Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pepenii, un pericol pentru sănătatea ialomițenilor

Pepenii, un pericol pentru sănătatea ialomițenilor

Răcoritori, dar periculoși pentru sănătate! Este vorba despre pepenii care se vând în această perioadă în piețe sau la marginea drumurilor publice din Ialomița. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia confirmă informațiile potrivit cărora mai mulți pacienți au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au mâncat pepeni. Printre cei tratați de specialiști s-au numărat și copii.

Atenție la ce mâncați! Considerați vedetele verii, pepenii pot fi un real pericol pentru sănătatea consumatorilor. Toate acestea pentru că, aflați în goana după profit, producătorii chimizează fructele. Practic, pepenii care se vând în această perioadă pe tarabele din piețe sau pe marginea drumurilor publice din Ialomița sunt copți «forțat». Cultivatorii folosesc numeroase produse chimice pentru ca pepenii să se coacă mai repede, dar și pentru a apăra plantele de dăunători. În urma consumului, toate aceste substanțe ajung în organism și creează stări de disconfort. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că în fiecare vară tratează pacienți cărora li s-a făcut rău pentru că au mâncat pepeni. Mai grav este faptul că printre aceștia se numără și copii. Numai în acest sfârșit de săptămână, 10 persoane, adulți și copii, s-au prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia după ce au mâncat pepeni. «Au fost multe soli­citări, dar printre ele și persoane care au declarat că au mâncat pepeni... Tuturor le-au fost acordate îngrijirile medicale de care au avut nevoie, cu maximum de responsabi­litate!» a explicat Mariana Iancu, ma­nagerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

19 Iulie 2019, 15:25 (6936 vizualizări - 41 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pe Pe Ne:
(26 Iulie 2019, 08:08)
Sunt grozavi pepenii.Doar ca dupa consumarea lor,se creeaza un disconfort grozav,o stare de rau,cu gust sec,de necopt.Clar dupa un episod de indigestie nu mai vrei pepene.De ce?Ca scrie presa senzational? Sau ca producatorii forteaza cresterea si coacerea pepenilor?Masuri nu vor fi luate pentru ga banii nu au miros.Punct.
Din Mărculești:
(24 Iulie 2019, 20:19)
Nu vă mai certați! Toate fructele și legumele și au pierdut gustul. Sunt tratate, pământul e îmbâcsit cu chimicale. Exterminare in masă!
Ion:
(24 Iulie 2019, 16:56)
Cam de 3 ani pepenii din Ialomița sunt periculoși. Înainte îi mâncam de drag, fără grijă. Acum am pățit-o!
The Buleni:
(24 Iulie 2019, 13:26)
Consumatori, producatori si concurenti. Care aveti dreptate fratilor? Nu va chinuiti voi producatorii sa scoateti pe piata pepeni (fructe si legume) cat mai devreme? eventual si iarna, pentru bani faceti orice si sa rezistati concurentei. Altoi cumparat din grecia pe dovleac, tot felul de chimicale, stimulente ca sa creasca mari cat roata carului, copt frumos, rosu...gust in cel mai fericit caz de acru sau castravete incrucisat cu dovleac, iar in cel mai rau caz, ceva cu iz de DDT. Nimic special, in goana dupa bani v-ati aliniat si voi cu industria alimentara si cea a medicamentelor: chimicale din belsug care in timp determina boli, care, la randul lor trebuiesc tratate cu medicamente (sau cu rugaciuni si post, pt. fanii genului). Ziceti clar! suntem prea multi pe planeta si v-ati propus o selectie (ne)naturala?
P.S. vreau sa cumpar si eu un pepene "curat", asa ca dati-mi va rog frumos din lotul vostru ala mic de l-ati pus pentru familie!
eu:
(22 Iulie 2019, 18:23)
@pepsi bio... imi pare bine ca esti in stare sa iti poti exprima o idee, din pacate proasta. Ai aparut tu mare expert in agricultura, si iti dai cu parerea despre substantele active din K si P (enumara-le daca esti asa destept :)) ). "Injectarea" la care te referi, reprezinta fertirigarea care se face la orice cultura in orice tara din lume, si nu, nu se injecteaza fructele sau plantele, ci pur si simplu se distribuie in sol odata cu apa de irigat macro si micro-elementele care sunt deficitare in sol sau de care planta are nevoie in mod deosebit in diferitele faze de dezvoltare.....iti garantez ca in romania taranii nu folosesc nici a 10-a partea din cantitatille necesare, din cauza costurilor foarte mari si al pretului foarte mic de valorificare al produsului finit. Presa in cautarea senzationalului si bazandu-se pe intelectuali ca tine a preluat termenul 'injectare' si au scos stirea bomba. Peste toate ce-ar fi sa astepti un buletin de analize de la spital, care sa identifice substantele ce au cauzat respectivele probleme? Face-ti teste, identificati producatorul, si apoi sariti in sus. "ei nu mananca din prima serie"- hai nu zau... .

