Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Internet Wi-Fi în patru zone ale orașului

E și Primăria Slobozia bună la ceva!

Internet Wi-Fi în patru zone ale orașului

În urmă cu un an, așa cum a promis în campania electorală, primarul Adrian Mocioniu a dat în funcțiune internet gratuit în 4 zone ale orașului. Între timp, pro­blemele cu Wi-Fi-ul au fost remediate, iar la momentul actual cei 10 mii de lei pe an plătiți de slobozeni pentru internet sunt folosiți până la ultimul ban.

A picat netu’ Proiectul Wi-Fi Public este unul de succes, afirmă slobo­zenii. La un an distanță de la implementarea sa, internetul public funcționează perfect. Locațiile Wi-Fi-ului public se află în 4 zone ale municipiului: Zona «Taboo», Zona Centrului Cultural «Ionel Perlea», Zona «Parc Ialomița» și Zona «Parc Catedrală». «În Zona „Taboo“ au fost inițial câteva probleme, dar acum s-au remediat. La acest moment, în toate cele 4 zone ale orașului funcționează internetul public și gratis pentru slobozeni!» susține Adriana Stoica, purtătorul de cuvânt al Primăriei Slobozia. Conform datelor oferite de Primăria Slobozia, serviciile pentru internetul oferit cetățenilor este de 594 lei pe lună pentru cele 4 locații, sumă cu TVA inclus. Totodată, și chiria pentru routerul wireless în toate cele 4 locații, pe lună, atinge suma de 92 lei fără TVA. Concret, într-un an, Primăria Slobozia alocă din banii cetățenilor suma de 8257 lei, însă adăugând taxa pe va­loare adăugată se atinge suma de 10 mii de lei. Cu toate acestea, unii tineri sunt nemulțumiți. «Este bine să ai net și să nu îl plătești... Poate așa ne europe­nizăm și noi, puțin câte puțin! Însă nu mereu există Wi-Fi. De exemplu, în Zona „Parcului Catedrală“, eu și prietenii mei nu ne putem conecta telefoanele la Wi-Fi-ul public. Nu putem să ascultăm o muzică pe Youtube de exemplu că nu este internet.» afirmă tânărul Silviu.

O altă idee
La sfârșitul anului trecut, cu ajutorul fondurilor europene, Primarul Adrian Mocioniu dorea să extindă aria locațiilor Wi-Fi publice. Locații precum Parcul de Est sau Parcul Mihai Eminescu erau 2 dintre cele 4 locații care urmau să be­neficieze de internet. Însă acest proiect a rămas doar la stadiul de idee...

27 Iulie 2019, 12:40 (2167 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu

Comentariile cititorilor:


Lila:
(31 Iulie 2019, 13:25)
Asta ne lipsea, internet ca in rest avem de toate, investitori, locuri de munca...
Vio:
(27 Iulie 2019, 15:01)
In zona "Taboo" ,pentru cine a fost pus internetul ? Pentru pasarelele de pe camp sau pentru cei care trec cu trenul?