Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Mobilier urban mobil» în Piața Revoluției din Slobozia

Lifting administrativ

«Mobilier urban mobil» în Piața Revoluției din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a decis să îm­bunătățească proiectul investițional din Piața Revoluției. Una dintre soluții o reprezintă achiziționarea de «mobilier urban mobil», care să dinamizeze spațiile libere și să transforme zona într-una atractivă pentru slobozeni. «Este o inițiativă a unei firme private pe care vrem să o mediatizăm... Ne preocupă ideea amplasării de „mobilier urban mobil“ în Slobozia!» a argumentat inițiativa primarul Adrian Mocioniu.

Lipsa de soluții naște idei
Finalizarea lucrărilor în Agora din Piața Revoluției a generat o nouă pro­blemă pentru administrația Sloboziei. Zona a devenit un imens spațiu gol, pe care slo­bozenii îl evită. Pentru a-l transforma într-o zonă «prietenoasă», admi­nistrația locală a decis să lanseze un concurs de idei prin care să fie identificate soluții de dinamizare a spațiilor libere. Primul proiect, dezvoltat de o firmă locală, propune amplasarea unui «mo­bilier urban mobil», gândit în funcție de necesitățile zonei. «Este o inițiativă a unei firme private pe care vrem să o me­diatizăm... Ne preocupă ideea amplasării de „mobilier urban mobil“ în Slobozia. Acesta este un prim pas! Suntem deschiși la orice inițiativă de acest gen...» a precizat primarul Adrian Mocioniu. Proiectul pri­vind amplasarea «mobilierului urban mobil» în Piața Revoluției a fost prezentat în ca­drul Consiliului Local Slobozia și a primit aviz favorabil. În cazul în care vor apărea și alte proiecte similare, acestea vor fi analizate în ve­derea identificării celei mai bune so­luții în raport cu amplasamentul existent. Primele spații dotate cu «mobilier urban mobil» ar putea apărea în primăvara anului 2020.

Lucrările se reiau în 2020
Tot în primăvara anului 2020 vor fi reluate și lucrările la intrarea în «groapa lui Stoica». Reamintim că prima licitație pentru expertiză și proiectare a unei noi soluții tehnice a fost anulată din lipsă de oferte. Primăria Slobozia a reluat licitația, iar prognoza primarului Adrian Mocionu este optimistă. «A trecut o dată termenul la care nu s-a prezentat nimeni, procedura a fost deja reluată, să sperăm că de data aceasta va veni cineva... Urmează procedurile, iar din primăvară sperăm să se lu­creze din nou la parcare. Până atunci, în condițiile în care locația este a noastră, putem face lucrări care să dea plus valoare proiectului!». În așteptarea liftingului propus de administrația locală, Piața Revoluției rezistă cu greu secetei. Covoarele de iarbă amplasate în iarna anului trecut s-au uscat, printre dalele care acoperă esplanada au crescut scaieții, iar DADP susține că nu poate executa lucrări de întreținere pentru că «locația nu a fost predată oficial...». În primăvara anului 2019 s-au împlinit 5 ani de la demararea efectivă a investiției în Piața Revoluției. Valoarea inițială a acestei investiții a fost de 37,8 milioane de lei, iar pentru finalizarea ei primăria Slobozia a contractat un împrumut la Trezorerie de 25,4 milioane de lei.

24 Iulie 2019, 07:50 (1977 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Viitorul restaurant Bosfor «mușcă» din spațiul public
DOREL recidivează în Piața Revoluției
Slobozia: Șantierul de la «Kilometrul 0»

Comentariile cititorilor:


