Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ialomița premierului Viorica Dăncilă

Ialomița premierului Viorica Dăncilă

În week-end-ul de-a trecut, președintele PSD, Viorica Dăncilă, a făcut un tur de orizont prin județele Călărași, Ialomița și Teleorman. Oficial, ca să afle de ce n-au venit un milion de români să voteze PSD la Europar­lamentare... Neoficial, ca să se asigure că are suportul filialelor la Prezidențialele din noiembrie... Noi am găsit-o în Ialomița, sâmbătă, 13 iulie 2019, la sediul PSD de pe Chimiei.

Una este Viorica Ca să o primească pe Viorica, sediul PSD a fost renovat în grabă. Are mochetă roșie la intrare, var proaspăt pe pereți, mirosul de mucegai dinăuntru e mai dulceag... Orașul nu știe că vine Viorica, e tot cu ochii la televizor, că joacă Halep. Acasă, că în oraș berea costă, iar oamenii sunt săraci... Doar comunitarii sunt în dispozitiv, la fiecare colț de stradă. Sunt până și la gara de 6 milioane de euro, acum pustie. Dar Viorica nu vine cu trenul, vine cu SPP-ul. Și cu Bogdan, ăla de-a fost paznicul lui Dragnea și-i spune toată lumea «omul negru». Bogdan se uită urât la toată lumea și nu lasă pe nimeni în sediu după ce intră Viorica. Să tot fie 4 jumate... Conferința e la 5 jumate, ar fi timp destul. Ăia de la televiziunile centrale șterg scările sediului cu turul pantalonilor, stau după ea de la 10,00 dimineața, doar-doar o spune ceva care poate fi vândut pe post. Dar Viorica e evazivă, nu vrea să spună nimic. La Călărași a vorbit de remaniere, de CEx-ul de luni unde partidul o să hotărască ce e mai bine pentru popor... La 17,06 Halep câștigă Wimbledon-ul și tot sediul PSD aplaudă îndelung. Președintele Pavel iese la o țigară, e fumător. Dă asigu­rări că va fi bine și conferința de presă va începe la timp. Viorica pare în formă, e aplaudată la fiecare 10 minute. Până la 7 fără un sfert, când termină de vorbit, țânțarii Sloboziei fac ravagii. Singura consolare e că mușcă fără discernământ... Adică și pe Valeriu Roșca, șeful DADP, însărcinat cu dezinsecția și număratul ziariștilor pe care îi lasă SPP-ul să intre în sală. Până să intre ziariștii, sala trebuie golită. Întâi primarii de la țară, la cămașă scrobită și pantaloni de stofă lucioasă. Apoi de-a valma, trepădușii de prin administrație. Apoi exilații... Ex-președintele Ciupercă care se întreține cordial cu actualul președinte Moraru de parcă acesta nu l-ar fi dat în judecată să înfunde pușcăria din nou... Uite-l și pe Alexandru Potor, ministru fără portofoliu... Daniel Crunțeanu, care i-a luat locul, Olga Petcu de la Fetești, organizația de femei de la Slobozia cu Ginuța Palantin moț, ex-primarul Stoica, Liviu Cazan... E prea lungă lista și Viorica s-a așezat deja. Are o rochie în două ape, verde stins cu roz pudrat și o broșă de inspirație maso­nică. Nu i se clintește niciun mușchi sub stratul de pudră, rimelul ar trebui refăcut, în sală e cald...

Spectacolul uman e inegalabil Președintele Pavel e concentrat și superior, Viorica e pozitivă. Vorbește neîntrebată, aceleași platitudini din ultimele zile, ușor agramat, dar nu deranjant. Într-un final amintește și de Ialomița. «Am discutat despre județ, am discutat despre greșelile făcute la nivel central, am vorbit despre comunicarea pe care nu am avut-o în vedere așa cum era normal (...), dar și subiecte importante pentru cetățeni, faptul că au fost momente când ne-am desprins ca mesaj politic de ceea ce își doreau cetățenii și de aceea, probabil, peste un milion de cetățeni nu au venit la vot...». Lângă ea, Teodorovici se plictisește de moarte așteptând să fie întrebat cum a încălcat el regulile de circulație la volan... Dar mai e mult până departe. Întrebăm și noi de-acasă, de nemulțumirile primarilor ialomi­țeni ascunse atent de președintele Pavel, despre cum au amenințat ei că nu o votează la Congresul din iunie trecut... Viorica nu știe, că Pavel n-a fost prost să-i spună. Răspunde diplomat, cum a învățat ea de la domnul Dragnea pe vremea când nu visa că o să-i ia locul și toată lumea din jur o să-i spună că e deșteaptă și frumoasă: «Nu am discutat despre cine a votat sau cum a votat... Eu le mulțumesc celor care m-au votat și sper să-i con­ving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit și data viitoare să-și dea votul! Discutăm cu fiecare primar în parte pentru că ne interesează care sunt problemele pe care le au la nivel local!». Apoi vorbește Fifor cu un glas de motan domesticit despre sondajele interne dezastruoase, apoi iar Dăncilă... Se înțeleg din priviri, se completează fericit, spun nimicuri cu toată gura de parcă ar fi adevăruri biblice. Partidul, poporul, prezidenția­lele, viitorul României, milionul de oameni care trebuie readus la vot... Pavel rămâne defazat și, panicat, ține să intervină pentru a o asigura pe Viorica că mai bine de 90% dintre primarii ialomițeni au votat-o pe Viorica, ca pe vremuri pe Ceaușescu, la Congresul al XIV-lea... Totul e ca acum 30 de ani și mai bine de-atât. Trăiască Partidul Social Democrat în frunte cu președintele său, Viorica Dăncilă! Trăiască PNDL 2 și investițiile la orașe și sate. Trăiască România!

