Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Doar 30,3% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Procent de promovare scăzut la Titularizare

Doar 30,3% dintre profesorii din Ialomița au primit note de trecere

Marți, 23 iulie 2019, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Titularizare 2019. Datele oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că procentul de promovare obținut anul acesta a fost mai mic decât anul trecut...

Note mici la Titularizare Statisticile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, la nivelul județului, 267 candidați dintre cei 281 au fost admiși să susțină proba scrisă la Titularizare. Dintre aceștia, doar 40 au reușit să obțină note peste 7 și să fie considerați «admiși». Cei mai mulți dintre aceștia au avut rezultate sub pragul notei 7, respectiv 92 persoane. Astfel, procentul de promovare a fost de 30,3%, cu 0,7% mai mic decât cel înregistrat la Examenul de Titularizare desfășurat în 2018. La nivelul județului Ialomița, anul acesta nu a fost obținută nicio notă de 10.

23 Iulie 2019, 17:15 (2686 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Inspectoratul Școlar Județean Ialomița scoate la concurs 143 de catedre titularizabile

Comentariile cititorilor:


Julieta:
(27 Iulie 2019, 20:11)
Toți profesorii stau cu fundurile pe dosare. La inspecții, li se cer dosare. La o eventuală inspecție la clasă, vine un papagal mai cretin ca cel ,,inspectat”. Dacă scoate cineva capul și ia atitudine, este nebun și este marginalizat. Din păcate, salariile babane ale profesorilor nu se justifică. Incompetenta crasă începe din școli.
Florica:
(26 Iulie 2019, 10:12)
Limita de încadrare ar fi trebuit să fie minim 6, pentru cei proști care nu au reușit să ia nota 7....! Încurajați analfabetismul în profesia esențială într-o țară! Știu, nu are cine intra pe 9 sept. la clasă!
Aurelian:
(25 Iulie 2019, 21:33)
@Ina, zici să dea examen pensionarii care mai cer ore? Să vină ei la examen în baston, cu aparat auditiv, cu protezele lor, cu bolile bătrâneții inevitabile, cu pamperși...? Vai de ei! Dacă ai atins vârsta pensionării, să fii sănătos, să te bucuri mulți ani de pensioara aceea! Mai poți? Nu cred! Și elevii, și tu, Pensionarule, aveți de pierdut!
Ana cu trei copii:
(25 Iulie 2019, 19:12)
@ina. Ai dreptate. ISJ dă pensionarilor ,,mai tineri” sau mai octogenari, câte 24 ore. Ei le fac ,,cu limba pe umăr” cum zicea unu pe-aci! Mai mult nu le fac, dar bani-i primesc, și nu sunt puțini. Plus celelalte bonusuri. Nu poți duce 24 de ore nici la 30 de ani, dacă le faci ca lumea! Sunt catedre pitite de care știu mulți tineri profesori, însă tac mâlc. La gimnaziu, liceu, hai, se mai pot descurca între 65-70 de ani, dar învățătorii ce drc mai pot face, scapă prț prin clase? Zgâtiile pline de energie te sufocă, măi bătrână învățătoare! Du-te, crește rațe, fă un tabinet, lasă-ne! Ți-ai trăit traiul, ți-ai mâncat mălaiul, gata!
@ina:
(25 Iulie 2019, 16:09)
@ina. Să aibă numai 70 de ani, tot ar mai fi normali, unii. Se trece peste 70, că ca ea/el, nu mai găsești! Nu se mai satură.
Ina:
(25 Iulie 2019, 14:42)
Posturile libere sunt ocupate de pensionari de 70 de ani ,inspectoratul le da cate 24 de ore adica18 ore norma si inca 6 peste norma si pensie si vaucere de vacanta fara sa dea nici un fel de examen inainte.Sunt foarte multi ,sunt in toate scolile,au ore in mai multe scoli.
Update:
(25 Iulie 2019, 14:30)
Ministrul invatamantului a hotarat ca profesorii care au obtinut pana la 5 pt titularizare, sa nu mai poate fi acceptati ca suplinitori.
Eu pentru Școală:
(25 Iulie 2019, 12:13)
Unde dăm copiii la școală? Pe mâna cui? Cei șapte ani de-acasă pot fi măcelăriți de cadre didactice repetente. Selecția acestora se va face atunci când vor fi mai puține materii, orar mai respirabil pentru elevi și sanctionarea (diminuarea salariului!) celor care defilează degeaba prin școli. Cine să le verifice? Papa Pius! Auziți, au fost prea grele subiectele! Atenție la părinți! Cei mai mulți nu vor decât note mari! Dacă apare o evaluare corectă a odraslei, își pun poalele-n cap....Nici educația lor n-a fost pe bune...
Achim V.:
(24 Iulie 2019, 19:33)
@tu pentru Adriana! Nu meriți atenție dar un sfat poate te ajută: când te știi prost, stai deoparte! Tu nu te cunoști pe tine? Cu ce te ocupi? Revenind la articol, examenul de titularizare este cel mai credibil din cariera unui prof. La celelalte, grade, se mai copiază, se mai dă șpagă....etc. E mizerie mare în școli!
Profesor titular:
(24 Iulie 2019, 18:45)
@pentru anonimul @eu....Așa a fost! O mare nedreptate. V.E. dirigintă- regizor, unii părinți, ca oile bete. Și-au luat-o însă cu cel care a înlocuit-o pe doamna profesoară. Dânsa și-a scris renunțarea la acea clasă, aici a greșit. Profesorii au ajuns marionetele părinților.
Steluța:
(24 Iulie 2019, 17:48)
Băgați știri despre profesori și notele lor! Veți avea vizualizări, comentarii de intelectuale și circ! Imaginea școlii ialomițene, circ gratuit cu lovituri sub centură! Băgați școala, să vedem adevărata ei față chiar din interior. E cel mai plauzibil. Țațe și jigodism!
Barbu M.:
(24 Iulie 2019, 17:23)
@eu pentru Adriana. Tu ești o muiere cu probleme de sănătate. Nu e nevoie ca CNMV-ul “să fie lovit cu pietre” de cineva. Are diamantele lui care îl trag în jos.
Elena:
(24 Iulie 2019, 16:19)
La CNMV, dacă intri in cancelarie ca profesor, ori nu vezi, nu auzi, te doare-n cr, de tot, ori ți-o iei cu prima ocazie. Te-așteaptă B.V. să te trimită tocmai la Moscova, numai să nu se afle adevărul. Nu mai vorbiți ce nu știți!
Pentru anonimul ”Eu„:
(24 Iulie 2019, 15:56)
Totul a fost pus la cale de dirigintă și unii părinți. O mare parte din elevii clasei nu au avut habar ce se întâmplă, iar fiul ei nu a semnat nimic. Totul s-a desfășurat pe la spate, în secret, o mare nedrepate. Nu cunoști detalii, probabil ai habar doar de o mică parte din ceea ce s-a întâmplat. Sunt o persoană din interior care a aflat destule detalii despre caz și te rog să te abții din a mai acuza persoane. Aici, în mediul online, oricine poate să-și spună părerea, dar în limita bunului simț. O zi frumoasă să ai!
ADRIANA:
(24 Iulie 2019, 15:47)
@eu pentru Adriana. Da, parțial și foarte rupt din context, ai dreptate. Nu regret nimic; și, dacă aș putea, tot așa aș da cu ei de pământ, în numele dreptății! Ce să zic, nu toți putem suporta nedreptățile. Se pare că demnitatea și libera exprimare a opiniei nu sunt acceptate în CNMV. Acum chiar au rămas acolo, nestingherite, doar târâtoarele. Să le fie de bine! Dacă aș lua-o de la capăt tot aș da cu ei de pâmânt ori de câte ori ar fi cazul! Că mi-as primi urgent șuturile undeva, n-ar fi cu supărare, sunt bătătorită după 35 de ani in acest liceu “de elită”! Perfecțiunea n-o deține nimeni, dar demnitatea, da, cam rar, unii! Acolo, e vopsit doar gardul....înăuntru...