Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Țăndărei modernizează străzile cu bani de împrumut

Credit de 5,8 milioane de lei

Primăria Țăndărei modernizează străzile cu bani de împrumut

Administrația locală din Țăndărei promovează un proiect prin care intenționează să acceseze un credit de 5,8 milioane de lei. Fondurile vor fi utilizate pentru moderni­zarea a 6 străzi din oraș. «Este singura noastră șansă pentru a reabilita aceste străzi. Sperăm ca Opoziția să îl accepte și să nu-l respingă...» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Investiții în infrastructură
În ultimii 2 ani, administrația locală din Țăndărei a făcut eforturi pentru reabilitarea întregii infrastructuri de drumuri a orașului. Pentru cele mai lungi 6 străzi ale localității, autoritățile nu dispun însă de fonduri suficiente pentru a reuși reabilitarea acestora. Ultima reabi­litare a drumurilor în cauză a fost reali­zată în urmă cu mai bine de 20 de ani, iar de atunci și până în prezent toate gropile apărute au fost plombate permanent. «Sunt străzi importante pentru oraș și ne dorim ca pe ele să se circule în cele mai bune condiții. Este adevărat că oamenii ne întreabă „pe strada noastră când veniți s-o reparați?“... Așa că am încercat să găsim o soluție pentru a face rost de fonduri în vederea reabilitării integrale!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Astfel, edilul a propus un proiect prin care intențio­nează să accese un credit în valoare de 5,8 mi­lioane de lei prin intermediul Fondului de Dezvoltare și Investiții. Prin acest organism, împrumuturile sunt acordate din contul curent general al Trezoreriei Stalului, în limita sumei de 10 miliarde euro, pe un interval de 20 de ani. Calculele estimative ale adminis­trației locale din Țăndărei arată faptul că rata lunară pentru acest credit este de peste 250 mii de lei. «Este evident că am făcut niște calcule înainte de a iniția acest proiect... Am ajuns la concluzia că banii pe care i-am avea disponibili pentru reparații sunt cei 250 mii de lei necesari achitării ratelor. Iar cu această sumă nu se poate repara o stradă! Bugetul nu este foarte mare, dar este suficient pentru a asigura achitarea integrală a ratelor...» a mai spus primarul Nicoleta Toma. Străzile pe care administrația locală din Țăndărei intenționează să le moderni­zeze sunt: Strada Gării, Strada Ionel Perlea, Strada 1 Decembrie, Strada Căprioare, Aleea Fabricii și Strada Spitalului. «Este singura noastră șansă pentru a reabilita aceste străzi! Sperăm ca Opoziția să accepte acest proiect și să nu-l res­pingă, așa cum se întâmplă cu toate pro­iectele pe care le inițiem... Ga­rantăm cu faptul că reparația se va termina în foarte scurt timp!» a adăugat Nicoleta Toma, primarul Țăndăreiului.

27 Iulie 2019, 09:10 (1607 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei
Orașul Țăndărei investește 5,8 milioane de lei în infrastructură
Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Comentariile cititorilor:


natu:
(31 Iulie 2019, 18:38)
mai asteata tu pe strada Pacii ca nu dai spaga
Petrache:
(30 Iulie 2019, 07:13)
La faza asta aici nu mai au curaj sa comenteze nici sustinatorii psd. Au bagat capu-n pamant . Pana si ei nu sunt de acord
petrica:
(30 Iulie 2019, 03:30)
Noi care locuim e strada Pacii cum trebuie sa facem ? sa venim la primarie cu coasa in mana ?
Maria:
(29 Iulie 2019, 18:20)
strada Stefan cel Mare nu? liceul de pe acea strada nu reprezinta o prioritate? Probabil asteapta sa cada vreo masina sau vreun copil intr-o gura de canalizare!
nicu:
(29 Iulie 2019, 14:41)
aveti functionari publici competenti, foarte bine pregatiti profesional, platiti cu salarii generoase,acordati-le sansa sa se remarce  facand un proiect de finantare din fonduri UE..opozitia este doar circ, unii consilieri au fost pusi sefi de psd la conducerea diferitelor institutii locale  si voteaza cum le este indicat de psd.
capu" ne duce, dar nu pentru comunitate.
mertanu:
(29 Iulie 2019, 06:08)
De ce strada Aleea Fabricii ? platesc cei de acolo impozite ? e zona industriala ? sunt scoli acolo ? spital ? pompieri ? de ce oameni buni ? de ce ? pentru cine ? voi dormiti bine ? dormiti linistiti ?
Gvm:
(28 Iulie 2019, 13:05)
Buun..un om sechestreaza 2 copile si le omoara.la Tandarei si Amara exista o comunitate de oameni care sechestreaza copii si copile pe care ii omoara in acelasi fel, doar ca mai incet.ii duc la furat ,cersit ,prostitutie.copii aia sunt morti pe dinauntru ,psihic sunt aproape irecuperabili.cand ii rupi unui copil o mana sanatoasa ca sa l pui sa cerseasca ,cum se cheama?nu tot crima?si cu toate astea nimeni nu ia masuri ,ba chiar sunt achitati de instante pe motiv ca s-au prescris faptele!ruuuusinee nenorocitilor.Si maine ati putea s ai luati pe sus...aveti dovezi garla.de ce nu o faceti?? Coruuptilor,nenorocitilor.o sa platiti ,trebuie.
Tandarean:
(28 Iulie 2019, 11:26)
Prosti or fi cei din opozitie daca vor fi de acord cu asa mizerie. De ce? Pentruca nu sunteti in stare sa accesati fonduri europenene. De cate ori pe saptamana mergeti la Slobozia? Nu receti si prin Bucu? sau metheti pe autostrada prin Fetesti? Sunteti toti praf, ar fi bine sa plecati acasa si sa lasati acest oras sa se dezvolte
Cetatean: