?Sunteti depasit de situatie si nu simtiti?Aveti la indemana toate mijloacele de combatere dar nu se iau masuri.Sunteti de partea golaniei? Ala e raspuns? "avem camere si dispeceratul trimite echipaj la UGIRA".Nu sunt camere cu microfoaane sa se auda mascarile si obscenitatile Abaza.La fiecare 3 cuvinte se aud strigate denumirile vulgare ale penisului si organului genital feminin.Daca le scriau pe pancarde le vedea dispecerul tau,incompetentule!
MMC:
(18 Iulie 2019, 22:28)
Politistii locali sa mai lase sensurile unice si parcarile... Altceva nu stiu... Prioritatea lor trebuie sa fie ordinea si linistea publica, scandalagii, betivii, DROGATII, prostituatele, hotii...
Cetățean de la bloc:
(18 Iulie 2019, 22:09)
La intersecția dintre Ianache si dorobanți stau laolaltă vreo 15 colorati care si au luat fără drept tot spațiul public din fata curții.au animale care zboară zi si noapte,ei sunt intr o petrecere continuă, niciunul nu munceste,si pute d acolo a vaci si porci de se simte la mn la etajul 2.poliția locală trece cu loganul, se salută cu gealatii si trec mai departe.au ocupat tot spațiul din spatele liceului de arte!!!!în 2019 acolo pasc nestingherite vaci si gâște,binentles printre mercedesuri ultimul tip si dube care duhnesc a balegar!!!!!nimeni nu vede nimic!!!!
Educatie ZERO:
(18 Iulie 2019, 18:06)
Hei, alo, Abaza, esti nebun? Fa 3 flotari si pleaca la culcare ca te iau veganii aia pe sus.Vreu sa te pui cu "iestraterestii"? Aștia are"dizonauri"intre blocuri si ii dă pă tine!Mergi la Aria 51 ca de acolo te mai intorci da'dân UGIRA nu prea.
Cetatean.Din 36.:
(18 Iulie 2019, 17:04)
Stiati ca localii au acolo locuinte de serviciu ??  Au parcate masinile acolo slujbasii ''locali''. Romulandezii au  gandaci si insecte in blocuri???  Dar cati caini au acolo? Zi mă Bănică ...  Nea Marcel din Grivita are stana si nu are atatia caini.De ce stau cu cani metisi -de lupta pe care ii tin in ham-botnita doar cand si cand??  II gasiti in fata la gogoserie de seara pana pe la 00.oo  .Latraturile cainilor se aude continuu chiar este permanentizat. De ce sunt lasate  sa se pi<dăi3  femeile lor? Zilnic se aude:'' Manca-mi-ai pi' ' 'a sa mi-o mananci cu neamul tau!'' Se injura laolata barbati-femei-copii.''  LAAAAARIISSSSSAAAAAAAA!!!'''...vezi fă ca te striga mă-ta de juma de ora!!  Mădălineeeeeeeee  sa iai si o cafea de la colt !!!!    E nenorocire cu specia de defavorizati ai UGIRA .Grasi toti ... de zici ca sunt luptatori de sumo-barbati si femei. Latraturi,zbierete,amenintari,smiorcaieli, este atmosfera de la orele 18.00 pana tarziu in noapte ori devreme in ziua.Urla muzica la boxe auto-au Audi,Mercedes,Bmw,unul nu vezi cu Dacia!( ba da -ala cu nr de CL) si ....manele !! noaptea-orele 23...00.50...se aude maneaua din boxa portabila sau direct din telefon.Dimineata - parca e razboi.PET uri,doze,sticle de bere-aruncate -si apoi le matura pe la 9.30. Intre fosta centrala termica si blocul 55 este deja WC public insa nu au avut timp sa isi depuna autorizatia de functionare. Auzi mă Abaza - camerele alea 3 sunt indreptate cum ati vrrut voi nu cum impune situatia.Deseori a fost nevoie sa se identifice contraventii sau infractiuni si s-a dovedit ca inregistrarile erau in mica parte utile.Tu ..ce sa sti? Habar nu ai.A mai trecut grasunica aia in uniforma-ceva sefa dar nici ea nun coboara sa discute cu tribul de ciobano-sedentaro-votulanos ! Si se gospodaresc atat de bine locatarii UGIRA ca tomberoanele de langa morga sunt devlizate -se poate accesa tarcul si tot gunoiul il gasesti aruncat
@petrecaretul:
(18 Iulie 2019, 15:10)
Am eu o melodie pentru playlistul tau"2pac-if i die tonight" si cine stie,poate chiar va fi asa si stai linistit,nu iti simte nimeni lipsa cand faci umbra pamântului degeaba.ascultare placuta tenie mica.