21 Iulie 2019, 09:10 (3549 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Comentariile cititorilor:


TRIFAN:
(24 Iulie 2019, 17:48)
Apropo de G.P. a scapat barbatisu de sehestru pus de DNA pentru carnetele acordate la borfas
PSD ist:
(22 Iulie 2019, 21:44)
Adevărurile le stim si degeaba. Ce e de facut atunci? Hotii si prostii ne conduc . Netrebnicii in frunte cu Iliescu.Nastase si altii au vândut tara. Degeaba vedem ca nu putem face nimic. Alegerile sau noii aleși....slabe sperante. Ne minunam de sitiatie. Armata nu mai avem. Securitatea s a dus. Creștini nu mai suntem. Încotr o????
vax:
(22 Iulie 2019, 17:23)
Manecile clopot pe manutele de mangusta completeaza tinuta acestui personaj kitsch.
Un cetățean:
(22 Iulie 2019, 16:13)
SUA au luptat o suta de ani sa destructureze Mafia,noi mai avem de tras cu netrebnicii astia,uitati-va la Moraru,pavel,Orlando astia sunt ce vedeam noi in filme,buni doar de furat,constrâns,problema e ca la noi nimeni nu are interesul sa ii bage la parnaie.E rușinos sa vezi politicieni ce au vândut tara ca executa cate 2-3 ani de zbarna, de la 25 in sus pentru subminarea economiei si nenorocirea poporului.in schimb își iau pensii speciale dupa 4ani de mandate in care oricum umplu conturile prin paradisuri fiscale.Treaba e nasoala,la cotitura in următoarele alegeri așteaptă orban,Blaga si restu fomistilor ce spera sa prinda ciolanul.
V:
(22 Iulie 2019, 15:39)
Gata cu PSD-ul, votam Liviu Pleșoianu.
@ PSDist:
(22 Iulie 2019, 09:04)
Prietene ????
Petrom,Sidex,Gaze,Electricitate,BCR,BRD,Banca Agricola,Dacia,Olcit,alumina Slatina si Tulcea .....au girul dl.Adrian Nastase ,nu cumva PSDeul evocat de dv.nu a fost si este decat o clica de borfasi care au spoliat Romania si pe romani,(nu ca alti ar fi mai cinstiti si onesti-PNL,PNTCD.....)
Gata, Bobita :
(22 Iulie 2019, 08:59)
Nici primarul din Las Fierbinti nu oprea circulatia trenurilor in Perisoru si Dragos Voda ca sa nu prinda bariera pusa la pasajul de la Drajna.Veorica a facut-o,
îmbăTamaș:
(21 Iulie 2019, 20:42)
in toate pozele se vad doar puscariabili ! viitori colegi de studii ai lui Dragnea
alegator:
(21 Iulie 2019, 20:32)
Din poza nu lipseste G. portareasa devenita intre timp sefa de serviciu si practicind in continuare meseria de usiera la vicii primariei.Lipseste din poza T. sponsorul partidului din bani publici ai primariei.MLYVGO
PSD ist:
(21 Iulie 2019, 18:35)
PSD ul nu e gluma roșie. A fost un partid de referință în ist.romanilor. vezi actul unirii Transilvaniei. Vii la roșie este reprezentată de cei care conduc acest partida asa cum mai sunt si altii de la alte partide. După 1990, cei fara sentimente fata de tara ne au vândut la straini. Din pacate unii au reprezentat PSD. Jefuită țării noastre s a facut cu buna stiinta a multora care au condus tara...o tara condusă de grupuri infracționale mafiote. Se va schimba ceva? Nuuu. Nimeni de afara nu are nici un interes. Dumnezeu e sansa. Doar sa ne reîntoarcem cu fata catre Dumnezeu.asta ne a rămas
andrei:
(21 Iulie 2019, 18:04)
ciuma rosie cu blonda cocata in frunte. ne ia dracu cu asta . cap are , minte ? ce-i mai trebuie? nu se cata la tara! hai - pa. ca promotorul e la parnaie, sa fie de capul lui . livache, livache- nu ai,m, plecat ca un prost""- ci ca un penal veros .
Ana:
(21 Iulie 2019, 10:29)
Uitati-va in jurul vostru si alegeti ce este bine pentru viitorul copiilor, nepotilor nostrii! Treziti.va!
Viorel:
(21 Iulie 2019, 09:52)
PSD= ciuma rosie!!!ne ati otrăvit cu apa si acum ne am procopsit și co o groapă.cred ca încap toți psd ii acolo!!!