Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Performanțe tratate cu indiferență la Clubul Sportiv Școlar Slobozia

Performanțe tratate cu indiferență la Clubul Sportiv Școlar Slobozia

Un grup de părinți ai căror copii sunt legitimați la Secția de Scrimă a Clubu­lui Sportiv Școlar reclamă indiferența instituției față de performanțele spor­tivilor. Oamenii au făcut mai multe sesizări prin care acuză faptul că șofe­rul CSS Slobozia îi obligă pe micii sportivi să meargă cu taxiul către sălile unde se desfășoară com­petițiile în loc să le asigure transportul. Părinții susțin și faptul că participarea la concursuri se face exclusiv pe banii lor!

Campioni cu mâinile goale
La Secția de Scrimă a Clubului Sportiv Școlar Slo­bozia sunt legitimați 20 de sportivi. În luna mai a acestui an, aceștia au participat la o competiție desfășurată la Craiova. Câțiva dintre părinții copiilor înscriși la concurs au reclamat faptul că șoferul plă­tit de CSS a refuzat să transporte copiii de la locul de ca­zare până la sala unde s-a des­fășurat concursul, elevii fiind nevoiți să meargă cu taxiul. «Copiii s-au deplasat la Craiova cu microbuzul pus la dispoziție de Clubul Sportiv Școlar, ajungând în siguranță la locul de cazare. Dimineața, șoferul trebuia să deplaseze întreaga delegație la sală... Acesta, contrar obligațiilor de serviciu, a refuzat deplasarea copiilor! (...) Copiii au ajuns în cele din urmă la sală cu ta­xiurile...» se arată într-o petiție a părinților revoltați. Oamenii au înaintat documentul mai multor instituții abilitate, dar nu au primit niciun răspuns. Mai mult, oamenii spun că trebuie să plătească din propriul buzunar pentru a susține activitatea sportivă a copiilor. În replică reprezentanții CSS Slobozia neagă toate acuzațiile. «La nivelul institu­ției noastre s-a făcut o anchetă internă. Șoferul instituției a acționat conform legilor și se poate demonstra acest lucru cu documente justificative. Domnii antrenori au solicitat să se întoarcă mai devreme cu o zi de la Craiova. Șoferul a respectat orele de parcurs trecute în grafic» a precizat Ionuț Goțea, directorul CSS Slobozia.

