Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara, la un pas de a 52-a ediție a «Trofeului Tinereții»

Amara, la un pas de a 52-a ediție a «Trofeului Tinereții»

Anul acesta, Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara se va desfășura în perioada 3-4 august 2019. Organizatorii estimează că vor cheltui aproximativ 450 mii de lei pentru susținerea lui. În competiție s-au înscris 12 concurenți, printre care și doi ialomițeni, Alina Nădrag și Eleonora Filipoiu.

Nimic nou sub soarele Festivalului
Amara se pregătește pentru cea de a 52-a ediție a Festiva­lului «Trofeul Tinereții». Potrivit organizatorilor, ediția de anul acesta se va desfășura în condiții similare cu cele de anul trecut. Valoarea cheltuielilor estimate pentru susținerea Festivalului se ridică la 450 mii de lei, dintre care 200 de mii vor fi asigurate de către Consiliul Județean Ialomița, 200 de mii de către Primăria Amara, iar restul vor fi obținute din sponsorizări. Ca și anul trecut, prezentatorul Festi­valului va fi Octavian Ursulescu. El va fi secondat de Alina Ionescu, prezentatoarea emisiunii «Bravo, ai stil!». Juriul va fi format din Horia Moculescu, Adrian Romcescu, Andreea Andrei, Viorel Gavrilă și Titus Andrei.

Vedetele ediției 2019
Capetele de afiș ale acestei ediții a Festivalului vor fi Paula Seling, Feli, Vunk și Randy. Organizatorii susțin însă că și cei 12 concurenți care se vor lupta pentru «Trofeul Tinereții» me­rită atenția publicului. Aceștia vin din întreaga țară, sperând ca apariția lor pe podiumul Festivalului să le aducă consacrarea artistică. Printre ei se numără și doi concurenți din Ialomița, res­pectiv Alina Nădrag și Eleonora Filipoiu. Ca de fiecare dată în anii din urmă, concurenții vor fi acompaniați de Orchestra «Ionel Tudor». Festivalul va fi transmis integral pe TVR2.

Condiții improprii și... țânțari Deși autoritățile promit de mai bine de 10 ani reabilitarea «Grădinii de Vară», spectatorii nu vor be­neficia nici în 2019 de această investiție. Con­form declarațiilor oficiale, în acest moment procedura se află «în faza de proiect tehnic», iar autori­tățile speră ca lucrările să fie demarate în toamna acestui an. Rea­min­tim că valoarea investiției, care urmează să fie realizată cu fonduri europene, se ridică la 13,8 mili­oane de lei și presupune finali­zarea lu­crărilor într-un termen de 33 de luni de la sem­narea contractului. Un alt impediment cu care se vor confrunta spectatorii sunt... țânțarii! Chiar dacă autoritățile au demarat acti­vitatea de dezin­secție în cursul acestei luni, zona nu va putea fi «securizată» până la debutul manifestărilor.

Concurenții Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2019
  1. Gabriel Ionuț Candea-25 ani, Orăștie
  2. Alina Nădrag-16 ani, Slobozia
  3. Eleonora Filipoiu-16 ani, Slobozia
  4. Catinca Popa-17 ani, București
  5. Georgiana Capanu-22 ani, Curtea de Argeș
  6. Carina Ioana Todireanu-17 ani, Botoșani
  7. Lavinia Angheluță-17 ani, Bârlad
  8. Alexandru Cucu-22 ani, Ploiești
  9. Ana Maria Pita-20 ani, Roman
10. Iulian Selea-19 ani, Pitești
11. Camelia Trifoi-21 ani, Sighetu Marmației
12. Titus Florin Homei-20 ani, Bistrița Năsăud

24 Iulie 2019, 11:40 (2127 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Gabriel Ionuț Cîndea este marele câștigător al evenimentului muzical organizat la Amara

Comentariile cititorilor:


Alina:
(30 Iulie 2019, 13:19)
Puțini concurenți! Așa festival, așa concurență! Să câștige cel mai bun! Celelalte premii, sunt apă de Amara!
Anonim:
(29 Iulie 2019, 21:21)
Da asa este, gradina va fi renovata. Sa speram ca ,, d nul atotstiutor, Dumnezeu pe pamant, cel mai destept,, nu va face ca de fiecare data sa puna piedica si acestui proiect. Ii sta in caracterul jegos sa puna piedici , sa spuna ca s au dat bani la Amara cu nemiluita si nu s au cheltuit. Bani care ii erau dedicati de fapt drumului personal. Asta nu spune. Altfel ce sa zic , succes tuturor tinerilor inscrisi.
Scanteia:
(25 Iulie 2019, 18:32)
Mult succes Nora !
Ana:
(25 Iulie 2019, 12:10)
.......succes. Alina !