Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Angajații Primăriei încasează ilegal sporuri pentru Controlul Financiar Preventiv

Curat murdar, coane Mocioniule!

Angajații Primăriei încasează ilegal sporuri pentru Controlul Financiar Preventiv

Raportul Camerei de Conturi Ialomița care urmează să fie prezentat Consiliului Local Slobozia la sfârșitul lunii iulie 2019 reflectă grave încălcări ale Legii 161, privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea funcțiilor publice. Potrivit concluziilor, mai mulți funcționari publici din Primăria Slobozia au exercitat Controlul Financiar Preventiv la entități publice fără a avea acest drept. Unii dintre ei au încasat sporuri de 25% de la fiecare dintre aceste entități supervizate. Această stare de fapt a fost constatată și în rapoartele anterioare ale Camerei de Conturi, din anul 2013 și până în prezent.

Legea există ca să fie încălcată Controlul financiar preventiv (CFP) se exercită conform prevederilor OG 119 din 1999 la nivelul unei entități publice al cărui conducător are calitatea de ordonator terțiar de credite. Persoana care exercită acest control este desemnată de către Primărie, printr-un act intern de decizie, cu condiția ca persoana care exercită controlul «să nu dețină o altă funcție în cadrul autorităților sau instituțiilor pu­blice». Altfel spus, primarul Adrian Mocioniu poate desemna angajați din cadrul instituției, fără funcții de conducere, pentru exercitarea CFP la entitățile pu­blice din subordinea Primăriei. Raportul Camerei de Conturi Ialomița a constatat însă că o serie întreagă de funcționari cu funcții de conducere au fost desemnați să exercite CFP fără a avea acest drept. Unii dintre ei au făcut acest lucru fără a fi remunerați, alții au făcut-o «pe bani», pentru un spor de 25% la salariu la fiecare CFP exercitat. Potrivit Raportului, exercitarea CFP în aceste condiții atrage după sine, în cazul unei sesizări făcute Agenției Naționale de Integritate, destituirea din funcție și pierderea locului de muncă. De asemenea, cei incriminați au obligația de a restitui «sporurile ilegale»...

Studiu de caz, Adrian Trifan Unul dintre cei incriminați de Raportul Camerei de Conturi Ialomița este Adrian Trifan, directorul economic al Primăriei. Potrivit Raportului, el ar fi încasat «sporuri ilegale de 25%» pentru CFP exercitat la Direcția de Evidență a Persoanelor Slobozia (DEP), Direcția pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret și Direcția de Asistență Socială. Surprinzător, nu este prima dată când Adrian Trifan este acuzat că încasează ilegal sporul de 25% pentru CFP. Un raport si­milar al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2013 confirmă faptul că acesta «a beneficiat nelegal de sporul pentru complexitatea muncii de 25% acordat pentru exercitarea CFP la DEP, valoarea plăților nelegale efectuate fiind estimată de auditorul public extern la 14804 lei». La vremea respectivă, singura măsură adoptată împotriva sa a fost aceea de a-l obliga să restituie sporurile încasate. Situația s-a repetat în decursul anilor, iar numărul funcționarilor care au beneficiat de sporuri salariale nelegale în urma exercitării CFP s-a înmulțit. În anul 2018, ca urmare a intrării în vigoare a Legii 78, toți acești funcționari au beneficiat de amnistie fiscală. Iar ciclul ilegalităților a fost reluat, căci între timp salariile au crescut, iar sporul de 25% pentru fiecare CFP a devenit tentant.

