Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicaliștii SANITAS-filiala Ialomița atrag atenția cu privire la izbucnirea unui nou conflict de muncă în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Aceștia reclamă public faptul că printr-o decizie a conducerii instituției, îngrijitoarele nu mai prestează activitate în incinta unității medicale după orele 22,00. Măsura adoptată de managerul Mariana Iancu afectează, în primul rând, veniturile salariale ale îngrijitoarelor, cât și acti­vitatea în cadrul unității medicale pe timp de noapte.

Val de reclamații la sindicat Reprezentanții sindicatului SANITAS-filiala Ialomița susțin că măsura adoptată de Mariana Iancu a intrat în vigoare de la 1 iulie 2019. Astfel, potrivit deciziei pe care a luat-o mana­gerul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia, tura de noapte a îngrijitoarelor a fost desființată. Este vorba despre perioada de timp cuprinsă în intervalul orar 22,00-06,00. Totul a ieșit la iveală după ce angajatele au reclamat situația prin mai multe procese-verbale, pe care le-au înaintat către SANITAS-filiala Ialomița. Mai mult, în rândurile scrise, acestea și-au manifestat nemulțumirea și față de comportamentul abuziv al Marianei Iancu. Până acum oficialii formațiunii sindicale nu au primit niciun răspuns din partea conducerii celui mai mare spital din județul Ialomița. «Nu îmi dau seama de unde i-a venit această idee doamnei ma­nager... A solicitat asistentelor șefe să facă graficele de lucru pentru luna iulie, iar din aceste grafice să scoată tura de noapte a îngrijitoarelor! Astfel, îngrijitoarele vor lucra la Spitalul Slobozia doar două ture în loc de trei, cât era în trecut...» a explicat Valentin Spătărelu, liderul de sindicat. Desființarea turei de noapte a îngrijitoarelor își pune amprenta în mod direct asupra activității din cadrul Spitalului Slobozia. De cele mai multe ori, acestea făceau și munca infirmierelor de pe secții, al căror număr este mult mai mic. «Da, este adevărat, îngrijitoarele, în multe cazuri, erau nevoite să facă ceea ce făceau infirmierele, pentru că Spitalul Slobozia nu are un număr suficient de infirmiere. Suntem foarte curioși cum își va desfășura Spitalul Slobozia activitatea, pe timp de noapte, în urma acestei decizii...» a adăugat Valentin Spătărelu. Totodată, fără activitatea desfășurată pe timp de noapte, salariile îngrijitoarelor se diminuează considerabil. Potrivit estimărilor, la sfârșitul acestei luni, acestea ar putea primi venituri cu 500 de lei mai mici. «Este evident faptul că veniturile salariale vor scădea destul de mult. Munca prestată pe timp de noapte se remunerează altfel, prin aplicarea unor sporuri speciale, sporuri de care aceste femei nu vor mai putea beneficia...» a atras atenția Valentin Spătărelu. În cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia își desfășoară activitatea aproximativ 100 de îngrijitoare. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, nu a răspuns.

18 Iulie 2019, 13:40 (3821 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița
Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, executat silit de proprii angajați

Comentariile cititorilor:


@Lulu:
(31 Iulie 2019, 23:40)
Ai fost internat acolo și știi cum e?
Și ce dacă ai nevoie la toaleta noaptea??Oricum nu vine nimeni!Sau vine după ce-i sugerezi că scoți și tu niste bani din buzunar.Sau daca vomiți, de exemplu, ești făcut ca la ușa cortului, că trebuie sa vina sa spele, iar tu trebuie să-ți ceri scuze de sute de ori.Nu mai vorbesc despre faptul că trebuie să le scoli din somn!Trebuie dați afară toți, de la managera până la portari si angajați oameni profesioniști.
Lulu:
(31 Iulie 2019, 13:36)
Pai daca tot venim cu medicamente, mancare de acasa de ce nu am veni si cu personalul? Imagina-ti-va pe sectia neurologie, credeti ca acei bolnavi isi fav nevoile doar ziua? Ba si pe alte sectii sunt bolnavi care pot vomita pe jos... dar sa-si spele singuri.
@Abuz:
(24 Iulie 2019, 12:50)
Ia uite ce angajat model!
Daca tu crezi ca ai 100% dreptate prin ceea ce declari aici, inseamna ca nu ai luat niciodata spaga si ti-ai facut indeplinit sarcinile de servici cum trebuie, dar esti hotarat sa juri ca nu ai facut asa ceva?
Tu ne crezi prosti ca si colegii tai, dar voi n-aveti niciun Dumnezeu, asa ca lasa-ne cu teoriile tale..