19 Iulie 2019, 11:55 (2139 vizualizări - 26 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Chiru Liliana :
(24 Iulie 2019, 18:59)
Toti cei care nu stiti si comentați aiurea despre această problemă pot sai spun gravă vă rog să nu mai afirmați lucruri pe care nu le știți. Așa stim sa ne dam cu parerea toți. Stiu doar copii si cei care au fost delegați pt aceasta deplasare.nu este normal ca copilul meu sa stea in ploaie o jumătate de oră așteptând iar șoferul sa stea in mașină pe telefon. Iar șoferul fiind obligat să-și respecte programul trebuia sa conduca copii la destinația unde avea loc concursul. Copii nu sunt obligați să plătească taxiul din buzunarul lor. Domnule director dv investiți banii in fotbal unde nu ati avut performanțe pe când scrima unde am avut medaliați la europene și știți dv caci domnul Crutu Marian a muncit f mult cu acești copii ca sa ajunga acolo unde sunt si au făcut performanțe f mari si va mai face. Rusine DOMNULUI director ca nu luati atitudine.rusine rusine rusine
cernica:
(23 Iulie 2019, 21:52)
ISJ ul ca si dir CSS au tratat problema ridicata de parinti cu INDIFERENTA d-lor li s-a parut acest fapt si anume  o banalitate ca si copiii nostrii sa se duca la sala la CRAIOVA cu TAXIUL putind pleca oricand un taxi cu un grup de 3-4 fete ma intreb daxa era si un copil al d lor asa REACTIONAU CE AM CERUT NOI sa ni se dea o EXPLICATIE LA O PETITIE am cerut noi demisia cuiva ,am omorit pe cineva ca sa fim facuti nebuni de un prost anonim A INTREBAT DL GOTEA sauDL MARIN DE LA ISJ vreun copil sau parinte ce sa intimplat cu adevarat a ti intrebat RAR si ARR CUM SE CONDUCE UN MICROBUZ  am ajuns la amara CONCLUZIE CA VA DORE UNDEVA DE COPIII ACESTIA FRUMOSI CARE VA DAU SALARII PE MUNCA LOR SI DIN BIROURILE VOASRE LUXOASE II PRIVITI CA PE NISTE MILOGI CARE VA CER CEVA SI II TRATATI CU SICTIR DE PE URMA CUI PRIMITI SALARII CU CE PERFORMANTE VA LAUDATI LA CSS IN AFARA DE SCRIMA MAI AVETI UN CAMPION NATIONAL LA ISJ  AVETI CEA MAI PROASTRA PROMOVABILITATE D LE MARIN        PT LEHAMITEA D VOASTRA VA PROMITEM CA MERGEM PINA UNDE VA FI NEVOIE ,MINISTER, INSTANTA ZIARE NATIONALE TELEVIZIUNI 
Stan P.:
(23 Iulie 2019, 20:16)
Nu vă bazați pe Minister!!! Nici pe justiția Ialomița! Vax și nervi tociți!
PSD ist:
(23 Iulie 2019, 18:57)
Aici mocneste ceva grav. Dacă este asa ar fi bine să se rezolve. daca sunt iar susțineri si mizerii PSD. Iar Pierdut simtul masurii.cu oameni puși politic? Iar PSD arata ce specimene de caractere are?
Fost soprtiv:
(23 Iulie 2019, 17:40)
Felicitări. Este f.bine sa trimiți dle. Cernica solicitare la MEN ca sa se rezolve toate. Continuă si im mod sigur adevarul va iesi la lumina.sau adevărurile. Este clar ca trebuie abordată si calea justiției. Asta ptr.ca ADEVARUL sa triumfe. De acord dle. Cernica si in subsidiar si dle.crutu? Desigur cu toate puse asa cum e normal la lumina. Succes dle. Director. De dvs.se vb.frumos.tanar si om de calitate. Succes in a pune sfârșit unei clici de indivizi cate chiar daca au susținere politică trebuie sa sfârșească. Justiția Doar a demonstrat asta.ca se poate.e nevoie doar de curaj si cred ca il aveti.
cernica:
(23 Iulie 2019, 14:27)
Pt barbu vorbind in dreptul MEU fetele mele au terminat scoala cu medii peste 9.60 si cred ca la scrima majoritatea sunt inteligenti peste medie si pt dir SOFERUL NU TREBUIA SA DUCA COPIII CUM IA CERUT DL PUSCASU SI IN 2 ZILE V A PLECA O PETITIE SI LA MINISTER SA VEDEM DACA NE ASCULTA SI PE NOI CINEVA
Prof.si atat.:
(22 Iulie 2019, 21:39)
Ha.ha.sau hi.hi.hi
Petre:
(22 Iulie 2019, 20:40)
@prof. și atât. Tu vrei să spui!? Ești ungur?
Sergiu:
(22 Iulie 2019, 20:37)
@Prof și atât. Ești prost rău cu scrisul. Ești prof de educație fizică?? Atunci, se ntelege. Habar n-ai și te mai bagi ca musca pe cct.
Prof.si atat.:
(22 Iulie 2019, 20:22)
șoferul ia trimis cu taxiul???? Urat Da profesorul însoțitor ce a păzit?nu a anunțat conducerea? Cred ca e nevoie de o anchetă grea. Rau Ptr.sofer? In nici un caz. Declarația dată de director il eliberează de toata vina. Cred ca directorul are dreptate. Altceva se ascunde. Și cred ca se vor afla multe.mukte....De văzut tot.nu doar asa la prima vedere.ce spun unii... E vb.de declaratii parinti etc. Surprise.la greu. Ancheta conducerii poate sa scoată la.lumina multe...Sa vedem daca se va ajunge si la ancheta Politoe ... Oare ar fi deja cazul? scânteia s a cam aprins. Sa vezi haz si adevăruri grele. Cinste părinților cinstiti.si celor care au semnat...de început execuție...dar ptr.cine oare???
Ionut Tastaman:
(22 Iulie 2019, 15:10)
Va salut!
Pot sa va spun ca  situatia neplacuta, petrecuta la concursul de la Craiova, mi-a fost relatata si de copilul meu care a participat la acel concurs.
Lasati gramatica si divergentele deoparte a.î. sa primeze numai SIGURANTA COPIILOR!!!
In mod clar, soferul trebuie sa urmeze programul orar al delegatiei si sa asigure transportul copiilor in conditii de siguranta, la si de la locul de cazare/desfasurare a concursului.
Nu cred ca in fisa postului de sofer/conducator auto exista o prevedere aparte care sa-i permita acestuia sa trimita copiii cu taxiul; in situatia imposibilitatii deplasarii, acesta ar trebui sa anunte seful delegatiei, conducerea clubului, etc. despre orice situatie, ba mai mult, ar trebui sa anunte inceperea deplasarii si sosirea la destinatie.
AICI NU EXISTA NICI O SCUZA!!!
In ce priveste verificarile desfasurate, cred ca ar trebui sa le efectuati ca si cand copiii dumneavoastra ar fi fost cei nevoiti sa se deplaseze singuri prin Craiova.
Personal sunt curios in ce a constat verificarea si daca s-a discutat cu copii in cauza, in prezenta tutorilor legali!
Imi doresc sa nu se mai repete asemenea situatii iar iresponsabilii sa raspunda legal!
Barbu:
(22 Iulie 2019, 09:45)
Vă agățați de sport!! In rest, școala merge bine... Vai de pretențiile voastre! Comentarii seci, să vă aflați in treabă!
cernica:
(22 Iulie 2019, 09:19)
MAI CETATEAN TU CE AI INTELES PINA ACUM PETITIA E SCRISA LA CALCULATOR DU TE SO VEZI LA CSS POATE ITI DIR VREO PRIMA
cernica:
(22 Iulie 2019, 09:15)
PT  SPORTIV. TOT  CETATEAN SI PARINTE CSS HAIDETI SA NE DECLINAM ID SI SA VORBIM CONCRET  NOI NU AM CERUT DEMISIA DIRECTORULUI  N AM FACUT  PETITIA LA ADRESA LUI AM CERUT UN RASP OFICIAL  CU PRIVIRE LA COMPORTAMENTUL SOFERULUI ATATA TOT// SOFERUL A FACUT LA FEL DE MAI MULTE ORI CU SPORTIVII DE LA SCRIMA EL VRAND SA SA RAZBUNE PENTRU AMENDA DIN UNGARIA DE ACUM CATIVA ANI SI EU NU INTELEG DE CE FETELE MELE TREBUIE SA SUPORTE COMPOTAMENTUL ACESTUI NUMITIL CUM VRETI CA SOFER NU ESTE CE TREABA AM EU CU DIRECTORUL AM CERUT UNDEVA SHIMBAREA LUI//AM JIGNIT PE CINEVA CA SA FIM FACUTI NEBUNI SI PROSTI   CLAR LUCRURILE SE INDREAPTA SPRE INSTANTA
Cetățean :
(22 Iulie 2019, 08:20)
Agitați.si agitatori. Păi bai dragilor dl.director v a răspuns. Ce nu este clar?