Se pregătește Valentin Tudoran Printre numele sonore din Primăria Slobozia care ar fi be­neficiat de astfel de sporuri se numără și Valentin Tudoran, secretarul Primăriei Slobozia. Și el, asemeni lui Adrian Trifan, ar fi beneficiat de un spor de 25% pentru CFP. Asta ca să nu mai pomenim de cursurile susținute pentru angajații Primăriei Slobozia la Sinaia... Conștient de ilegalitatea făcută, imediat după debutul controlului Camerei de Conturi Ialomița, Valentin Tudoran ar fi renunțat la sporul de 25% și s-a grăbit să restituie o parte din sumele încasate nelegal. Reamintim că salariul lui Valentin Tudoran depășește 8000 de lei net, iar cel al lui Adrian Trifan 6500 de lei net. Raportul Camerei de Conturi Ialomița ar urma să fie prezentat plenului Consiliului Local Slobozia la ședința ordinară de la sfârșitul acestei luni. Pentru a nu participa la ședință, Valentin Tudoran a anunțat că va intra în concediu. Conform uzanțelor legale, nelegalitățile constatate de Camera de Conturi Ialomița trebuie remediate. Legea 94 din 1992, privind organizarea și funcționarea Curții de Conturi precizează clar că «recuperarea prejudiciilor, ca urmare a nedispunerii și a neurmăririi de către conducere a măsurilor transmise de Curtea de Conturi constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă».

22 Iulie 2019, 07:50 (2677 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal
Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată
Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

Comentariile cititorilor:


Vecin:
(26 Iulie 2019, 18:56)
Primarul a încercat sa ia măsuri împotriva propriului șofer și acesta la amenințat cu dezvăluiri picante,din deplasările lui...!!! D.D. conduce Slobozia.... politia locală îl saluta ca pe generali ,el este infractor cu acte in regula,ce nu poate fii atins. D.D. îl tine pe primar la degetul mic,prin șantaj ... știe multe și dacă vorbește,e jale mare.... cel puțin așa știm noi,vecini de la piața mare.... el spune ca i se rupe,primarul e terminat,de când a ieșit din PSD . Rade și spune ca victima este Mocioniu și nicidecum el!!! Bravo mă ,paznicul de la cimitirul Bora,faci cărțile in Oras...daaaa,după pușcăria făcută,singurul loc pt șoferul primarului ,a fost paznic la cimitir.... verificați,va rog!!! Cu stima,mai mulți vecini !!
ALINA:
(26 Iulie 2019, 08:24)
LA PRIMARIE E O CLOACA MARE A VENIT CURTEA DE CONTURI SI CE A CONSTATAT NIMIC SE ACOPERE UNU PE ALTU CEI FACE LUI T.,N.,T. NIMIC O MINA SPALA PE ALTA SI PRIMARU DOARME IN BOCANCI ASA CA NU MAI VORBITI FAPTE E O MARE MIZERIE IN PRIMARIE
Liviu:
(23 Iulie 2019, 16:44)
@Perieti. Cum să fie T. bolnav? Nu mai e in putere din alte părți! In rest, face și desface cu toate puterile lui și ale altora. Nu iese ăsta la pensie decât dacă ajunge pe la beci, pensionare penală..
camelia:
(23 Iulie 2019, 12:18)
De retinut ca T tine si evidenta sindicatului din primarie de unde incaseaza in jur de 1000 lei din care cedeaza unei contabile care se pricepe o parte din bani pentru a intogmi documentele necesare.
CETACEAN:
(22 Iulie 2019, 18:11)
Acest T. cu atitea CFP -uri este si in aga la urban ,este in toate comisiile de concurs ,in comisia de disciplina, toate platite suplimentar ;la primarie cind mai lucreaza pentru aci 65 mil net
CETATEAN:
(22 Iulie 2019, 14:20)
Cel mai mare corupt din primarie T. e prins a doua oare si a perdut in instanta si data trecuta dar prejudiciu nu a fost recuperan pina in prezent din 2013 .intrucut T. conduce primaria.Sa vedem daca camera de conturi are curajul sa anunte ani .Ar scapa orasul de cel mai mare corupt.De amintit este si fapta constatata tot de camera la echipa de fotbal  unde s a stabilit acel prejudiciu unde cenzor a fost tot T.Poate vede si Mocioniu pe cine tine la pept.Acestea sunt o mica parte din potlogariile lui T. '-sa valorifice camera  actul pina la capat intrucit faptele se repeta.
Perieti:
(22 Iulie 2019, 11:25)
Tudoran nu se mai învață minte! Mare șulfan! E ăsta jurist cinstit și obiectiv, cum sunt eu călugăr! Și nu sunt!!! Toate garniturile de la Primărie ai promovat Brandul Tudoran. Nu mai iese odată la pensie că nu mai pare în putere?!