Led pe contrasens:
(30 Iulie 2019, 08:09)
Cretinii ce au proiectat si aprobat luminile deranjante pentru conducatorii de autotursme ar trebui tinuti ore bune in zona sa inteleaga disconfortul pentru cei de la volan.Leduri ce parca tintesc ochii,nu au rol de iluminare a suprafetelor placate.Sa scriem despre cateva semafoare ce au luminile obturate intentionat de indicatoare rutiere sau vegetatie?Sau intersectii in care este seamafor,iar pe acelasi aliniament,dar mai in spate este panou cu"farmacie"de aceeasi culoare verde,chiar mai intensa,ce estompeaza rosul semaforizat! Urbanism condus cu erectia,nicidecum cerebral!
Dada:
(29 Iulie 2019, 11:39)
Da cum nu avem copaci. Eu m am gandit ca daca tot nu i vede nimeni sa agăț niste hartie igienică in fiecare bat uscat poate asa ii vede cineva si i scoate... ca din primavara tot zic .Astept colaboratori
marius:
(29 Iulie 2019, 11:08)
Faceti ceva si cu luminitele alea oribile!!!
Slobozia fara ciuma:
(28 Iulie 2019, 10:59)
Tovarasu primar! Pune bre pe unul cu o ghereta sa imparta scaune pescaresti, d'alea cu trei picioare si sta lumea unde vrea,la alegere,isi cauta umbra... E si mai ieftin.Vorbesti cu chinezii cu care v-ati tot vizitat inutil sa va vanda 2-3containere la pret de en gros.Ala mobilier portabil,nu aiureli cu vaicareli,ca pe platforma aia nenorocita,fara copaci sa umbreasca nu va fi nimic bun.Nu am uitat cand incercati voi acum 7-8ani sa luati copacii cu tot cu radacini ca ii veti readuce pe pozitie.Aia s au uscat,altii nu sunteti in stare sa aduceti,v ati batut joc de intreaga zona,pe banii contribuabililor.Am vrea sa risipiti o luna bani din veniturile voastre sa intelegeti de ce suntem suparati de bataia de joc.Penalilor!
Mu¬ ¬tză psd! :
(27 Iulie 2019, 14:20)
Cunoastem mocioniule, cunoastem.La el la terasa,langa casa cultura a sindicatelor,a facut ce a vrut el.Sigur,fara a planta un pom.I a ciopartit cum a vrut el,ca erau pe terasa lui.Ar vrea banci puse in soare,probabil cu niste umbrelute,ca nu mai face alora de la bere sau racoritoare copertine si vrea reprofilare.Fra-su,ala de la psd si director la casa cultura a municipiului nu a pus nici o vorba?Nu... Totul e numa pe spaga,sperturi,mizerii...Aia cu terasa Story pot tine gazonul verde.Primaria nu.Aia e difernta cand te doare de bani.Ce treaba au la primarie ca se usuca arborii si"gazonul"?Vor pune altul.Ca nu ii trage nimeni la raspundere pentru cheltuielei tembele.In urma cu 10 ani zona din centru era animata,chiar daca avea mozaicul spart.Era umbra,banci sub copaci.Acolo in soare-doar sa mumifici ceva ar fi buna zona.Te usuca dogoarea acolo.Cu mobilierul - de la adi pentru adi.Corect?
Trollus:
(26 Iulie 2019, 16:35)
@ N. Tudorel 
Am inteles: nu asculti guta, nu votezi psd, dar cu limba Romana ce-ai avut?
N.Tudorel:
(26 Iulie 2019, 07:35)
Aduceti-l pe Guta ,Adi Minune @co si ve-ti avea piata???? plina,culmea se si potriveste manusa cu votanti PSD
CETACEAN:
(24 Iulie 2019, 17:42)
Ce verdeata si pomi am avut si ce panarame pe bani multi se monteaza ,macar nu au fost plantatii pomi multi ,care sa fi fost ingrijitii .Sa ii ia dracu pe Cuperca si Stoica DNA ul sa ii manince.
K1:
(24 Iulie 2019, 16:14)
 sa-i aducem pe toti in agora sa dea socoteala .sunt alesii nostri si suntem indreptatiti sa-i luam la rost nu a data la 4 ani ci in fiecare zi.
Ion :
(24 Iulie 2019, 13:52)
Hopaaaa! La Slobozia se face ciupercărie?
anonymus:
(24 Iulie 2019, 12:04)
Cel mai dezolant peisaj este cel din centrul orasului, in special acea monstruozitate din beton, cu lumini de pista de aeroport. Pavele puse prost, cu balarii intre ele, murdare, mizerie peste tot. Spatiul verde nu este verde, nu a fost niciodata. Faceti o comparatie cu gazonul de la terasa Story, verde, ingrijit, fata de iarba arsa care ar trebui sa fie in spatiile verzi, veti vedea diferenta dintre nepasarea si putoarea bugetara, fata de implicarea privatilor.
Mary:
(24 Iulie 2019, 11:13)
  Idioții care au aprobat proiectul din Piața Revoluției au vrut să șteargă orice urmă din trecut și au reușit! Numai că toată zona respectivă, atădată plină de verdeață, brazi, mesteceni și trandafiri, s-a transformat într-o zonă stearpă și neatractivă. Prostia nu are margini, iar costurile sunt pe măsură.
Sunteți niște cretini!!
#stopfurt:
(24 Iulie 2019, 09:03)
"initiativa unei firme private" (de casa, sau de partid as completa) cred ca a fost si realizarea gropii si a pietei revolutiei. Pe principiul: daca tot nu merg afacerile cu constructii, sa fortam primariile si alte autoritati locale sa comande lucrari inutile, proaste si paguboase pentru bugetele locale. Asa si asta cu "mobilier urban mobil"; cineva trebuie sa castige contracte, contra comision bineinteles. Mobilier urban, adica bancute in soarele arzator.
Solutia este simpla: nu mai furati din bugetele locale/centrale! Primare, ai DADP, preda-i mizeria din piata revolutiei, sa scoata ciurucurile alea de pavele (si asa montate prost, cu zilieri necalificati) si sa puna arbori pentru umbra, aclimatizati zonei, flori si gazon. Nu se plimba nimeni prin soare in piata aia goala! Jos labele de pe buget, nu-l mai spoliati, ca la asta sunteti profesori. Faceti lucrari cu dadpul din dotare, cu resurse proprii, ca se poate! Dar na, nu mai iese comisionu`. Sunt zone unde nu avem strazi si trotuare (nu mai zic de alea grave, apa potabila, de ex) si voi incercati sa poleiti mizeria tot pe banii nostri.