Pacient:
(23 Iulie 2019, 10:37)
@abuz! Să-ți fie Rușine, slugă!! Preș incompetent care vrei să dai parfum pe cct ul cât spitalului... Nu ți cere șpaă, dar nici nu face nimic pana n o dai! Știe asta tot săracul!!! Rușine să ți fie, @abuzu!!!
Bucu:
(23 Iulie 2019, 10:33)
@un om. Bine, așa trebuie să spunem!Cu nume, Prenume! Adevăruri! Și eu am trecut des prin situațiile semnalate de tine la UPU Slobozia! Pe un am deranjat-o chiar din timpul unui act sexual, că am intrat bezeuc, cu dureri, nu știam la ce ușă să bat. N-am bătut, am intrat ca țăranu și au sărit goi din pat....Anul 1988. Adevărat, acum e altfel, au iatacuri mai discrete!
Un om:
(23 Iulie 2019, 09:59)
Chiar nu va e rusine slugilor??
Macar nu mai comentati.Toata lumea stie de mizeria din spital,de faptul ca daca nu dai bani  sau nu ai pile te canta cucii pe la usile cabinetelor.Puteti sa vorbiti si cu 500 de oameni ,asta va e meseria ,ati ales.o singuri,sunteti platiti pentru asta,nu va convine doritori sunt destui.Nu stiti ce inseamna cel  mai elementar bun simt.Daca parintii dv ar fi in locul celor amarati cu matele pline si ar astepta  cate 5 ore sa i bage in seama cineva, cam cum ati reactiona? Mergeti voi figurantilor la toaleta de la parter de langa upu sa va vedem mutrele!!
Xyz:
(22 Iulie 2019, 23:58)
Oare cand ne mai civilizam?Mergeti si asteptati la un upu in tarile civilizate si apoi comentati de Spitalele di Romania. Caz concret -pacient operat , externat i s-a comunicat prin posta data pentru control fix o luna si jumatate. Pentru ca era obisnuit ca in Romania s- a dus mai devreme. Dupa indelungi insistente l-au primit, dar a plecat cu factura in brate. Majoritatea celor care se plang sunt oameni needucati care nu stiu sa isi faca analizele uzuale...si care intr-adevar nu stie ce inseamna sa vorbesti cu 300 de oameni in 12 ore. Dar eu as mai intreba-cand stati la coada la Kaufland cate o ora de sarbatori sa umpleti mațele va place? La spital nu stati, ca aia va sunt sclavi.
Unde esti tu țepeș doamne!!!:
(22 Iulie 2019, 21:46)
Uneori la 2-3 zile sau cel mult o săptămână apare ceva despre spitalul slobozia!!! Trist ,dar adevarat acest județ nu are alte subiecte!!! Oameni buni pe ce planeta trăim am ajuns sa ne uram mai rau ca pe timpul raposatului, acum avem libertate ,dar nu vedem ca suntem niște sclavi, din 89 până în prezent se fura in Romania ca in codru,si va continua daca nu ne trezim!!!Avem o nemulțumire mergem sa o spunem cu tact și înțelegere pt cei care lucrează în acest spital, iar daca nu primim același tratament informăm superiori, tot aud ca abatorul slobozia, si chiar imi doresc sa se închidă cateva zile ca sa vedem ce rol are el in societate, da vrem să fim văzuți mai repede si de oameni profesionisti ,dar daca noi ii alunga pe cei tineri oare ce vom culege!!! Nu se ingramadeste nimeni sa vina la slobozia treziti-va , da sunt mulți asistenți ce ies fara nici cea mai vagă impresie despre ce înseamnă aceasta meserie, trebuie selectați cei ce au un nivel mediu, nu mai vb despre celelalte cadre unde selectia ar trebui sa fie foarte stricta si empatia /simțul datoriei sa fie prezente...
Abuz:
(22 Iulie 2019, 21:41)
As dorii și as fii foarte curios când vorbiți de șpagă sa povestiți detaliat momentele în care cineva v-a cerut șpagă s-au v-a bătut apropouri pentru asa ceva! Vad ca toți jigniți medicii, asistente, infirmiere, brancardieri etc!nu alerga ca idiotul sa îndeși bani în buzunare, nu ca mai apoi sa indrugi povestioare cum te-au jermanit nenorociții! Mai draga aparținător mergi liniștit în orice secție și la orice superior al angajaților inferiori și transmite cine îți solicita șpagă și vei vedea ca se va lua inadata măsuri! Lasă perlele și idioteniile, visele și ce îți mai trece prin cap și treci la treaba!PS :unul din angajații căruia azi nu i-au stat picioarele! Multa sănătate și țineți-vă atențiile în buzunare ca nu trage nimeni de voi!