Pentru cel ce m-a facut meserias...o fi cum zici tu, dar nu prea :))

@noi..eu nu mai am recolta de mult, dar care ar fi dupa mintea ta scopul articolului?? Sa faca nshpe mii de vizualizari si partajari, sa isterizeze populatia inducand ideea ca nimic nu e sigur, sa loveasca intro mica ramura a economiei complet aiurea pe elemente total nefondate.  
Presa romaneasca preseaza de multi ani doar c.cat, si traieste din senzational, din ignoranta si prostia romanilor. 
Nu apar pe nimeni, dar articolul este cel putin rautacios si nefondat.

Hai atentie la spalatul pe maini inainte de a baga ceva in gura si numai bine! P.S aparent si excesul de lycopen te da in diaree...si se gaseste din destul in pepeni.
Tâmplaru:
(22 Iulie 2019, 11:34)
Am uitat! Nu știi să tehnoredactezi! Intră și tu în lumea nouă, ,,a tâmplarilor” deștepți, receptivi la nou!
Tâmplaru:
(22 Iulie 2019, 11:31)
AM ÎNȚELES TOT! Fie la tine, salvează-te cât mai poți. Poate unii cititori, 0,1 % au priceput ce zici tu, deșteptule, să nu-ți fie de deochi!....Eu știu altă meserie, vorba e: ne ucid și pepenii sau numai apa potabilă?
@tamplaru:
(22 Iulie 2019, 08:06)
Trebuie doar sa te informezi mă așchie din Buratino!Varsta cu informatiile cumulate imi permit discutii pe multe subiecte.Daca tu in revista"Pif"ai preferat sa razi ca prostanacul doar la poze,am invatat si ceva franceza sa inteleg mesajul.Asa era atunci.Discutand cu oameni ce livreaza catre agricultori din zona,in ferme mari sau mici,la o bere,poti afla lucruri interesante.Aceeasi oameni au si pliante,cataloage in care sunt descrise info tehnice.E simplu.In Romania sunt utilizate substante chimice fara cartare,fara calcul kg.substanta activa vs consum planta la ha,pentru ca in APIA sunt angajati"tâmplari"ca tine ce tin de scaune,ce fac controale dar nu informeaza.Cultura mare,legumicultura si viticultura sunt la dispozitia micilor si marilor vanzatori de substante sintetice.Alt domeniu napastuit este cresrea albinelor dar e mult de scris si sa nu te obosesc.Subiectul ar fi glifosatul.Pa sculărică de esență moale!
Maria:
(21 Iulie 2019, 20:22)
Nu este mai simplu pentru toată lumea, să nu mai manance nimeni nici un pepene.
Titi:
(21 Iulie 2019, 15:11)
Am fost azi in piata sa ma uit la pepeni mari frumosi pe afara aratosi inauntru...dzeu cu mila ce o fi. Am intrebat un nene pe care il stiu de cativa ani cu pepeni pe taraba omu mia spus ca el a stropit numa cu piatra vanata si sa cumpar cu incredere..o sa ma mai gandesc.
@Rodica:
(21 Iulie 2019, 12:03)
Bine Rodica!Dar doar pepenii oare?Sa vina gogosarii,rosiile si ardeii !Toate "incompatibilitatile "stomacale sunt de fapt reactiibale corpului la nenorocirile adaugate in sol, produse.Legume,fructe,branzetuti,panificatie sau racoritoare.Nu suna cunoscut?Aspartam,amelioratori...
Tâmplaru:
(21 Iulie 2019, 11:20)
@pepsi BIO...etc. Cum le știi tu pe toate! Ești cultivator, bagi informație ca la Agronomie... Poftă bună la pepenii “neudați”, dar injectați cu otravă!
țucu:
(21 Iulie 2019, 05:43)
Evitati otrava de la Doja, producatorii nu dau la copii pepenii din culturile lor.
Jilaveanu:
(20 Iulie 2019, 23:12)
Am luat si eu un pepene cica de ,doja, de la o ,ochelarista din piata Slobozia sa lasat rau la stomac o noapte am facuto alba si apropi bravo ,cola pepsi bio,adevaratce spui
Pepsi bio Cola eco :
(20 Iulie 2019, 17:03)
Auzi la tăntălăul planetar"procese tehnologice care permit cresterea pepenilor "..!Băăă strung SN 400!Vorbim de agricultura bă proces tehnologic!Linii parentale,asamblarea cu tulpina de dovleac,varietate genetica de performanta,precocitatra culturii-timpirii, tardivi... fortare la tunel dar nu ce bati tu campii!Sau asta cu pseudo" eu":Bă creier cu seminte:tratament fito - insecticid /ierbicid inseamna ceva,gama de fertilizanti joaca in filmul de la sala B.Agronomule!Pe alte facturi,cu alte costuri si cu rest de substanta activa de P si K in pepene,ca alea grabesc coacerea si fructificarea.Dar nu scrie nimeni"E curati pepenii de la Doja,mamanca copilasii mei de ani de zile de acolo!"Pentru ca nu esti din Doja.Ca ei nu mananca din prima serie niciodata stimata mamica! Asculta si pe @Tatiana:pepeni udati.Esti blondita natural ori naivitatea e mostenire? TOATE pompele de apa din Doja au sistem de injectare P si K!! Toate! Ca nici unul nu face agricultura sa iasă in pierdere Tatiana!Au datorii de achitat la furnizorii de inputuri!