Petrecaretul:
(18 Iulie 2019, 14:52)
Am sa pun muzica in continuare!amenzile nu le platesc. N-am venituri si nici boxa nu e a mea, nici chirie nu platesc.am doar drepturi. La noapte pun muzica . playlist..ceva...?
Adi:
(18 Iulie 2019, 13:44)
Alo,primaria,ii plătiți din banii noștri de pomana pe domnii de la locala.sa lasa loganu si sa o ia la pas.cand scăpăm de mizerie,carute,balega,animale pe domeniu public la păscut?suntem Reședința de județ cu numele,Morarule,mocio si restu parvenitilor,domn rosca,slobozia e mai mult praf decat oras,cand o sa va implicați cu adevărat,cand va lăsați de cârpeli si de "lasa ca merge asa"?cand scăpăm de maidanezi,cate amenzi a dat locala pentru pășunat pe domeniu public abaza?o sa iti leg vacile ce pasc nestingherite in fata sediului de politie nesimtitule care nu faci nimic.ai tai polițiști beau cafeaua dimineata langa padocurile jandarmeriei da nu se sesizează cand il vede pe ala de plimba vacile si umple asfaltu de balega de o imprastii pe toată masina cand calc in ea,va place sa va plimbati pe centru,restu e dezastru imbecililor,mult nu va mai rabdă lumea fiti siguri.vrem curatenie,implicare,civilizatie.
Valentin:
(18 Iulie 2019, 12:40)
În piață mare aceasi poveste. În fiecare seara bișnițarii care vând pe tarabe descarca marfa și asculta muzica la maxim la dubele din dotare. Beau alcool, apoi se înjura, se bat. Și mai avem și un paznic care leagă un câine de o balustrada și se pune pe lătrat toată noaptea la stele. Sunam la politia locala vin, rezolva pe moment apoi seara următoare aceasi poveste. Poate dacă politia locala nu și-ar mai servi cafeaua cu ei în fiecare seara pe tarabe poate ar avea și ei un gram de respect din partea acestor păsări de noapte.
Un vecin de bloc:
(18 Iulie 2019, 11:38)
Cei de la UGIRA isi arunca gunoiul peste tot. Chiar si in curtea institutiilor aflate in spatele si in fata UGIREI.Sunt de o mare nesimtire! Asteapta tot statul sa le rezove problemele.Sa puna mana sa nunceasca si sa nu mai stea pe banci si trotuare in fata blocului.Copiii lor vorbesc f.urat.Iti e frica si sa treci pe acolo. Politia Locala sa puna mana sa le dea amenzi.Bine ca stiu sa dea amenzi numai ptr.parcare.Numai in asta sta competenta lor!
Dinu:
(18 Iulie 2019, 11:37)
Atât îți trebuie!! Să faci o reclamație îndreptățită la Poliție! Te-ai aranjat, a doua zi găsești mașina vandalizată in fața blocului! Suportăm că dacă reclamăm, devenim “reclamagii” și suntem înjurați de femeia de serviciu a scării....Slobozia!
Central:
(18 Iulie 2019, 11:32)
Apartamente și garsoniere închiriate fără acte! Nici ni mai știm care e vecin, proprietar, chiriaș, vagabond... Vraiște! Ce-o fi cu debandada asta prin blocuri? Dacă n-ai vilă, n-ai nicio vină că stai la bloc cu toți mârlanii!
Alt cetatean:
(18 Iulie 2019, 11:03)
Masini cu muzica la maxim si cu plecare de pe loc cu scartait de roti, ambalari de motoare la maxim, biciclisti adulti pe trotuare facand slalom printre pietoni, spargatori de seminte pe banci s.a.m.d.  Iar politistii se plimba cu masina pe artera principala si se uita dupa fete...
Cetatean:
(18 Iulie 2019, 10:52)
Politia Locala nu face absolut nimic pentru acest oras si asta in primul rand datorita sefilor care nu au nici o treaba . Nu ii controleaza, nu verifica stadiul si modul de rezolvarea sesizarilor. Sa vedem si noi un raport lunar al activitatii ai acestor bugetari platiti destul de bine pentru plimbarile lor cu masinile si care noaptea se baga prin cine stie ce fundaturi si dorm. Inafara faptului ca se leaga de oricine parcheaza cateva secunde un pic stramb sunt pe dinafara. Ba mai mult cand se face o sesizare deconspira numele celui care a sesizat si o spun din proprie experienta. Domnule Abaza va treziti din somn sau va facem plangeri penale pentru neglijenta in serviciu, dvs si angajatilor care dorm impreuna cu dvs. Domnule primar dumneavoastra nu locuiti in acest oras ? Nu vedeti ca pe strada Sudului e balci in fiecare seara pana la ora 1 -2 noaptea ? Nu vedeti ce mizerie ramane dupa ce pleaca petrecareti ? O sa apareti la stiri cat de curand !