Cetatean:
(22 Iulie 2019, 21:27)
Voi care vb ce nu trebuie luati i acasa si îngrijiți ca pe bebelusi sa vedeti cum este. În general critică cei care isi aruncă părinții în spital și da șpagă sa i tina cat mai mult tocmai pt a nu nu avea grijă de ei.Iar cu mita pt lenjerie mancati ce nu trebuie
Un om:
(22 Iulie 2019, 13:13)
SITUATIE LA  UPU!!!!  15.07.2019
Asistenta din receptie Dna Lili :"ma doare in gat am vorbit cu cel putin 300 persoane azi si odata am fost la toaleta"  Nu intereseaza pe nimeni acest aspect .Doamna recalcitranta de altfel si remunerata considerabil ar trebui sa plece daca nu face fata .Doritori sa munceasca cata frunza! Alta colega: Dv nu stiti ce inseamna sa astepti? in conditiile in care asteptasem trei ore cu copilul care lesinase(intre timp si a revenit bietul copil !!! dupa trei ore ) Niste biete batrane asteptau saracele cu furtunele dupa ele de la ora 14 si era ora 20,moarte de sete ,de foame,de boala si nimeni nu le baga in seama.Si erau la UPU.Este adevarat era aglomeratie dar bunul simt putea sa inlocuiasca aroganta si nesimtirea unor cadre medicale care apropo nu avea nici una manusi.Mai mult de cat atat un ametit de asistent se plimba cu o seringa in mana prin receptie si intreba ce sa faca cu ea(fara manusi desigur).Unde traim fratilor ? Somalia cumva? Aloo ia incercati sa justificati  salariile dv dnelor si dlor asistenti si dlor medici din UPU.Putin bun simt nu strica! Nu mai vorbim de mizerie,mizerie si iar mizerie.Noroc cu cate un burtos de la paza care gafaie scarbos si miroase a transpiratie ,ca vine si mai da afara apartinatorii. Aloo Dna manager coborati din copac!
Tudor :
(20 Iulie 2019, 14:30)
Multmesc Lui Dumnezeu ca am scapat viu din sectia Neuro. Am fost in mai multe spitale internat dar ca la Slobozia nu cred ca mai exista. Tratamentul aplicat de doctora din rep.Moldova sub orice limita a bunului simt. Asistentele ca si doctora, iar ingrijitoarele si infirmierele fac legea. Bine ca s-a redus tura de noapte pt. ca noaptea te jecmaneau : 10lei schimbat cersaf, 10 lei fata perna, 20lei plosca etc. Ca sa nu mai vorbesc despre apa calda noaptea......
Cetătean %:
(20 Iulie 2019, 11:47)
@cetătean 1. Și dacă sunt infirmiere, îngrijitoare, noaptea, crezi că fac ceva??? Ești naiv, nene! Zii Doamne ferește! Nu se uită nici drc la tine după ce trec cu ,,tractoarele” de tratament. Zici că vine bombardamentul! Mai țipă și ele, că nu este de ajuns hurducătura cărucioarelor!
Cetatean1:
(20 Iulie 2019, 08:16)
Se vede schimbare de atitudine la medicii tineri. Nu se gandesc sa conditioneze actul medical. Insa am observat ca unele asistente, infirmiere si brancardieri nu se simt bine daca nu le lasi o atentie.
Faptul ca s-a desfiintat tura de noapte pentru ingrijitoare este un lucru foarte bun, totusi la sectiile grele trebuiau mentinute. Nu toti care sunt internati au apartinatori ca sa aiba grija de ei.
@observator:
(19 Iulie 2019, 19:45)
Aha, deci asta e problema cu șpaga și faptul că pacienții nu sunt îngrijiți!
Deci infirmierele fac injecții, pun perfuzii, fac internările și externarile in locul asistentelor, și asistentele consulta, operează, pun diagnostice și prescriu tratamente in locul medicilor?
Și medicii ce fac?
Pai de-aia nu merge treaba in spital!
Sunt anumite secții unde se doarme??? Pai daca nu au treaba, înseamnă că iau  banii degeaba și de ce nu se duc sa ajute secțiile unde e nevoie de personal??Adică vin la servici sa doarmă???
Și cu șpaga cum e? 
Observ că nimeni din spital nu spune că se ia în continuare spaga la greu, doar știu să se vaite că nu știu ce le face managera!
Deci daca nu ar mai fi doamna aceasta managera Spitalului, totul ar merge struna și pacientii ar fi foarte fericiți și mulțumiți!
Cred că dacă nu ar mai fi aceasta managera, nu ar mai veni niciun locuitor al orașului Slobozia la spital, că sigur ori mor de boală ori din cauza nepăsării voastre!Ar trebui sa vina un manager cu  adevărat dur și să aplice sancțiunile care trebuie, nu sa va gâdile cum se întâmplă acum și voi tot ce știți faceți!